Yüksek Kan Şekerinin Bedendeki 15 Bulgusu!

Yüksek kan şekeri bulguları ilk bakışta anlaşılmayabilir; Rehabilitasyon edilmediğinde sıhhatiniz üzerinde ciddi tesirleri olabilir.

Yüksek kan şekeri bulguları

Glikoz veya şeker, bedendeki hücrelere efor sağlayan yakıttır. Bu enerji kaynağının kan seviyeleri, ne yediğinize ve ne kadar, ne zaman yediğinize bağlı olarak çoğalır azalır.

Fakat bir şeyler ters gittiğinde ve hücreler glikozu absorbe etmediğinde, ortaya çıkan yüksek kan şekeri, asapları, kan damarlarını ve uzuvları yaralayarak riskli karmaşıklıklara neden olur.

Bayağı kan şekeri ölçümleri tipik olarak 60 mg / dl ile 140 mg / dl arasında değişir. Hemoglobin A1c ismi verilen bir kan testi, evvelki üç ay süresince vasati kan şekeri seviyelerini ölçer. Şeker hastalığı olmayan insanlar için bayağı oranı % 5.7’nin altındadır . Kan dolaşımında fazla glikoz veya hiperglisemi diyabetin bir işaretidir.

tip 1 diyabetliler vücutarında insülin yapımı yapmazlar, hücrelere kan şeker taşımak için zorunlu hormonu üretmezler. Tip 2 diyabette , bedeninizin insülini muntazam kullanmaz. Her iki gidişatta da, uygun rehabilitasyon olmadan toksik ölçülerde şeker kan dolaşımında birikebilir ve bu da kan şekerinin yükselmesine neden olabiliyor.

Bu sebeple kan şekeri seviyenizi hakimiyet altında yakalamanız ehemmiyetlidir. Amerikan Diyabet Derneği’nin bilim ve sağlık görevlisi Robert Ratner, “Şeker seviyesini bayağının yakınını meblağsanız diyabet karmaşıklıkları tehlikesini eksiltirsiniz” diyor.

İşte yüksek kan şekerinin en ehemmiyetli karmaşıklıkları ve semptomlarının özeti.

Hiçbir bulgusu yok

Çoğu zaman, yüksek kan şekeri en azından ilk bakışta hiçbir bulgu göstermez. ABD’de takribî 29 milyon şahıs şeker hastalığına sahip ancak dörtte birinin ne yapacağı mevzusunda hiç bir düşüncesi yok. 86 milyonun ise bir kan şekeri seviyesi basmakalıptan yüksek, ancak tip 2 diyabet tanısı konacak kadar yüksek değil .

Bu sebeple, şeker hastalığı tehlikeyi taşıyorsanız, kan şekerinizi test etmek iyi bir fikirdir. Buna fazla kilolu, fiziksel olarak faal olmayan, yüksek tansiyonlu veya aile geçmişinde diyabetli olan insanlar da dahildir.

Tek bir yüksek kan şekeri testi diyabet teşhisi için yeterli değildir, zira hasta veya stres altındaysanız kan şekeri çoğalabilir . Ancak, yinelenen testler yükselirse, bu bir meseleniz olduğunu gösteren işarettir.

Çok işiyor ve Çok içiyorsanız

Kan dolaşımında çok fazla şeker olduğu zaman, beden bundan kurtulmaya çalışır. Fazla şeker idrar içine dökülür ve bedene su çekilir. Bunun neticesinde Siz sık sık ve işersiniz. Kurutulduğunuz için sizi gerçekten susatabilir. Bazı insanlar fazla aç sezer ve ani veya söylenemeyen kilo kaybı yaşayabilirler, zira bedenin hücreleri bir yakıt kaynağı olarak lüzum dinledikleri şekeri alamıyorlar .

