Sadece 3 Yemek Kaşığı Yiyin, 4 Saat İçinde Tüm Damarlarınız Arınılsın

Cevizin ve ceviz yağının kalbe verimlerini ortaya koyan bir araştırma sonucu oldukça afallattı. Kalp krizi riskini azaltan ve kan damarlarının elastikiyetine, kolesterol seviyelerinde iyi kan akışına sponsor olan ceviz yağı sanki bir mucize… Gşanlık yemeniz gereken ceviz porsiyonu ve ceviz yağı miktarını da söyleyen araştırma sonuçlarına gelin beraber bakalım…

Araştırmada insanlar bir avuç ceviz yedikten 4 saat sonra, kan damarlarının elastikliğinde ve kolesterol seviyelerinde iyi kan akışına sponsor olacak seviyede bir sihrime tespit edildi. Aynı zamanda bir avuç ceviz yemenin kalp krizini hızla önlediğini gösteriyor.

CEVİZİN VE CEVİZ YAĞININ KALBE FAYDALARI

Sürekli olarak ceviz yemek ya da ceviz yağı içmek, tehlikeyi yüksek oranda düşürüyor ve sizi kalp krizine karşı kumpaslı olarak gözetiyor.

Cevizin ve ceviz yağının kalbe yararlarını ortaya koyan araştırmanın neticeyi; bunların sürekli tüketiminin bizi kardiyovasküler hastalıklardan gözetip koruduğu neticesindeydi.

Pennsylvania’da Penn State University’nin beslenme profesörü Dr. Penny Kris Eterton, “Ve sadece bir avuç ceviz ya da ceviz yağını haftada 4 gün tüketerek kalp krizi riskini anlamlı bir şekilde azaltabilirsiniz” diyor.

Bu çalışmada özellikle; daha sağlıklı olabilmeniz için her gün gereksiniminiz olan porsiyon belirlendi.

KAN DAMARLARINIZIN KONDİSYONUNU GELİŞTİRİYOR

Sadece 3 yemek kaşığı 51 g ceviz yağını içerseniz kan damarlarınızın kondisyonunu 4 saat içinde geliştirmiş oluyorsunuz. Bu sayede damarlarınız da arınılmış olur.

Ceviz yağının özellikle endotelyal hücrelerin sağlamlığı için çok faydalı olduğu kanıtlandı. Bu hücreler kan damarlarını hizalıyor ve damarların esnekliğinde önemli bir rol oynuyor.

Bir cevap yazın