Yeşil fasulye çiğ yenirse zehirlidir

“Yeşil fasulye çiğ yenmez. Çünkü yeşil fasulye çiğ yenirse zehirlidir, zehirleyebilir!”

Hepimiz sebzelerin çiğ olarak yenmesinin daha yararlı olduğunu pek çok yerde okumuş, pek çok kişiden duymuşuzdur. Ancak bu her sebze için geçerli değilmiş. Bitkilerle tedavi bilimi yani Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş bir uyarıda bulunuyor.

“Yeşil fasulye çiğ yenmez. Çünkü yeşil fasulye çiğ yenirse zehirlidir, zehirleyebilir.

Yeşil fasulyeyi pişireceksiniz ya da turşusunu kurarken bile haşlayacaksınız. Geleneksel usulde hiç fasulye turşusu kurdunuz mu? Nasıl kurarsınız? Çiğ mi atarsınız?

Haşlayıp da atarsınız. Evet turşusunu kurarken bile fasulye haşlanıp da atılır. Neden? Geleneksel usulde öyledir. Çünkü halk arasında fasulyenin zehirli olduğuna dair bir bilgi yoktur ama geleneksel usulde o bilinmiştir. Kuşaktan kuşağa aktarılmıştır dolayısıyla geleneksel olarak hiçbiriniz yeşil fasulyeyi çiğ olarak tüketmezsiniz. Bamyayı tüketirsiniz ama bamyanın turşusunu kurarken haşlar mısınız bamyayı? Haşlamazsınız. Ne bileyim kerevizi çiğ tüketiyoruz ama yeşil fasulyenin çiğ tüketilmeyeceği geleneksel olarak bilinir. Geleneksel bilgi çok önemli bir bilgidir. Bir şeyin bir yapılış usulü varsa muhakkak bir sebebi vardır.” (1)

Bu geleneksel bilginin bilimsel temellerini araştırdık. Bulduğumuz kaynaklarda yeşil fasulyenin neden çiğ yenmemesi gerektiği şöyle açıklanıyor:

“Bazı bitkilerde doğal toksinler bulunur. Örneğin çiğ yeşil fasulyede bulunan lektin toksindir. YEŞİL FASULYE KAYNAMA DERECESİNE KADAR PİŞİRİLEREK YENMELİDİR!”
Bu bilgi Hong Kong Hükümeti Gıda Güvenliği Merkezinin Web sitesinden alınmıştır. (2)

Çiğ yeşil fasulye hafif toksiktir. Ufak ve yeni toplananlarda toksik madde daha azdır. Kaynama derecesinde 10 dakika pişirmek bu toksik bileşikleri yok eder. (3)

Şimdi çıkıp birileri diyebilir ki “ben çiğ olarak yeşil fasulye yedim bir şey olmadı” Olmayabilir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi tazedir, ufaktır vb.

Kaynaklar:
Sağlıklı Yaşıyoruz
(1) Dr. Ümit Aktaş, Beyaz TV, 28.10.2015 Çarşamba
(2) http://www.cfs.gov.hk/…/multi…/multimedia_pub_fsf_13_02.html
(3) http://www.appropedia.org/Green_beans

Bir cevap yazın