10 Adımda 15 Yaş Gençleşeceksiniz

gençleştiren adımlar

Güney Kore dünyada gitgide daha popüler hale gelen kültürler arasında gösteriliyor. Bunun nedenleri neler mi? Dizilerinin bir çok başka ülkeye uyarlanması, bayanlarının her zaman daha genç görünmesi biçiminde bir iki misal sayabiliriz.

Özellikle Avrupa ve Amerika’ da yaşayan bayanlara mukayeseyle Koreli bayanlar genç görünmenin gizemini keşfetmiş gibi görünüyorlar. Tabi ki genetik etkenler de göz önünde bulundurulması gerekiyor ancak temel püf nokta günlük bakım mahsullerinde uyuyor.

Bilge Cafe olarak, Koreli bayanların kullandığı cilt bakım mahsullerini sizlerle paylaşmaya karar verdik. Bu mahsullerin en iyi yanı ise tamamen evinizdeki malzemelerle hazırlayabiliyor olmanız. Hadi başlayalım!

Yağ Arınma

Koreli bayanların sıklıkla kullandığı cilt bakım usullerinin ilki cilt pakliğidir. Daha evvel, cildinizi yağdan nasıl temizleteceğiniz hakkında bir içerik hazırlamıştık. O içeriğimize buradan erişebilirsiniz. Tek gereksiniminiz olan yuvarlak makyaj arınma pamukları ve konjac nebatının yağı veya Konjac nebatının kökünden yapılan surat arınma süngeri olacaktır. Bu bahsettiğimiz sünger alerjik ciltleri rahatlatmasını öğrenilir. Cildinizi derinden pakler ve hasar vermez ayrıca cildinizin pH balansını da düzenler.

Koreli bayanlar genellikle bu bahsettiğimiz mahsulün yanında su emici yağları seçim ediyorlar. Sadece makyajınızı arınmakla kalmıyor, fazla nemden de arınmış oluyorsunuz. Şayet kuru bir cildiniz varsa tek yapmanız gereken sonrasında bayağı bir ıslatıcı krem kullanmak olacaktır.

Su bazlı arınma

Cildi ikinci defa arınmak afaki gibi görünüyor değil mi? Koreli bayanlar böyle düşünmüyor. Bu düzeyde cildinizdeki yağ viraneleri, ter ve toz parçacıklarına temizliyorsunuz. Genelde saçlar için kullanılan yumurta sarısı ile surat maskesi hazırlamak veya yumurta sarısı bazlı surat arınma mahsuller kullanmak oldukça yaygın bir alışkanlık.

Yağ asitleri cildi daha yumuşak ve esnek olmasını sağlar, hormon bezlerinin çalışmasını arttırır ve buruşuk giderici olarak görev görür. Ama yumurta sarısının işe yaradığı tek alan bu değil. Ayrıca gözeneklerin sıkılaştırılmasında da kullanılıyor.

Peeling ve Siyah nokta temizliği

Mükemmel bir cilde sahip olmanın en ehemmiyetli safhalarından biridir. Emeli nedir? Diye soracak olursanız; ölü ten ciltten arınıldığında, kullanacağınız mahsuller teninize daha fazla nüfuz edecek ve daha tesirli olacaktır. Peelingin aşırısı cildinize hasar verecektir bu nedenle günde 1-2 defa uygulamak yeterli olacaktır.

Görünüşe bakılırsa, tatlılar o kadar da hasarlı dokunulmuş. Siyah şeker kullanarak gayet hoş peeling yapabileceğinizi öğreniyor muydunuz? Ayrıca siyah noktalarınızı da arınacağından bahsetmiş miydik? Kumpaslı kullanımda cildiniz daha yumuşak ve daha pak olacaktır.  Siyah şeker ile uyguladığınız peelingden sonra Koreli bayanların önerisi volkanik lav bazlı surat maskeleri. Nem karşıtı oldukları için suratınızda gayet mat bir görünüm sağlayacaktır ve iltihaplı sivilce problemleriniz için radikal çözüm olacak.

Losyon

Birçok bayan cilt pakliğinde losyon kullanmayı önem vermiyor ancak ne yazık ki bu büyük bir yanılgı. Uygulanan birkaç düzeyden sonra cilt korunmasız hale geliyor ve neme gereksinim dinliyor. Unutmayın! Cildiniz ne kadar nemli olursa uygulayacağınız cilt bakım mahsulleri o kadar rahat emilir.

Losyon içeriği oldukça basit ve evde maya kullanarak hazırlanabilir. Maya ve maden suyu kullanarak hazırladığınız losyon cildinizi ıslatacak, besleyecek ve daha esnek hale getirecektir. Maden suyunun işlevi ise cildinize zorunlu mineralleri kazandırmaktır.

Esans ve Serumlar

En ehemmiyetli safhalardan biridir. Cildiniz pak ve nemliyken bütün rehabilitasyona başlama sırasıdır. Çözmek istediğiniz cilt probleminin ne olduğunu öğreniyorsanız işinizin yarısı hallolmuş demektir. Cildinizi beyazlatmak mı? Buruşuk giderilmesi mi? Emele müteveccih bir mahsul seçmelisiniz. Misalin, esans kullanacaksanız cildinize hafif darbelerle yedirmelisiniz.

