1 bardak suya 1 adet ceviz içini koyun ve sabaha kadar bekletin..Sabah bu suyu içtiğinizde..

Daha sıhhatli saçlar, eforlu bir hafıza, strese karşı, öksürük, balgam meselesine ve cevizin daha sayamadığımız onlarca verimini kuşkusuz ki duymuşsunuzdur. Peki yedikten sonra kabuğunu ve içinde yaprağa benzeyen parçaları ne yapıyorsunuz? Ceviz kabuğu da, bu kabuğun kaynatılması neticeyi elde edilen suyun da, içindeki yaprağa eş 2 parçanın bütün bir şifa ambarı olduğunu dinlediniz mi?

Evet, ceviz ve içinde – dışında yer alan tüm parçaların da saklı mucizeler bulunuyor, hepsi birer şifa deposudur.
Bir çok kullanım biçimi olan ceviz kabuğu suyunun kullanım biçimleri ve yararlarını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.. Ceviz herkesin bildiği gibi bir çok bereketi olan bir kuru yemiştir. Alzheimer dan kalp ve damar hastalıklarına kadar bir çok hastalığa karşı şifa olan cevizin kabuğu da bir o kadar faydalı..

Uzmanlar beyin gelişimi ve ileride olaşacak Alzheimer riskine karşı kesinlikle günde 4-5 adet ceviz tüketimini öneriyor. Öncelikle cevizin başlıca yararlarını anımsayalım, daha sonra içindeki ve dışındaki meçhul saklı mucizeleri bileceğiz;

Cevizin Özellikleri Bereketleri

 • İçerisinde bol ölçüde protein, lif, omega 3 ve 6 yağ asitleri bulundurur.
 • Kalsiyum, çinko, magnezyum, fosfor, bakır, selenyum, demir ve manganez minerallerini barındıran ender yemişlerdendir.
 • A, B1, B2, B6 ve C vitaminlerini bünyesinde bulundurur.
 • Kalp ve damar sağlığına gözetir.
 • Eforlu bir antioksidandır.
 • Yüksek kolesterolü düşürür.
 • Bütün bir antidepresandır. Stresle gayrette ehemmiyetli bir rolü vardır.
 • Saç ve cilt bakımında seçim edilir. Saçı kuvvetlendirir, geç beyazlamasını sağlar, buruşukluk gidericidir. Saç ve cilt için genellikle ceviz yağı seçim edilir, bunun için bknz. Ceviz Yağı ile alakalı yazımıza

CEVİZ SUYU MUCİZESİ

CEVİZ SUYU KÜRÜ; Geceden 1 bardak suyun içerisine 1 adet ceviz içini koyun ve bu biçimde sabaha kadar bekletin. Sabah kahvaltıdan evvel aç karnına bu suyu içip cevizi de yiyin. Bu uygulama süratli zayıflamanızı sağlar, kabızlık problemini giderir ve iştahınızı kapatır.

Diş Tartarlarına Karşı Ceviz Suyu Kullanımı: Tartar yaradılışını ceviz suyu ile engelleyebilirsiniz. 5 adet cevizin kabuğunu 1 bardak suda takribî 15-20 dakika kaynatın. Elde edilen bu su ile dişlerinizi günde 3 sefer fırçalayın. Dilerseniz kalan su ile gargara da yapabilirsiniz. Bu biçimde dişlerinizde varsa tartarların geçmesini sağlayabilir, yoksa da tartar oluşumunu yasaklayabilirsiniz.

*** Cevizin içinde saklı 2 adet yaprak parçası: Cevizi kırdığımızda parçalayan ağaç yaprağına eş altta fotoğrafta da gördüğünüz parçaları lütfen atmayın. Bu parçalar saklı mucizelerle dolu. Yıllar evvel çok kıymetli bir abimiz bu yaprakları öneri etmişti. Bu yapraklar görünüş itibariyle tıpkı akciğere benziyor.

Peki bu yapraklar nasıl kullanılır? 1 tutamını 1 fincan kadar suda 2-3 dakika kaynatılarak içilir. Öksürük ve balgam problemine karşı süper bir bereketi var. Lüzumu olan tüm arkadaşları bilgilendirelim. Zira cevizdeki bu saklı mucize çok az birey tarafından biliniyor.

Bu kadar çok bereketi bulunan, içerisinde bol ölçüde mineral ve vitaminler bulunan cevizin kabuğu da boşuna yaratılmamıştır… Kabuğu ne işe bereket, bereketleri ve kullanım alanları;

Ceviz Kabuğunun Bereketleri Nelerdir, Ne işe Bereket?

 • E vitamini barındırmasından dolayı saç, tırnak ve cilt bakımında bütün bir mucizedir. Bir çok kozmetik malzemesinde kullanılır.
 • Soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı oldukça şifalıdır.
 • Bağırsak solucanları ve kurtları rehabilitasyonunda kullanılır.
 • Ceviz kabuğu şeker hastaları için faydalıdır.
 • D vitamini beceriksizliği için ceviz kabuğu öneri edilmektedir.
 • Sivilce problemleri ve cilt kirlerine karşı faydalıdır.
 • Ceviz kabuğu saç beyazlaması meseleyi yaşayanlar için beyazlamaları giderici özelliğe sahiptir.
 • Saç dökülmelerini önler. Saçı kuvvetlendirir.

Ceviz Kabuğu Suyu Nasıl Kullanılır, Nasıl Yapılır?

Öksürük ve Soğuk Algınlığına Karşı Ceviz Kabuğu Suyu: Kabuğunu kaynamakta olan suyun içerisine atın ve 15-20 dakika kaynatmaya devam edin. Elde ettiğini bu suyu içtiğinizde öksürük ve soğuk algınlığı çin bütün bir şifa kaynağıdır.

Şeker hastalığı ve D vitamini beceriksizliği için; Takribî 15 adet cevizin kabuğunu kaynamakta olan suyun içerisine atın ve bir vakit daha kaynatın ve için.

SAÇ İÇİN: Kuru veya yaş fark etmez cevizin kabuklarını kaynayan suyu içerisine atın ve takribî 10 dakika daha kaynatın. Elde edilen bu su saç dökülmelerini önleyecek, saçları canlandıracak ve kepek problemi olanların kepeğini giderecektir. Kabuklarını kaynatarak elde ettiğiniz su ile saçlarını her gün devirirseniz saçlarınızda ki beyazlamayı önleyecektir. Ayrıca saç dökülmesini de maniler. Daha sıhhatli ve eforlu bir saça sahip olmanızı sağlar.

YEŞİL CEVİZ KABUĞU: Yeşil kabukları kaynatarak elde edeceğiniz su ise saçlarınıza koyu kahve bir renk verecek ve daha parlak görünmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın