Yemeklerinizi Elle Yiyin!

Çoğu zaman ayıp olarak belirlenen elle yemek yemek, öğrenilenin aksine hakikatinde sıhhatli bir eylem. Nasıl mı? İşte elle yemek yemenin faydaları…

Yemek yemeyi daha duyusal ve istekli bir hale getiriyor.

Parmaklarımızı kullanarak yemek yemek; değme, koku alma, görme gibi duyuları bir arada topladığı için aromaları daha basit ayırt etmenize ve daha çok tat almanıza neden olurken, aynı zamanda parmaklarınızda bulunan hava, su, ateş gibi elementleri harekete bedeninize de denge getiriyor.

Doğal bir sensör vazifeyi görüyor

Kaşıkla veya çatalla yemek yediğinizde, doğrudan ağzınıza götürdüğünüz için yemeğin sıcaklığını ya da dokusunu fark edemeyebilirsiniz. Yemek yerken ağzınızın yanması da bu surattandır. Ama ellerinizle yemek yediğinizde, parmak uçlarınızdaki asaplar, yemeğin sıcaklığını ve dokusunu evvelden fark edeceği için dolaysız olarak ağzınıza götürmenizi maniler ve yanmaktan korur.

Sindirimi kolaylaştırır

Parmaklarınızda ve avuç içlerinizde, sıhhatsiz olduğu kadar bereketli bakteriler de var. Bu bereketli bakteriler midenize hasar veren mikropların büyümesini manilerken, kaşık veya çattala yemek yediğiniz zaman midenize erişemiyorlar. Üstelik bir yemeğe ellerinizle değdiğinizde beyninize giden sinyaller sayesinde metabolizma ona göre çalışmaya başlıyor ve böylece sindirim kolaylaşıyor.

Daha sıhhatli

Ellerinizle yemek yemek kulağa hiç de sıhhatli gelmese de öyle. Zira elleriyle yemek yiyen insanlar ellerini daha fazla deviriyor. Ama çatal ve kaşıklar gün fazla devirense de tamamen temizlenmiyor.

Diyabet tehlikesini azaltıyor

Çatal ve kaşık kullanmak, yemek yemeyi daha basit ve süratli hale getiriyor. Fakat bu vaziyet kan şekerinde balanssızlığa neden olduğu için diyabet tehlikesini de ortaya çıkarıyor.

Bir cevap yazın