Yazın Bağışıklığı Koruyan 12 Besin

Yaz döneminde artan klima kullanımı hastalıkları tetikliyor. Sık yolcu etmek de bağışıklığı zayıflatıyor. Günde 12 adet siyah üzüm, 10 badem ve bir kivi ile güç toplayabilirsiniz

Yazın en yüksek hava sıcaklıklarının yaşandığı bugünlerde hastalanmak çoğu kişiye şaşırtıcı gelse de oldukça sık yaşanan bir vaziyettir. Yaz döneminde yaşanan sıcaklık değişimleri, klima ve bağışıklık sistemindeki zayıflama bugünlerde hastalıkları tetikleyen etkenler arasında bulunuyor.

Acıbadem Altunizade Hastanesi Beslenme ve Perhiz Uzmanı Hazal Çatırtan, yaz günlerinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek özel tekliflerde bulundu…

1. SİYAH ÜZÜM

Siyah üzümün muhtevanındaki C vitamini ve resveratrolün yüksek olması, antioksidan tesirini oldukça artırıyor. Ayrı olarak yapılan araştırmalara göre, içerisinde bulunan stilbenoid isimli madde, vücutta D vitamini ile çalışarak bağışıklık sistemini güçlendirmeyi sağlıyor. Günlük 10-12 adet üzüm, bu tesiri yakalamaya yardımcı olur.

2. KARADUT

C vitamininden ve demirden zengin bir meyvedir. Bir kasesi kadınların demir ihtiyacının yüzde 10-15’ini, erkeklerin ise yüzde 30-35’ini karşılıyor. C vitamininin antioksidan tesiri, demirin kan hücrelerinin yapımını artırmadaki tesiri ile immün sistemini en iyi destekleyen meyvelerden biridir. Günlük 10-12 adet karadut, bu tesiri yakalamaya yardımcı oluyor.

3. KARPUZ

Verdiği rahatlık ve içerdiği yüksek suya ek olarak antioksidan zengini bir meyvedir. Bağışıklığın ehemmiyetli bölümlerinden biri olan glutatyon metabolizmasına katılan bileşikleri barındıran karpuz, enfeksiyonla mücadele ederek bağışıklık sistemini güçlendirmede tesirlidir. Bu tesirden en iyi derecede yararlanmak için kabuğa yakın bölümlerini da tüketmek gerekiyor. Bir parmak kalınlığındaki kayık dilim, yeterli bir porsiyondur.

4. SEMİZOTU

Semizotunda bulunan C vitamini antioksidan tesir gösteriyor ve doku yıpranmalarını önlüyor. Yüksek lif muhtevası ile bağırsaktaki faydalı bakterileri besliyor ve florayı savunuyor. İçerisinde omega 3 bulunan nadir sebzelerden biridir. Bu özelliği ile de enfeksiyon azaltıcı etki gösteriyor. Semizotundan en iyi verimi almak için olası olduğunca az pişirmek veya çiğ tüketmek gerekiyor.

5. YOĞURT-KEFİR

Bağırsakların güçlenmesi ve yabancı madde geçirgenliğinin azalması için probiyotikler olmazsa olmazdır. Yoğurt ve kefir bilinen en iyi tabii probiyotik kaynaklarıdır. Ayrı olarak D vitamini ile zenginleştirilebildiklerinden bağışıklık sistemine katkılarını bu yolla da sağlayabilirler. Muhtevanındaki süt proteinlerinden biri olan whey sayesinde bağışıklık sisteminin bir parçası olan glutatyon metabolizmasında bulunarak bakteriyel enfeksiyonlara karşı savunucu hale geliyor. Günlük iki-üç porsiyon süt ve süt ürünü tüketimi bu etkileri sağlamaya yardımcı oluyor.

