1001 Tasaya Deva Şu Çörek Otunu Kullanmaya Devam Edin

Bir peygamber nasihatidir çörek otu harcamak. Nedenmiş, okuyalım.

Çörek otu peygamberimizin vefattan başka her tasaya çaredir dediği insanoğlu için yaratılmış şahane bir besindir. İçerisinde bulunan vitaminler, faktör maddeler ve ehemmiyetli yağ asitleri onu eşsiz kılmaktadır.

Öyleki A vitamini, B1, B2, B3, B6 vitaminleri, C vitamin, folk asit gibi ehemmiyetli vitaminlerin yanında; kalsiyum, fosfor, demir, çinko, bakır mineralleri; omega-3, omega-6, oleik asit, palmitik asit, stearik asit, arachidk asit gibi ehemmiyetli yağ asitlerini bünyesinde barındırmaktadır.

Çörek otu üzerine yapılan araştırmalar cerahat önleyici, eklem hastalıklarının irinlerini yok etmede tesirli yağ kapsadığını ortaya koymuştur.

Hem çörek otu tohumunun kendisi hem de çörek otu yağı sıhhatli bir bedene sahip olmada hem de ehemmiyetli hastalıklarla çabada ayrı bir yere sahiptir. Çörek otu özü üzerine yapılan araştırmalarda prostat kanseri, meme kanseri, cilt kanseri gibi kanser cinsleri üzerinde kanserli hücrelerin büyümesini yavaşlattığı gözlemlenmiştir.

Mısır kraliçesi Kloepatranın dillere epope hoşluğunu çörek otuna borçlu olduğu dedikodu edilmektedir. Yeniden İbni Sina tanınmış ‘Hastalıkların Yasayı’ isimli kitabında çörek otunun metabolizmayı uyardığını, tembellik ve halsizliği giderdiğini belirtmektedir.

Hipokrat çörek otunun sindirim ve karaciğer rahatsızlıklarının çaresi olarak tanımlamaktadır.

Çörek Otu Tohumunun Faydaları

Her şeyden evvel çörek otu tohumu bağışıklık sistemini kuvvetlendirici tesire sahiptir. Anti-tümöral başka bir deyişle ur önleyici tesiri vardır. Kanser önleyicidir. Ağrı kesicidir.

Vücutta iltihaplanma ile savaşır başka bir deyişle antienflamatuvar özelliği vardır. Hayati bir uzvumuz olan karaciğeri korur.
Antiviral ve antibakteriyel özelliği mevcuttur. Bedeni alerjik hastalıklara karşı korur.

Bünyesinde ihtiva ettiği timokinon kalp sıhhatini gözetici özelliğe sahiptir. Soluk darlığına iyi gelmektedir.
Tansiyon düşürücü tesire sahiptir. Böbrek sıhhatini ve mide çeperini koruyucudur.

Çörek Otu Nasıl Tüketilmelidir

Uzmanlar öğütülmüş çörek otu alınmamasını, tohum olarak alınmasını öneri ediyor. Zira öğütme esnasında bereketli yağlar uçuyor.

Kahvaltılardan veya yemeklerden 1 saat evvel 1 tatlı kaşığı çiğnenerek harcanabilir. Bunun haricinde salatalarınıza, poğaça, börek ve kurabiyelerinize de ilave ederek harcayabilirsiniz.

Bir cevap yazın