1 Tane Cevizi Gece Süresince Suda Bekletirseniz…

Kabızlığa karşı tesirli öneriler

Her yaşta görülebilen ehemmiyetli bir sıhhat meseleyi olan kabızlık, kabarıklıktan sızıya, soluk darlığından uykusuzluğa bir hayli şikayete neden olurken, uzmanlar kabızlık meselesinin gevşetilmesine destekçi olan tekliflerde bulundu.

Özellikle uzun süren kabızlık gidişatlarında hastaların hayat niteliği ehemmiyetli miktarda bozuluyor. Genellikle genetik ve kalıtsal olduğu kabul edilen bu hastalığın en esas nedenlerinin başında yanılgılı beslenme geliyor.

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Gizem Akgül, cemiyetin ehemmiyetli bir kısmında görülen bu hastalığın beslenme alışkanlıklarındaki farklılıklar ile önlenebileceğine dikkat sürüklüyor.

Akgül, “Kabızlığa yol açan nedenler arasında beslenme bozuklukları, hareketsiz hayat stili, kullanılan ilaçlar, şahsın psikolojik vaziyeti ve bazı hastalıklar geliyor. Ancak beslenme alışkanlıklarındaki farklılıklar kabızlık meselesinin çözülmesinde destekçi olabiliyor” dedi.

Özellikle şikayetlerin eksilmesi ya da çoğalmasında günlük harcanan yemeklerin büyük ehemmiyeti olduğunun altını çizen Akgül, kabızlık meselesinin gevşetilmesine destekçi olan beslenme tekliflerini sıraladı:

“Posa içeriğinden yüksek gıdalar seçim edin. Nebatların hazmedilmeyen ve enerji kıymetli bulunmayan kısmı olan posa, sindirim sisteminizin çalışmasına destekçi oluyor.

Özellikle öğünlere salata ilave etmek ve ara öğünlerde bol posalı meyveleri kabuklarıyla beraber yemek posa alımını çoğalmasını sağlıyor, meyve sebze tercihlerinde muz, şeftali, patates veya havuç gibi gıdaların yerine armut ve kayısı gibi bağırsak hareketlerini artırıcı meyveler seçim edin.

Konsantre meyve suları veya taze bunalmış meyve suları yerine meyvenin kendisinin harcayın.

Saflaştırılmış ekmek ve hububat mahsullerinin yerine, bütün hububatlı ekmek ve hububat grupları seçim edin.

Şişkinlik gibi problemlere neden olmadığı sürece haftanın 2-3 günü kuru baklagilli yemekler seçim edin.

Yemek ve salatalar hazırlanırken katı yağlar yerine zeytinyağı ve akışkan yağ karışımları ilave edin. İşlenmiş yiyeceklerden ve fastfood mahsullerden uzak durun.

Günde kesinlikle 2 ile 2.5 litre arasında su için.

Gün içindeki su tüketimi sindirim sisteminin sıhhatli çalışması için çok ehemmiyetli, 2 adet kuru kayısı ve 1 adet cevizi gece süresince suda bekletin. Ertesi sabah bu yiyecekleri içinde beklettiğiniz su ile beraber harcayın.

Kuru incir, kuru kayısı ve kuru erik ile şekersiz kompostolar hazırlanıp akşam ara öğün olarak 1 kase harcayın. Gün içinde 3 ana 3 ara öğün olarak beslenin.

Sıhhatlı hayat ve sıhhatli sindirim sistemi için yaşamınıza hareket katın. Günlük 30 dakika hafif tempolu ile yapılacak yürüyüşler sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına destekçi olacaktır.”

Bir cevap yazın