Zerdeçal Nasıl Kullanılır, Zerdeçalın Verimleri Nelerdir?

Karabiber zerdaçalda bulunan curcumin adlı maddenin tesirini bin kat artırır. Bu madde çok ehemmiyetli bir maddedir. Hindistan gibi çok kötü şartlarda yaşayan insanların neden kansere daha az tutulduklarının ehemmiyetli bir ispatıdır….

Anavatanı Güney Asya olan zerdeçal, hint safranı olarak da öğrenilir ve zencefilgiller ailesine üyedir. Zerdeçöp, sarıboya, zerdeçav gibi adları da vardır.

Bitkinin armut biçimindeki ana kökleri baharat olarak kullanılmaktadır. Zerdeçal, renklendirici olarak kumaş ve ten boyanması gibi operasyonlarda kullanılmaktadır. Daha Önceki zamanlarda; zerdeçalın asit ve bazlara tepki vermesi sebebiyle turnusol kağıdı yerine kullanıldığı öğrenilmektedir.

Baharat olarak kullanılması için bir dizi işlem görmesi gerekmektedir. Zerdeçal, safran yerine kullanılmakla beraber; çeşni ve aroma çoğaldırıcı olarak kullanıldığı öğrenilmektedir.

İspanyolların deniz mahsullerinden yapılan şanlı ” paella ” yemeğinde kullanılır. Ayrıca ”köri” üretiminde ana malzemelerden biri zerdeçaldır.

Zerdeçal; aroma ve lezzet çoğaldırıcı olarak kadim tarihten beri hint ve çin mutfaklarında kullanılmaktadır. Her türlü yemek ve salatalarda, çorbalarda zerdeçal kullanılabilir. Zerdeçal özellikle; tavuk yemeklerinde, çorbalarda, patates salatasında seçim edilmektedir.

Zerdeçalın faktör maddesi; kurkimindir. 3 gram zerdeçalda takribî olarak 30-90 mg arası kurkumin bulunabilir.

Zerdeçal Nasıl Harcanır? Zerdeçalı Neden Karabiberle Harcamalıyız?

Zerdeçalden bütün fayda sağlamak için ehemmiyetli bir nokta vardır. Aşinayı gibi zerdeçalın verimlerinden bahsedilirken bu verimleri sağlayan faktör madde curcumin kurkumin adlı bir maddedir. Bu madde zerdeçal içerisinde ağırlıkça % 3 oranında bulunur.

Bu çok az bir orandır ve çiğ halde zerdecal harcarken bu curcumin ölçüsünün çok azı beden tarafından emilir. Yapılan araştırmalarda, curcumin maddesinin tesirini çoğaldıracak bazı maddeler tespit edilmiştir.

Piperin ismi verilen ve bildiğimiz karabiberin faktör maddesi olan bu maddenin, curcuminin tesirini %2000 oranında çoğaldırabileceği tespit edilmiştir.

Ayrıca; curcumin yağda çözünebilen bir maddedir. Bu sebeple zerdeçal nebatından bütün fayda sağlamak için yağlı yemeklere karabiberle beraber ilave edilmesi uygun olur. Karabiberle beraber zerdeçalin yağda bir zaman birlikte pişirilmesi de curcumin tesirini oldukça yüksek ölçüde arttırmaktadır.

Özellikle tavuk yemeklerinde zerdeçal ve karabiberin beraber kullanılması ve bunun bir alışkanlık haline getirilmesi ehemmiyetlidir.

Türkiye’de yapılan bir araştırmada ise artık operasyon ihtimali bulunmayan Akciğer kanseri bir hastaya muayenehane etrafta verilen curcumin ve bireyin perhiz listesinde karabiber-zerdeçal karışımını kullanması ile 6 ay sonra hastada büyük oranda iyileşme sağladığı görülmüştür ve bu hadise tıp tarihine geçmiştir!! Bu bilgiyi lütfen anekdot edelim ve yaşamın her anında elden geldiğince uygulayalım, insanlara aktaralım.

Zerdaçalın Verimleri Nelerdir?

Zerdeçalın faktör maddesi olan Curcumin Kurkumin isimli maddenin insan sıhhati açısından pek çok tesiri olduğu yapılan araştırmalarla öğrenilmektedir. Cincinnati Üniversitesince yapılan bir araştırmada zerdeçalın özellikle eklemlerde sızı ve irine yol açan COX-2 isimli enzimi durdurduğu tespit edilmiştir.

Curcumin Kurkumin üzerinde yapılan araştırmalarda, zerdeçalın kanser, diyabet, alzehimer gibi hastalıkları önleyici tesirinin bulunduğu kollanmıştır. Kanserli hücreleri öldürdüğü tespit edilen zerdeçalın kanser cinslerinde, önleyici ve destekleyici olarak kullanılabileceği görülmüştür. Ayrıca; curcumin kapsayan bir kremin; rehabilitasyonlara cevap veremeyen cilt kanseri hastalarına uygulanmasıyla; hastaların hemen hepsinde kanserli lezyonlarda ciddi eksilmeler alana gelmiştir.

Zerdeçalın beyin etkinliklerine ehemmiyetli miktarda fayda sağladığı belirtilmiştir. Alzheimer hastalığının önlenmesi ve durdurulmasında kullanılabilmektedir.

Yapılan araştırmalarda, Hindistan’da Alzheimerin neden az görüldüğü üzerinde yapılan bir araştırmada bunun sebebinin bu bölgede yoğun olarak harcanan köri maddesi olduğu ve körinin içinde bulunan zerdeçalın alzheimeri bu kadar galibiyetli bir oranda önlediği görülmüştür.

Zerdeçal aynı zamanda kalp sıhhati ve karaciğer sıhhati için de harcanması gereken bir baharattır. Karaciğer yağlanmasından en tesirli destekleyici usullerden birisi zerdeçal kullanılmasıdır.

Özellikle safra uyuşukluğu, içki ve öteki sebeplere bağlı karaciğer hastalıklarında oldukça tesirli bir yiyecektir. Safra kesesinde balçık birikmesi, sarfa taşı olanlar, gaz problemi olanlar için tesirli bir yiyecektir. Kalın bağırsakta oluşan poliplerin kansere dönüşmesini de önlediği belirtilmiştir.

Şanlı kanser uzmanı Profesör Erkan TOPUZ’a göre ise zerdeçal en ehemmiyetli baharattır ve pek çok kanser cinsine, romatizmaya, unutkanlığa karşı çok ehemmiyetlidir.
Piyasada zerdeçal-karabiber ekstratları da bulunmaktadır. Bu mahsullerden emin olanları da hekim önerisi ile kullanılabilir.

Uyarı: Mide ülseri ve muhtelif sindirim problemleri olanlar için dikkatle kullanılması gerekmektedir. Fazla tüketimi emziren kadınlarda süt salgısını eksiltebilmektedir. Ayrıca; satın alacağımız toz halindeki zerdeçalın kesinlikle ağzı kapalı uygun şartlarda harcayıcıya eriştirilmiş mahsul olması ehemmiyetlidir. Sarihte satılan mahsullerde bayatlama, faktör maddelerin kaybı görülebilir.

Sağlıcakla Kalınız…

Bir cevap yazın