Bir Hayli şahıs test edilinceye kadar diyabet olduklarını öğrenmiyor. Ötekileri için semptomlar sarih: Birmingham’ın Kapsamlı Diyabet Muayenehanesinde Alabama Üniversitesi’nin direktörü Endokrinolog Fernando Ovalle, diyabetlililer için “Çok fazla idrar yapıyorlar, susuyorlar, idrara çıkmak için ayağa kalkıyorlar, açlar, kilo veriyorlar” diyor.

Sürekli Yorgunsanız

Hücreleriniz glikoz almıyorsa, bütün anlamıyla enerjiden yoksun vazgeçiliyorsunuz demektir. Bu sizi her zaman bitkinsiniz gibi sezmenize neden olabilir .

Kanınız, çoğalmış kan şekeri sebebiyle daha kalın ve daha yapışık olduğunda, kalbinizin kan pompalaması için daha fazla çalışmanız gerekir ve hücrelerinize gıda maddeleri vermek için kan bedeninizde daha yavaş ilerler.

Ek olarak, bedeniniz ürtikasyondan sonra kandaki fazla şekeri attığında, enerjinizi bedeninizden tuvalete doğru akıtıyorsunuz demektir. Artı, çoğalan susuzluk ve idrara çıkma, uykunuzu kesintiye uğratarak daha fazla gece banyoya yolculuk anlamına kazanç.

Kanınız Pekmez Gibiyse

Şeker kanı daha kalın ve yapışık bir hale getirir. “Pekmez gibi kanınız için ufak kan damarlarının en ince noktasına gözler, kulaklıklar, asaplar, böbrekler, kalp erişmenin ne kadar güç olabileceğini hipotez edebilirsiniz” diyen yetkili bir diyabet eğitimcisi Joanne Rinker ve İtalyan diyetisyen Waynesville, NC’de “Bu surattan, çok ufak kan damarlarındaki karmaşıklıkları görmeye başladık” diyen İtalyan bir araştırmaya göre şeker hastalığı olmayan insanlarda dahi kan viskozitesi ve kan şekeri seviyeleri arasında doğrudan bir ilişki var.

Vizyonunuzu alt üst edebilir

Yüksek kan şekeri zamanla göz sıhhatinize ciddi hasar verebilir . Ufak kan damarlarının zarar gördüğü bir bölge, ağ tabaka, gözün arka tarafındaki ışığa duyarlı kısımdır.

Kısa vadede, kan şekeri sivri uçları en azından geçici olarak flu görüşlere neden olabilir; Bir defa şeker seviyeleri basmakalıpa yanaştığında, görme düzelir.

Ancak daha sonraki aşamalarda, anormal damarlar görülebilir ve merkezi ve periferik görmeyi yasaklayabilir. Gözün detaylı görme mesullüğünün merkezi olduğu makula da şişebilir ve görme kaybına neden olabilir.

Elleriniz Ve Ayaklarınız Sızıyorsa

Ayak parmaklarında karıncalanma -periferal nöropati ismi verilen bir vaziyet, kan şekerinin çok uzun zaman yüksek olduğunun bir göstergesi olabilir.

Amerikan Nöroloji Yüksekokuluna göre, bedenin en uzun asap liflerinin uçlarındaki acılar genellikle ilk gelen acılardır. Bu sebeple ayaklar, bacaklar, kollar ve eller tümüyle savunmasızdır.

Ayaklar ve ellerde asap zararı, yanma veya hiddetle şok edici sızıya kadar bir dizi semptom üretebilir. Kan şekeri seviyelerinin hakimiyeti, daha fazla zararı önleyebilir. Diyabet, Osteoporoz, Obesity Inc, Oak Çim ve bir endokrinolog,

Terri Washington, MD, “Kan Şekeri senelerce yüksek olursa, muhtemelen gitmeyecektir,Ama bir vakittir devam ediyorsa ve devam etmiyorsa o geçici olabilir” diyor.