Koreli hoşluk mahsulleri üreticileri bataklıklarda yetişen nebatlardan faydalanıyor. Evet yanlış dinlemediniz, bataklık. Özellikle bataklık likenlerinin özlerinden yapılan serumlar buruşuk problemlerini ortadan kaldırıyor. Biliyor muydunuz? Koreliler bataklık nebatlarını kullanan ilk halk değil. Antik Mısır ve Roma uygarlıkları yaraları iyileştirmek için bataklık nebatlarından sıklıkla yararlanırdı.

Merhem

Kullandığınız serum ve esansları daha tesirli haline getirmenin yollarından biri merhem kullanmayı bakımsızlık etmemektir.

Merhemler de esanslar gibi farklı problemler için farklı rehabilitasyonlar sunar. Özellikle ihtiyarlama karşıtı merhemler sıklıkla kullanılmaktadır. Kullanılan bu merhemlerin ortak özelliği her birinin ginseng özü kapsamasıdır. Ginseng özü ciltte yeni hücre yaradılışını arttırır ve hür radikallerden gözetir. Kolajen ve elasten birleşimine de imkân sağladığını söylemeyi sıçramamak gerekir.

Maske

Maskeler cildinizi güçlü şartlara karşı hazırlar ve daha az aşınmasını sağlar. Evvelki evrelerde olduğu gibi emelinize müteveccih mahsuller seçmelisiniz. Islatmak için; Koreli bayanlar salyangoz özlü maskeleri seçim ediyor ve böylece ciltleri daha parlak oluyor. Ayrıca bol bol C vitamini harcıyorlar. Ancak çok daha kapsamlı maskeler de mevcut.

Beyaz kil maskeleri de Kore’de oldukça popüler. Özellikle termal alanlardan alınan beyaz kil sayesinde cildin su yağ balansı sağlanıyor ve detoks yapılıyor. Koreli bayanlar arasında popüler olan bir değişik maske ise eşek sütünden hazırlanıyor. Bu maske hem cildi ıslatıyor hem de minik yaraları oldukça süratli iyileştiriyor. Ayrıca cildiniz daha beyaz bir görünüm kazanıyor.

Göz Kremi

Koreli bayanlar ciltleriyle ilgilenirken, göz çevrelerine oldukça fazla umursuyorlar. Şayet krem kullanıyorsanız kesinlikle yalnızca parmak uçlarınızla uygulamalısınız. Çok fazla bastırmak ve cildi gererek sürmek iyi bir usul değil.

Göz çevresi için kullanılan mahsuller arasında altın ve siyah inci tozları kullanarak üretilen mahsuller mevcut ve bu mahsuller nezaret torbalarını, göz çevresindeki çizgileri, kabarıklığı gidermek ve kan dolaşımını süratlendirmek için kullanılıyor.

Surat Kremi

Bu safha suratın bakım işini bitirme ve hafifletme safhasıdır. Kore hoşluk sanayisi yumurta sarısından, salyangoz özünden oluşan, buruşukluk gidermede ve cildin elastikliğini çoğaldıran kremleri öneriyor. Hatta kuşların yuva yaparken kullandıkları mide özlerini kullanarak çok bereketli mahsuller ortaya çıkartıyorlar. Kapsadığı amino asitler cildi gençleştiriyor.

Güneş Kremi

Güneş cildin ihtiyarlama hızını çoğaldırır. Koreli bayanlar evden adımlarını her dışarı attıklarında güneş kremi kullanıyor zira hava bulutlu olsa dahi ultraviyole ışınların ciltlerinde kötü tesirlere neden olduğunu biliyorlar.

Misal olarak, eşek sütünden hazırlanan krem cildi hem stresten koruyor, C vitamini emilimini çoğaldırıyor ve ultraviyole ışınlarının kötü etkilerine gözetiyor. İlginç gelebilir ancak gördüğünüzde 30 yaşında dahi demeyeceğiniz bayanların hakikat yaşları 50 olabiliyor ve bunun nedeni yalnızca genetik etkenler değil.

Bonus: Saçınız için Mayonez Maskesi

Güney Kore mutfağında mayoneze denk gelmek güçtür ancak mutfak yerine banyoya girerseniz işte orda mayonez bulma olasılığınız var. Karite yağı, Avustralya fındığı, yumurta sarısı ve sirke kullanılarak hazırlanan bu maske saçınız için şahane bir ıslatıcıdır. Sonuç olarak, saçınız daha yumuşak ve hacimli olur.

Şayet bu mayonez maskesini uygulamayı düşünüyorsanız mayonezi kendiniz yapmanızı nasihat ediyoruz ancak hazır mahsuller de işinizi görecektir.

Koreli bayanların uyguladığı bu cilt bakım usullerini hoşlandınız mı? Şayet sınayıp hoşnut kaldıklarınız varsa kesinlikle yorumlarda bizimle paylaşın!

Bir cevap yazın