6. DOMATES

Likopen zengini domates en iyi antioksidan besinlerden biri olarak kabul ediliyor. American Journal of Clinical Nutrition mecmuasında yayınlanan bir çalışmaya göre üç hafta süresince domatesten zengin perhiz tüketen kişilerin bağışıklık sistemini destekleyen beyaz kan hücrelerinin, hiç tüketmeyenlere göre daha az hasar gördüğü ve bu vaziyetin da immün sistemi daha iyi savunduğu görülüyor.

7. SOMON

Dip balığı, başka bir deyişle soğuk denizlerde ve derinde yaşayan somon, ton balığı gibi balıklar; yaşadıkları ortama bağlı olarak omega 3’ten zengin balıklardır. Haftada en az iki kez 120-150 gr. somon tüketimi iyi oranda omega 3 alımı sağlıyor.

8. KIRMIZI BİBER

Kırmızı biber, turunçgilin iki katı kadar C vitamini içeriyor. Ayrı olarak beta karoten açısından da zengin bir kaynaktır. Bu şekilde yüksek antioksidan içeren kırmızı biber, düzenli olarak çiğ tüketildiğinde bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

9. BADEM

E vitamini, sıhhatli bir bağışıklık sisteminin anahtarıdır ve günde yarım bardak badem tüketimi, günlük E vitamini ihtiyacımızın takriben yüzde 100’ünü karşılıyor. Soğuk algınlığını önlemeye gelince de, E vitamini ve C vitamini beraber çalışıyorlar. Günlük beslenmeye her gün 10 adet badem ilave etmek, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede etkili.

10. KİVİ

Kivi; folat, potasyum, K vitamini ve C vitamini de dahil olmak üzere bir hayli esansiyel besin ögesi ile doludur. Kivinin porsiyonu avuç içi büyüklüğünde olmalı.

11. KARİDES

Kabuklu deniz ürünleri, bağışıklık için aklımıza çok gelmese de immün sistemin ehemmiyetli ögelerinden biri olan çinkonun iyi birer kaynağı oldukları için tüketimleri oldukça yararlıdır. İyi oranda çinko içeren kabuklu deniz ürünleri; karidesin yanı sıra yengeç, istiridye, ıstakoz ve midyedir. Fakat en alışılan, en sıhhatli pişirilebilen karides olduğu için seçenek edilmelidir. Ancak tekliflen günlük çinko miktarından fazla tüketilmemelidir. Kadınlar küçük karideslerden takriben 20 tane, jumbo karideslerden 10 tane; erkekler ise küçüklerden 30, jumbo karideslerden ise 15 tane yiyebilir.

12. MANTAR

Selenyum ve B vitaminlerinden riboflavin ile niasinin iyi bir kaynağıdır. Selenyumunuz azsa, daha şiddetli bir gribe yakalanma ihtimaliniz daha yüksek olabiliyor. Riboflavin ve niasin, immün sistem metabolizması için gereklidir. Bu yüzden günlük beslenmenize kültür mantarı ilave edebilirsiniz.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN TEKLİFLER

Sigara içmeyin. Böylelikle vücudunuza dokuları hırpalayıcı zarar veren maddeler almamış olursunuz.

Balanslı ve düzenli beslenin. Yeterli vitamin, mineral, enerji ve protein alımını bu şekilde sağlayabilirsiniz.

Beslenmenizde çinkodan zengin olduğu için tam hububatları ve kabak çekirdeği gibi yağlı tohumları tüketin.

Soğan, sarımsak gibi antibakteriyel besinleri tüketin.

Zencefil, zerdeçal gibi baharatları çaylarınızda, yemeklerinizde kullanın.

Başta yeşil çay ve ekinezya olmak üzere nebat çaylarına günlük beslenmenizde yer verin.

Kilonuz başına 35-40 ml. sıvı tüketin (su, komposto ve bitki çayları).

Düzenli egzersiz yapın.

Sıhhatli bir kiloda olun.

Yeteri kadar uyuduğunuzdan emin olun, böylelikle metabolizmanız hormonları doğru şekilde sağlar, beslenmeniz kaliteli olur ve metabolizmanız doğru şekilde çalışır.

Bir Cevap Yazın