Ayağın Yaralanması

Yüksek kan şekeri olan insanlar ayaklarının ucundan topuğa kadar hassasiyetlerini kaybedebilir. Başka Bir Deyişle, rastgele bir yaralanma, diyelim ki üryan ayak tırnağı, daha büyük bir problem haline dönüşebilir.

Rinker, “Şeker yarayı besler, ve onu iltihaplandırır” dedi. Enfeksiyona karşı korunmak için insanların kan şekerini hakimiyet altında yakalamaları ve ayaklarını günlük hakimiyet etmeleri mevzusunda temkinli olmaları gerekir.

Otuz sene evvel tam sağlık kurumu koğuşları ayak ülseri ve amputasyonları olan insanlarla doldu. Ratner, bugün, amputasyonlar % 40’ın altındadır. Ancak diyabet, majör ekstremitelerin amputasyonlarının önde gelen sebebidir.

“Hipoglisemi düşük kan şekeri yan tesirleri olmadan olası olduğunca basmakalıpa yakın bir biçimde glikoz seviyeleri elde etmekte eforluk sürüklüyoruz” diye belirtiyor.

Cinsel yaşamına mani getiriyor

Libido kaybı veya ereksiyon veya orgazm güçlüğü, kan şekeri seviyenizin düştüğünü gösterebilir. Kandaki fazla şeker asapları ve kan damarlarına hasar verir ve bu da cinsel yaşamınızı neşeli kılmak için çok ehemmiyetli bir rol oynar.

Erkekler kan damarı zararına bağlı erektil disfonksiyona uğrayabilir ve kimileri penisin ucundan geçirmeden mesaneye ilerleyen retrograd boşalma ile alakalı bir mesele yaşayabilir. Bayanlar vajinal kuruluk, sızılı cinsel ilişki veya genital bölgede sansasyon eksilmiş olabilir.

Bağırsağınızla savaşıyor

Bağırsak meseleleriniz mi var? İç beden işlevlerini hakimiyet eden asaplar çok yüksek kan şekeri seviyelerine bağlı olarak sindirim sisteminizi tesirler. İnsanlar ağır kabızlıklara , sık sık ishal şikayetlerine veya her ikisine de sahip olabilirler.

Kontrolsüz kan şekeri gastropareziye yol açabilir, bu vaziyet midesindeki besinlerin yavaş yavaş ince bağırsağa hareket etmesi veya tamamen hareketi durdurması vaziyetidir. Bulantı, kusma, kabarıklık ve sızı hadiseleri. Ovalle, “bu kan şekeri hakimiyet problemini daha da derinleştirir” diyor.

“Bağırsak uygun biçimde hareket etmiyorsa, bağırsaktan alınan gıda maddelerinin emilmesi çok kumpassız hale kazanç ve daha sonra kan şekeri çok kumpassızlaşır” diyor.

Böbreklere hasar verir

Böbrekler, kandaki atık mahsullere filtre uygulayan ufak kan damarları barındırıyor. Kan şekeri ısrarla yükseldiğinde, filtreleme sistemi fazla şekeri kandan fazla ölçüde arınmak için çalışır. Senelerce filtreler yara izi haline kazanç ve böbrekler artık muntazam çalışmaz.

İdrarda çoğalan protein seviyeleri, belanın başlangıcından ilkidir. Kan şekeri ve kan tazyikini hakimiyet etmek böbrek işlevini koruyabilir.

Ancak şayet uygun kan şekeri hakimiyeti olmadan seneler geçerse, “yara izi tersine çevrilemez ve böbrek işlevi düşmeye başlar” Dr. Washington da belirtti.

Sonunda, böbrekler diyaliz veya transplantasyon gerektirir ve tamamen kapanabilir.

Kalbiniz ve beyniniz tehlike altındadır

İşte vahim asıl: Diyabetli insanlar inme ve kalp krizi tehlikeyi ehemmiyetli derecede yüksektir.

