İhtiyarlama Karşıtı En İyi 7 Meşrubat

Konu ihtiyarlama sürecini yavaşlatmak ve genç görünümlü bir cilde sahip olmak olduğunda, taze meyve ve sebze suları lüzumunuz olan vitamin ve mineraller için en iyi kaynaktır.

İhtiyarlamayı yavaşlatmak ya da tesirlerini daha az indirmek mevzubahisi olduğunda, natürel usuller araştırmaya netlikle değer.

Günlük alışkanlık haline dönüştürebileceğiniz ve sadece genel sıhhatinizi iyileştirmekle kalmayıp, aynı zamanda bedeninize buruşuklukları eksiltmek ve cildinizin elastikliğini gözetmek için ideal antioksidan, nem ve C vitamini zenginliği kazandırabileceğiniz şeylerden laf ediyoruz.

Bildiğiniz gibi ihtiyarlamaya karşı mucizevi bir yanıt bulunmuyor. Yapabileceğiniz uygulamalar ve rehabilitasyonlar var, ama zamanın yalnızca ileri doğru gittiğini kabul etmek de önemlidir.

Bununla beraber, senelerin geçişini naçarca izlemenize de gerek yoktur. Son niyetiniz kendinize iyi bakmak, kendinizi iyi sezmek ve vücudunuz ve sıhhatiniz hakkında iyi kararlar almak olmalıdır.

İhtiyarlama sürecini yavaşlatmak gibi bir niyetiniz varsa, bu şahane meşrubatları deneyin!

1. Domates suyu

Domates suyu, özellikle bir antioksidan açısından yüksektir: likopen.

Karotenoid ve fitokimyasal pigment hür radikallerin bağışıklık sisteminize saldıran ve ihtiyarlamayı süratlendiren, sıhhatli hücrelere hasar verebilecek moleküller ya da iyonlar çabasında uzmandır.

Likopen, zamanla cildinizdeki kolajeni dağılan bir enzim cinsi olan kollajenazın tesirini önlediği için daha sıkı ve daha tonlanmış bir cilt elde etmenize takviyeci olur.

2. Kara lahana suyu

Kara lahana suyu, mevzu ihtiyarlamayı yavaşlatma olduğunda bütün bir klasiktir.

Yaprakları kalp hastalıklarını ve osteoporozu önlemek için çok iyi bir gıda olan K vitamini açısından zengindir.

Ayrıca, bu lahana cinsinin bir hayli başka besleyici maddeyi de kapsadığını unutamamaktayız:

  • Mineraller manganez, bakır, kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum
  • Vitaminler B1, B2, B6, E
  • Lif
  • Omega-3 yağlı asitler
 Fantastik antioksidan eforu olan vitamin dolu bir sebzedir.

3. Patlıcan suyu

Patlıcanın yiyebileceğiniz en iyi sebzelerden biri olduğunu kezlerce konuştuk.

Şimdi, avantajlarından yararlanmanın şahane bir yolu da, onu pişirmek ya da pişirdiğinizde elde ettiğiniz suyu içmektir.

Bazıları ufak parçalara dilimledikten sonra bir meşrubat elde etmek için elma ile karıştırır. Elma, patlıcanın lezzetini artıracaktır.

İsterseniz yapın, zira patlıcan, marketlerde ve pazarlarda bulunan ve antioksidan bakımından zengin olan besinlerden biridir.

4. İhtiyarlama ile savaşmak için kırmızı üzüm suyu

Üzüm, kabuğu ve tohumları, senelerce ihtiyarlama karşıtı hoşluk mahsullerinde kullanılmıştır.

Sırrı üzümün içindeki resveratrolde uyur. Bu, böğürtlen, yaban mersini ve kuş üzümlerinde de bulunan ve ihtiyarlamanın bulguları ile çabada büyük fark yaratan bir antioksidan türüdür.

Üzümden faydalanmanın en iyi yolu, mevsimindeyken tüketmektir.

Gidip şişelerde ya da kolilerde satılan meyve suları almak yerine, onları evde mikserde hazırlamayı deneyin. Böylece hem kabuğunu hem de çekirdeğine ilave edebilirsiniz. Üzümşöhret her kısmını kullanın!

5. Nar suyu: fantastiktir!

Mevsiminde olduğu zaman konuta almak için en iyi meyvelerden biri de nardır.

Kötü kolesterolünü düşürmenize takviyeci olur, bağırsaklarınızın ya da böbreklerinizin gizlediği bakterilerle savaşmada çok iyidir ve buruşuklukların eksiltilmesi alanında çok fazla olanak sunar.

Nar, mitokondriyumu yenilemeye ve böylece bedeninizdeki her hücrenin korunması için öğrenilen bir molekül olan urolithin A’nın üretilmesine takviyeci olur.

Piyasada her gördüğünüzde alın, asla ama asla yanından geçip gitmeyin.

6. Karpuz

Karpuz, yalnızca su ve şekerden oluştuğu istikametindeki popüler inanca karşın, yüksek seviyede vitamin, mineral ve antioksidan sağlar.

Karpuz vücudunuzu ıslatır, bu da cildinizin gerçekten beğendiği bir şeydir.

İçindeki A vitamini zenginliğinin cildinizi yenilemek ve ıslatmak, kuruluk ve buruşuklarla gayret etmek için dört mısra olduğunu unutmayın.

7. Kivi

Özellikle altın kivi meyvesi öneririz. Bir elma ve azıcık limon ile karıştırarak, ihtiyarlamaya karşı savaşmak için şahane bir meyve suyu elde edebilirsiniz.

Kivide bulunan antioksidanlar cildinizi sıkılaştırmaya takviyeci olur ve sıradan tebessümme çizgilerinin yaradılışını yavaşlatır.

Özellikle yüksek ölçüde C ve E vitaminleri kapsarlar. Bu, cildinize gelen hür radikallerin hasarlarını eksiltmeye takviyeci olur.

Bugün hangi meyve suyunu sınamak istiyorsunuz? Kendi meyve sularınızı hazırlamayı ve içlerine muhtemelse tatlandırıcıyı ilave etmemeye itina gösterin.

Bir cevap yazın