Zeytin Yaprağının Bereketleri – Zeytin Yaprağı Çayı

Zeytin Yaprağının Bereketi Nedir, Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Zeytin yaprağı son zamanlarda özellikle Prof. Dr. Canan Karatay öğretmenimiz tarafından özellikle öneri edilen şifa ambarı bir gıdadır. Zeytin ağacını sadece zeytin ve ve zeytinyağı için değil zeytin yaprakları için de kullanabilirsiniz.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek kanserle savaşmada ehemmiyetli rol oynayan zeytin yaprağı aynı zamanda zayıflamak isteyenler için de fayda sağlıyor. Zeytin yaprağını dilerseniz aktarlardan satın alabileceğiniz gibi ihtimaliniz varsa ağaçtan kendiniz toplayıp da kurutabilirsiniz. Zeytin yaprağı ile hazırlayacağınız zeytin yaprağı çayı aç veya tok karnına tüketilebilir.

Zeytin Yaprağı Bereketleri

Zeytin yaprağının antibakteriyel özelliği vardır. Bu sayede bedende ki mikropları tesire sahiptir. Aynı zamanda antiviraldir. Bedende ki virüsleri de öldürür.

Mideyi gevşetici tesire sahiptir. Midede oluşan hasarlı mikropları yok eder.

Bol ölçüde vitamin ve mineral kapsar. Yapılan araştırmalara göre zeytin yaprağının karaciğer arkadaşı olduğu görülmüştür. Karaciğerde ki yağlanmayı eksiltir. Özellikle de içki tüketimine bağlı olarak oluşan karaciğer yağlanmasına karşı oldukça faydalıdır.

Zeytin yaprağı tenin üst tabakalarından geçerek erken ihtiyarlamaya ve cilt kanserine neden olan güneşin UVb ışınlarına karşı gözetici kalkan görevindedir.

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Zeytin yaprağını çay olarak harcayabileceğiniz gibi direk olarak yemeklerinize koyarak da verimlerinden yararlanabilirsiniz.

Malzemeler:

  • 1 çay kaşığı dolusu zeytin yaprağı
  • 1 su kadehi su

Zeytin Yaprağı Çayı Hazırlanışı: İlk olarak 1 su kadehi suyu bir cezveye koyup kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın. Ardından üzerine 1 çay kaşığı dolusu zeytin yaprağını ilave edin ve 5 dakika demlemeye vazgeçin. Demlendikten sonra süzerek tüketebilirsiniz.

Dilerseniz tat vermesi için içerisine bir ölçü limon sıkabilirsiniz. Dilerseniz de çayı demleme evresinde azıcık ıhlamur, çubuk tarçın veya biberiye ilave edebilirsiniz. Bu biçimde hem daha lezzetli hemde daha verimli olacaktır.

Bir cevap yazın