Ancak baş döndürücü bir yaklaşım var: Büyük bir muayenehane araştırmasında, sıkı glikoz hakimiyeti, diyabetli insanlarda kalp hastalığı ve vefat tehlikesini aşikar bir biçimde eksiltti. Belirtiler ayrıca yüksek kan şekerinin kalbe ve beyine hizmet eden geniş kan damarlarına hasar vermesinin uzun seneler aldığını da belirtti.

Hafızayı Etkileyebilir

Kalp krizi, böbrek ve göz sıhhati meselelerine neden olabilecek olan kan şekeri aynı kan damar zararı da beyninizi etkileyebilir.

Araştırmalar, diyabetli şahısların düşünme ve hafıza problemleri için çoğalan tehlike altında olabileceğini ve hatta Alzheimer olabildiklerini de ortaya koyuyor. Bir Alman çalışması, yüksek kan şekeri seviyelerinin şeker hastalığı olmayan insanlarda dahi düşünce ve belleğe hasar verdiğini ortaya koydu.

Sözcük anımsama testlerinde, daha yüksek hemoglobin A1c neticeli yaşlı erişkinler bir hayli sözcüğü anımsayamadı. Beyin taramalarında daha yüksek bir kan şekeri olan insanlarda bellekten mesul beynin daha ufak bir hipokampusu ortaya çıktı.

Dr. Ovalle, “Zamanla, şayet kan şekeri yüksekse cılız kan dolaşımı geliştiriyorsunuz ve bu, inmeler, beyin atrofisi ve cılız hafıza ile alakalı meselelere neden olabiliyor,” dedi

Gülümsemeni mahvedebilir

Kontrolsüz yüksek kan şekeri, öpücüğünüzün düşmanıdır. Tükürüğünüzdeki şeker ağızda bakterileri besler ve dişlerine yapışık bir plak vazgeçer. Bazı plak çeşitleri diş çürümesine yol açarken ötekileri soluğunuzu kokutabilir.

Zamanla, kan şekeri barbarlaştığında kanamalara ve sızılı diş etlerine neden olabilir; dişlerinizi yerinde yakalayan kemik ve dokuları çiğnemek ve eritmekte güçleşir. Yüksek kan şekeri ağız kuruluğuna ve dudaklarının çatlamasına neden olabilir.

Ve diş eti, dil, yanaklar, damak veya ağzınızda sızılı beyaz veya kırmızı kirlere neden olabilen bir cins mantar enfeksiyonunun ana sebeplerinden biridir.

Mesane problemlerine neden olabilir

Şeker hastalığı olan insanların idrar yolu enfeksiyonlarına tutulma tehlikesini daha fazla. Yalnızca bunları değil, enfeksiyon kaptığında problemleri daha şiddetli hale kazanç. Diyabet ayrıca mesane işlevini hakimiyet eden asaplara hasar verebilir.

Ortaya çıkan zarar fazla faal mesane, idrar yakalamaya ve özgür vazgeçmeye takviyeci olan sfinkter adalelerini hakimiyet etmede eforluk veya mesaneyi boşaltma eforluğuna neden olabilir.

Şüphesiz, mesane problemi olan insanlar daha düşük hayat niteliğine sahiptirler.

Cildinizi Tesirler

Kan şekeri meseleleri bedeninizin en büyük uzvu cildinizde görülebilir. Kan şekeri emin bir zaman yükseltildiğinde bedeniniz akışkan kaybeder ve cildiniz kuru, çatlamış ve kaşıntılı olur. Ve bu yalnızca başlangıç.

Deri meseleleri diyabetin ilk bulguları arasında olabilir. Maya eşi mantar enfeksiyonları, özellikle bayanlarda, göğüslerin altında ve kasık bölgelerinde görülebilir. “Genelde parlak kırmızı” diyor Dr. Washington. “Bu cins acı verici, tahriş edici ve kaşıntılara neden olabilir.”

“Yüksek Kan Şekerinin Bedendeki 15 Bulgusu!” üzerine 2 yorum.

Bir cevap yazın