9 Ölümcül Nebat

Barbar tabiatta olduğunuzda, her an zehirli bir nebat üzerine düşme ünsünüz vardır. Erişkinler büyük olasılıkla geçerken çarpabilir, çocuklar ise meraktan temas edebilirler.

Drsağlık , bir hayli riskli nebat türünü olduğunu inceledi ve sadece ormanda değil, aynı zamanda konutlarımızda ve bahçelerde de bulunabileceğini sizlere andırdırıyor. Dikkatli olun!

9.Düğün Çiçeği

Nerede Bulunur: Kuzey Yarım küre’nin ılıman bölgelerinde bulunur. Nemli noktaları veya bataklıkları seçim eder.Birkaç cinsi var ve bir hayliyi zehirlidir.

Neden risklidir: Cildi kabarcıklar ile vazgeçebilen kostik bir su kapsar . Mukoza çeperleriyle temasında öksürme ve gırtlak spazmını tetikler. Sapı gözünüze girerse, geçici âmâlığa neden olabilir.

8.Su Baldıranı

Nerede Bulunur: Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da bulunur. Bataklıklar ve akarsu kıyıları gibi ıslak mekanlarda yetişir. Su baldıranı havuç gibi kokar, fakat sizi yanıltılmasına izin vermeyin: Dünya üzerindeki en toksik nebatlardan biridir. Alakalı cinslerinden basitlikle ayırt edilemez; nemli yerlerde yetişen eş görünümlü nebatlara dokunmayın.

Neden risklidir: Zehirlenme bulguları bulantı, nöbetler ve kardiyak bunalımı kapsar. Hatta vefata dahi neden olabilir. Bir ineği öldürmek için 100-200 gram 3.5-7 doz kadar su baldıranı kökü yeterlidir.

7.Mürver Ağacı

Nerede Bulunur: Kuzey Yarıküre ve Avustralya’nın ılıman bölgelerinde bulunur.Bu türün en yaygın azaları kırmızı mürver ve siyah mürverdir. Nebatın tüm parçaları toksiktir. Bir mürver ağacını değerseniz, ellerinizi yıkamanız iyi olur. Bununla beraber, olgunlaşmış siyah mürver meyvesi tamamen tehlikesizdir, meşrubat yapmak için de kullanılırlar.

Neden risklidir: baş sızısı, eforsuzluk, karın sızıları ve seyrek nöbetlere neden olur. Kardiyak veya solunum yetmezliği yaşatması da olasıdır.

6.Zakkum

Nerede Bulunur: tropikal ve subtropikal bölgelerde bulunur. Peyzaj tasarımında kullanılır ve neredeyse tüm dünyada yetiştirilebilir.Zakkum gerçekten kokusu ve hoş pembe veya beyaz çiçekleriyle bize cazip gelen adi bir nebattır.

Neden risklidir: Kalp süratinizi değiştirebilen ve bulantı, baş sızısı, eforsuzluk ve hatta vefata neden olabilen kalp glikosidleri kapsar . Bir efsaneye göre, Napolyon’un askerleri bir zamanlar Üzerinde et pişirmek için zakkum dallarını kullanarak ateş yaktılar. Söylenti o ki kimileri Sabahları uyanmadı.

5. Bıldırcın Otu

Nerede Bulunur: Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da bulunur. Mor, mavi ve sarı çiçeklerinden dolayı süsleyici emelli yetiştirilmektedir. Uzun boylu ve göz akdikeni bir nebattır.Antik dünyada oklar da zehirlemek için kullanıldı. Arılar, akonit poleni toplamaları halinde dahi kendilerini zehirleyebilirler.

Neden risklidir: ÇOK zehirlidir. Kardiyak aritmiye, anlaşma, kararmış görme ve vefata neden olur.

4.İblis Elması

Nerede Bulunur: Kuzey ve Orta Amerika, Avrupa ve Güney Rusya’da bulunur.

İblis elması, patatesleri veya domatesleri hatırlıyor, bu da donakaltıcı değil zira iblis elması bunların yakın akrabaları. İçindeki siyah tohumları olan dikenli kapsül meyveleri göze çarpmayan bir nebattır. Beyaz çiçekleri, kötü bir koku yayar.

Neden risklidir: Çarpıntı, yönelim bozukluğu ve deliryuma neden olan alkaloidler kapsar. Ciddi olaylarda vefat veya komaya girmek olasıdır. Bazı halkların şamanları bu nebatı ritüellerinde zamanında kullanmışlardır.

3.Tavşancıl Otu

Nerede oluşursa: Avrasya’nın ılıman bölgelerinde ve Amerika Birleşik Devletlerinde De bir cins yetişir.Bu dev ve oldukça etkileyici görünümlü bir nebattır, ancak yanında resimler sürüklememeye itina gösterin.

Neden risklidir: Bazı cinsler, güneş ışığında sızılı kabarcıklara neden olan furanocoumarinler kapsar. Tavşancıl otu özü elinize bulaşırsa yıkayın ve takribî 2 gün güneş ışığından koruyun.

2.Sütlüce Otu

Nerede Bulunur: Her yerde bulunurlar. Genellikle konutlarımızda dahi görülürler.

Çok rakamda cins, Başavere türüne aittir. Genellikle çok değişiktirler: Kimileri kaktüs gibi, kimileri çiçekler gibidir. Özellikle çocuklarınızın bu nebatlara değilmemesi gerektiğini öğretin.

Niçin riskli: Dana kabarcıklar vazgeçer, daha sonra kırışıklık, şişme ve ateş ile tesirleri devam eder.

1.Yayla Muzu

Nerede Bulunur: Avrupa’da, Rusya’da ve Amerika Birleşik Devletlerinde yetiştirilmektedir.

Bir Hayli ülkede, turta, salata ve sos yapmak için kullanılır. Hatta kimileri çiğ saplarını kemirmek ister.

Neden riskli: Herkes, bu nebatın yapraklarının ve köklerinin büyük ölçüde oksalik asit kapsadığından yenilmemesi gerektiğini öğrenmiyor . Boğazda ve gözlerde yanmalara, böbrek taşlarına, mide bulantısına ve ishale neden olabilirler.

 

Bir cevap yazın