1 kadeh suyun içine atıp kapağını kapatın!

Histoloji ve Embriyoloji uzmanları, fesleğen nebatının, bir hayli hastalıkla savaşta natürel takviye sağlayan, yiyecek bedeli çok yüksek bir nebat olduğunu söyledi.

Bitkiler ve antioksidanlarla alakalı beynelmilel ve milli bilimsel çalışmaları bulunan Histoloji ve Embriyoloji uzmanlarına göre, Akdeniz mutfağında ehemmiyetli bir yeri olan ve Yunancada “krallık” anlamına gelen fesleğen nebatının; anti-enflamatuar, antibakteriyel ve antistres özellikleri olduğunu söyledi.

Uzmanlar, K vitamini, kalsiyum, magnezyum ve beta-karoten açısından zengin olan fesleğenin, en başta kalp sıhhati için çok ehemmiyetli olduğunu kaydetti.

Fesleğenin kalp sıhhati üzerinde de pozitif tesiri olduğunu vurgulayan Coşkun, “Yapılan araştırmalarda, yüksek antioksidan içeriği sebebiyle fesleğenin, kalp sıhhati üzerinde pozitif tesiri olduğu, yüksek kolesterolü düşürdüğü gözlenmiştir.

Yine yapılan araştırmalar, bu nebatın açlık ve tokluk kan şekerini düşürebildiğini, patojen bakterilerin artmasını yasakladığını, ödeme karşı da tesirli olduğunu göstermektedir

Fesleğende bulunan flavonoidler, hür radikallerin hasarlı tesirlerine karşı hücresel seviyede koruma sağlamakta, Deoksirübo Nükleik Asit zararına karşı hücreleri gözetmektedir” dedi.

Kendine has güzel ve gevşetici bir kokusu olan bu nebatın, stres ve anksiyeteye bağlı meselelerle gayrette de ehemmiyetli takviye sağladığının altını çizen uzmanlar, cemiyette oldukça sık karşılaşılan, uyku kumpassızlığı, bitkinlik, stres ve unutkanlık meselelerine karşı da bu nebattan faydalanılabileceğini ifade etti.

Fesleğenin nasıl kullanılacağını anlatan uzmanlar,

“1 su kadehi sıcak suya atılacak olan yaş veya kuru bir tutam kadar fesleğen yaprağı, 5-10 dakika ağzı kapalı olarak bekletildikten sonra çay olarak içilebilir. Salatalara, yemeklere ilave edilerek harcanabileceği gibi, yağı, ekstresi de kullanılabilir” biçiminde konuştu.

Bir cevap yazın