Yüksek ateşe alınması gereken 7 ihtiyat

Yüksek ateş, hastalıklarda dikkate alınması gereken en ehemmiyetli bulgulardan biridir. Ateşin düşürülmesi için yapılması gerekenler mevzusunda ise bir hayli yanlış bilgi var. Çocukların ateşlenmesi gidişatında evde alınması gereken doğru temkinleri Uz. Dr. Pınar Atla sıraladı.

Çocukların ateşlenmesi anne ve babaları en çok kaygı veren mevzuların başında geliyor. Hekime ne zaman gidileceği ve ateşi düşürmek mevzusunda telaşa kapılan ebeveynler bazen çocukların sıhhatini riske sokacak yanlışlar yapabiliyorlar. Memorial Hizmet Sağlık Kurumu Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Pınar Atla, çocuklarda ateş ve yapılması gerekenler mevzusunda bilgi verdi.

ANTİBİYOTİK KULLANIMINA DİKKAT!

Etraf sıcaklığında başkalaşımlara karşın beden ısısı beyinde bulunan ısı ayarlayıcı merkez tarafından düzenlenmektedir. Enfeksiyon veya değişik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan pirojenler beyinde bulunan hipotalamusa tesir ederek ateşe neden olmaktadır. Pirojenler ateşin ortaya çıkmasına neden olurken bir yandan da ateşe yol açan sebebe karşı beden bağışıklık sisteminin uyarılmasını sağlamaktadır. Bedenin bağışıklık cevabının bir parçası olan yüksek ateş, bir hastalık değil bir bulgudur. Ateşli bir çocuğun rehabilitasyonu sırasında ehemmiyetli olan altta uyuyan sebebe müteveccih özgül rehabilitasyonun doğru zamanda başlanmasıdır Ateşi düşürmek için hekim önerisi olmadan antibiyotik kullanmak ise ailelerin en sık düştüğü kusurların başında gelmektedir.

ATEŞİNİ DOĞRU ÖLÇÜYOR MUSUNUZ?

Çocuğun bedeninin sıcak olması her zaman ateşi olduğu anlamına gelmemektedir. Yetişkinlere göre beden ısısı daha yüksek olan çocuklarda, yaş, etkinlik, etraf ısısı ve kıyafetlerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Bu bakımdan çocuğun ateşinin doğru ölçülmesi ehemmiyetlidir. Çocuklarda ateş koltukaltından, makattan ve kulaktan ölçülebilir ağızdan ölçüm önerilmemektedir. Koltukaltından 37,4 ve üzeri, makattan 38 ve üzeri, kulaktan ise 37,6 ve üzeri olan bedeller yüksek ateş olarak kabul edilmektedir.

DİĞER BULGULAR DE EHEMMİYETLİ!

Ateşin yükselmesiyle beraber bedenin enerji tüketimi de çoğalmaktadır. Solunum sistemi daha süratli çalışır, kol ve bacaklardaki damarları büzülerek bu bölgelere giden kan akımı eksilirken beyin, kalp gibi hayati uzuvlara daha fazla kan sevk edilmektedir. Beden alacalı, mermerimsi bir görüntü alır, kol ve bacaklarda soğukluk olmasına karşın gövdede sıcaklığın yüksek olduğu görülmektedir. Ateşli bir çocuğu değerlendirirken ateşin yüksekliğinden çok çocuğun genel gidişatı ehemmiyetlidir. Ateşin ne kadar yüksek olduğu her zaman hastalığın ciddiyeti ile orantılı değildir. Çocuklarda ateşin en sık sebeplerinden olan kolay viral enfeksiyonlar, 39-40 dereceye varan yüksek ateşe neden olabilirken ciddi bazı hastalıklarda çok yüksek ateş görülmeyebilmektedir.

NE ZAMAN ACİLEN HEKİME GİDİLMELİ?

0-3 ay arası bebeklerde olağanın üzerindeki her ateş için beklemeden hekime müracaat etilmelidir. Daha büyük çocuklar için çocuğun genel gidişatı cilt rengi solunumunun kumpaslı, şuurunun etkin olup olmadığı beslenebilmesi gibi vaziyetler yol göstericidir.

Bununla beraber;

  • Ateş 39 derecenin üzerine çıkıyor ve 72 saatten daha uzun sürüyorsa
  • Ateşle beraber kesintisiz ağlama, inleme ve tedirginlik hali varsa ve ateş düşmesine karşın tedirginliği devam ediyorsa,
  • Daha evvel havale geçirmişse
  • Ateşle birlikte cildinde kırmızı mor döküntüler oluşuyorsa,
  • Kesintisiz uyuklama hali, şuur bulanıklığı
  • Ön bıngıldağında atma ve şişkinlik gidişatı varsa
  • Ağız mukozasında kuruluk, gözyaşının olmaması, göz küresinde ve bıngıldakta çöküklük gibi akışkan kaybı belirtileri varsa

Zor ve sık soluk alma ense sertliği, sürekli kusma, sık ishal gibi vaziyetler varsa süre kaybetmeden kesinlikle hekime müracaat etmek gerekir.

Yüksek ateşte yapılması gerekenler;

1. Çocuğun bulunduğu civar ferahlatılmalı, oda ısısı 21-22 derecede yakalanmalıdır. Oda ısısını ayarlayabilmek için havalandırma makineleri ve klima kullanılabilir. Ama çocuğun direk olarak hava akımının karşısında vazgeçilmemesine dikkat edilmelidir.

2. Çocuğun üzerinde hafif ve gevşek elbiseler olmalı, kalın örtülerle üzeri örtülmemelidir

3. Islak ılık bezlerle kompres yapılmalıdır. İçki veya sirke ile pansuman yapmak, soğuk duş aldırmak yanlış uygulamalardır.

4. Ateş, bedende akışkan kaybına yol açar; bu sebeple bol ılık akışkan besin verilmelidir.

5. Hekimin önerdiği ateş düşürücü şuruplar çocuğun yaşına ve kilosuna uygun olarak verilebilir.

6. Ağır karaciğer zararına yol açabileceğinden dolayı çocuklarda ateşli hastalık sırasında ateş düşürücü olarak aspirin verilmemelidir.

7. Soğuk değil Ilık su ile banyo yaptırılmalıdır buzlu su uygulaması doğru değildir.

Bir cevap yazın