Zencefilin Bayanlar için Bereketleri

Zencefil, ananesel olarak iyileştirici özellikleri sebebiyle pek çok kültür tarafından kullanılan, pek çok yararı olan bir köktür. Bu özelliklerin pek çoğu bayanların sıhhatiyle alakalıdır. Bunlara soğuk ayakları ısıtmak, menopoz esnasında libidoyu çoğaldırmak, gebelik zamanınca mide bulantısını önlemek veya metabolizmayı süratlendirmek misal gösterilebilir.

Aşağıda, zencefilin bayanlar açısından faydalarına söyleyeceğiz ve ayrıca zencefili harcayabileceğiniz değişik yolları ve lezzetli, orijinal bazı tanımları sunacağız.

Zencefil

Doğuda yüzyıllardır kullanılan zencefil Zingiber officinale, çok farklı bir tada sahiptir. Bu bir nevi tatlı, serinletici ve acıdır. Özellikleri sebebiyle kullanılan kısmı köksapıdır.

Bayanlar için Bereketleri

Zencefili kumpaslı bir biçimde harcamak alttaki bereketleri sağlar:

 • Anti-inflamatuar ve natürel bir sızı kesici: Zencefil, artrit, artroz, fibromiyalji veya kronik bitkinlik gibi cerahatli veya sızılı hastalıkları natürel bir biçimde rehabilitasyon etmek için önerilir.
 • Sindirim: Cılız sindirim, kabarıklık, gastrit, mide ülseri, ishal gibi gidişatları rehabilitasyon etmeye destekçi olur. Bu aynı zamanda içki harcarken veya ilaç kullanırken bir mide gözeticisi vazifesini de görür.
 • Boğaz enfeksiyonları: Boğaz enfeksiyonlarını rehabilitasyon etmenize destekçi olur ve özellikle ses kısılmaları vaziyetinde ve profesyonel şarkıcılar için önerilir.
 • Bulantı ve kusma: Özellikle annede veya fetüste bir yan tesire neden olmaması sebebiyle gebeliğin ilk aylarında harcanması önerilir. Bu aynı zamanda kanser rehabilitasyonu için kemoterapi zamanınca müthiş bir dayanaktır. Ayrıca deniz yakalamasını önlemeye destekçi olur.
 • Isı sağlar: Zencefil, harcamanız veya onu harici olarak uygulamanız vaziyetinde yüksek ısıtma kıymetine sahiptir. Bu özellikle kendini soğuk sezenlere ve genel olarak soğuk yarıyıllarda önerilir. Yılın sıcak yarıyıllarında bunun terlemeyi çoğaldıracağını göz önünde bulundurunuz.
 • Metabolizmayı süratlendirir: Bu ısıtıcı özellik aynı zamanda metabolizmanızı arttırır ve kilo vermek açısından oldukça faydalıdır.
 • Libidoyu arttırır: Natürel bir afrodizyaktır. Zencefil ve toz tarçını balla karıştırmanızı ve bu karışımı günde bir çorba kaşığı harcamanızı öneririz.
 • Kalp-damar hastalığını önler ve kan dolaşımını çoğaldırır: Ancak, şayet ilaç kullanıyorsanız, zencefilin ilacın verimlerini yasaklama vaziyeti mevzubahisi olabilir. Bu sebeple hekiminize danışmanız önerilir.

Nasıl Harcanmalı?

Bunu pek çok biçimde harcayabilirsiniz:

 • Ham kök: Bunu rendeleyebilir ve her türlü tanıma katabilirsiniz.
 • Toz haline getirilmiş olarak: Bu rehabilitasyonu asıllaştırmak için, dozajını hakimiyet edebilmeniz için onu toz haline getirilmiş şekilde harcamanızı öneririz. Günde 2 gramı aşmamanızı ve evvel doktorunuza danışmanızı öneririz.
 • Kristalize edilmiş olarak: Kristalize edilmiş zencefil artık günümüzde nebatsal mahsuller satan dükkanlardan basitçe temin edilebilmekte. Bunun yüksek şeker içeriğine sahip olduğunu göz önünde bulundurunuz.
 • Çaylarda: Sıcak bir dem, özellikle soğuğa karşı duyarlı olanlar için idealdir.
 • Sıkma su: Taze zencefil suyu, tüketiminde fazlaya kaçılmadığında elma, ananas, havuç, vs. sularına orjinal ve ek tıbbi bir özellik kazandırır.
 • Uçucu yağ: Zencefili bir uçucu yağ olarak temin edebilirseniz, masajlarda ve soğuk ayaklar için kullanabilirsiniz. Bunu günlük ıslatıcı kreminizle karıştırıp ayaklarınıza iyice masaj yapabilirsiniz. Kısa bir vakitte onun sağladığı yüksek ölçüde ısının farkına varacaksınız.

Orjinal Tarifler

Zencefili yukarıyada belirtilen rastgele bir biçimde, rastgele bir tanıma katabilirsiniz. Bu misalin pastalara, tatlılara, kurabiyelere veya keklere güzel ve serinletici bir tat katar.

Zencefili ayrıca tarçın, anason ve zerdeçalla beraber sütle veya bir sebze meşrubatıyla beraber kaynatabilirsiniz. Böylece bedeninizi ısıtacak çok lezzetli bir karışım elde edebilirsiniz.

Japon mutfağında, zencefil turşusu suşi ile beraber sunulur. Belki daha evvel fark etmemişsinizdir, ama bu oldukça değişik bir tada sahip turuncumsu bir yaprağa eş. Japonlar bunu ham balık yedikten sonra damaklarını arınmak için kullanırlar.

Son olarak, kristalize edilmiş zencefil hem tatlı, hem de tuzlu tanımlara renk katmak için kullanılabilir. Bunu ayrıca isterseniz sıcak çikolataya katabilirsiniz ve buzdolabında soğumasına izin vererek lezzetli tatlılar hazırlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın