Yaralanmış Dizleri Kuvvetlendiren Egzersiz

Yaralanmış dizler netlikle dikkatle kullanılmalıdır. Makûs bir hareket gidişatın daha da makûslaşmasına neden olabilir. Bu yazıda bu alıngan eklemi nasıl kullanacağınızı ve kuvvetlendireceğinizi bilin.

Dizler karışık eklemlerdir. Genellikle, yaralanmalara karşı çok duyarlıdırlar. Bu, tüm faaliyetler için yapmaları gereken bir hayli hareketten kaynaklıdır.

Zarif kıkırdak, adaleler ve kemiklerden oluşurlar. Değişik minik parçaları ile beraber, bunlar dizinize beden ağırlığınızı destekleme imkânı verir.

Dizinizin çalışma şeklini etkileyen rastgele bir mesele, hayat niteliğinizi eksiltme meylindedir. Bu sadece sızıya neden olmakla kalmaz, aynı zamanda yürümeyi de kısıtlar.

Mesele şu ki, dizler çok hassastır. Ve bir hayli birey onları görmezden gelse de, ihtiyarladıkça kilolu olmak, fazla kilolu olmak ve bazı yüksek tesirli faallikler suratından dizlerin vaziyeti makûslaşabilir.

Bununla beraber, diz sıhhatinizi artırmak için yapabileceğiniz bazı kuvvetlendirme egzersizleri var. Bunlar, bir cins yaralanma yaşadığınızda da uygulanabilir.

Bu yazıda, beş en iyi egzersizi detaylı olarak paylaşmak istiyoruz. Bu biçimde, acı sürüklemeden evvel bunları uygulamaya başlayabilirsiniz.

1. Dizi uzatarak kalçayı bükmek

Dizinizi uzatarak kalçayı bükmek, zarar görmüş adalelerinizi ve bağlarınızı tekerrür kazanmanıza dayanakçı olan kuvvetlendirici bir egzersizdir.

Buradaki çalışma kalçalarınıza odaklanmış olsa da, dizinizin parçaları da aktif haldedir.

Ne yapalım:

Surat üstü bir yoga matının üzerine yatırın. Dizleriniz bükülmeli ve ayağınız matın üzerinde düz durmalıdır.
Çalıştıracağınız bacağı elinizden geldiğince uzağa gerin. Ardından, düz bacağınızı bükük dizinizin yüksekliğine rakımın.

3 saniye havada tutun. Sonra yavaş ve meselesiz bir biçimde başlangıç konumuna geri getirin.

Her dizinizle bunu sekiz defa yineleyin.

2. Dizleri yandan yükseltmek

Yandan diz yükseltmek, dışarı sürükleyen ve yanaştırıcı adalelerinizi çalıştıran bir aktifliktir. Bu aynı zamanda dizleri saran adaleleri de tesirler.

Bu egzersizi uygulamak, eklem sertliğini eksiltir ve darbe ya da sızı sonrası iyileşme vaktini artırmaya dayanakçı olur.

Ne yapalım:

Bir yoga matında, alt bacağınızı bükülmüş halde yanınıza koyun ve üst bacağınızı tamamen gerin.
Ellerinizi yere koyarak kendinizi destekleyin. Kalçalarınızı azıcık kaldırın. Daha sonra uazttığınız bacağı kaldırın ve indirin.
Her iki tarafta da 8 tekerrür kapsayan üç set yapın.

3. Dizleri uzatmak

Dizleri uzatmak, adale gerginliği ya da hafif yaralanmalarla karşı karşıya kaldıkları zaman eklemlerinizin hareketini dengelemenize izin veren bir egzersizdir.

Bununla beraber, dizinizi eğip bükerken kasvet yaşadığınız zaman bu egzersizi yapmamalısınız.

Bu egzersiz yavaş yapılmalıdır. Buna hem bacağınızı kaldırma hem de indirme süreçleri dahildir. Bu biçimde, kuadrisepsler işlevlerini en iyi biçimde yerine getirebilir.

Ne yapalım:

Bir koltuğa ya da sağlam bir platforma oturun, kollarınız iki yana yerleştirin ve sırtınız düz olsun.
Havada uzanana kadar ayaklarınızdan birini kaldırın. Orada üç saniye tutun.

Ayağınızı yere geri indirmek için dizinizi bükün. Yavaş hareketlerle başlangıç konumuna geri dönün.

Her bacak ile sekiz ila on tekerrür üç set yapın.

Bununla beraber, herkes bunları dikkatle yapmalıdır. Bunun sebebi, uygun olmayan hareketlerin faydasız olabilmesi ve vaziyeti daha da makûslaştırma ihtimalidir.

Bir cevap yazın