Yemekten Sonra Çay İçenlere Canan Karataydan Ehemmiyetli Söyleme

Muhtelif söylemeleriyle isminden laf ettiren Prof. Dr. Canan Karatay sıhhatli beslenme üzerine altın kıymetinde nasihatler verdi. Son söylemesinde ise yemekten sonra çay içilmesi mevzusunda ihtarlar yaptı. İşte o nasihatler…

“ŞEKER SANKİ BİR ZEHİR”

Kahvaltıların bırakılmazı olan zeytini bol bol harcamak gerektiğini anlatan Karatay, zeytinin en sıhhatli meyve olduğunu ifade söyledi. Şeker bağımlılığına da dikkat sürükleyen Karatay, şekerin bedenimiz için sanki bir zehir olduğunu söyleyerek, gün içinde sık sık harcadığımız çaya da şeker yerine tereyağı ilave edilerek içilmesini öneri etti.

“KELLE PAÇA, İŞKEMBE, KOKOREÇ…”

Şekerin kanseri beslediğinin altını çizen Karatay, şeker kullanımına bağlı olarak seneler içinde hastalıkların çoğaldığını ifade etti. Karatay, hoşlanmayanın da çok olduğu kelle paça, işkembe, kokoreç gibi yemeklerinde çok verimli olduğunu söyledi.

“YEMEKTEN SONRA ÇAY İÇİLMEZ”

Demir emilimini eksilttiği mazeretiyle Karatay, yemekten sonra çay içilmemeli ihtarında bulundu. Yeniden yaygın bir alışkanlık olan yemekten sonra maden suyu içmenin ise bir hasarı olmadığını aktardı. Bozulan ağız tadı için kaya tuzu gargarası yapılmasını öneri eden Karatay, kaya tuzunun şeker yeme isteğini eksilttiğini aktardı. Hazır şuruplu, kremalı kahveler mevzusunda ise Karatay, ‘En sıhhatli kahve sade Tük kahvesidir’ dedi.

“KURTLU ELMA YENMELİ”

Meyve sebzede organik mahsullerin seçim edilmesini, özellikle kurtlu elmaların harcanmasını aktaran Karatay, tarım mahsullerinde fazla ilaçlama ve hibrit tohum kullanımının risklerine dikkat çekti.

“GÜNDE 10 YUMURTA”

Bütçeye uygun sıhhatli beslenme için Karatay, günde 10 yumurta yenilmesini söyledi. Sıhhatli bir hayat için atılacak ilk adım için ise Karatay; bol tuzlu su içilmesini tuzun ise kristal kaya tuzu olmasını söylerek ‘tuz olmadan yaşam olmaz’ dedi.

Bir cevap yazın