11 Usulle Hem Gıdalarınızın Ömrünü Uzatın Hem De Daha Az Para Tüketin

Amerika Birleşik Devletleri Etraf Koruma Ajansı’nın araştırmasına göre Amerikalı aileler senede vasati 1.600 dolarlık besin israfı yapıyor.

Bu parayla yapılabilecek bir hayli şey olduğunu düşünürsek israf gerçekten de çok fazla. Afrika’daki çocukların besin lokmaları olmadığını düşünürsek vaziyet daha da üzücüleşiyor.

Yiyecekleri muntazam bir biçimde gizlerseniz israftan sakınabilirsiniz. Böylece etrafa da hasar vermemiş olursunuz.

İşte besinlerinizi her daim taze yakalayabilmek için uygulayabileceğiniz 11 usul. Usullerin yararlı ve tesirli olduğunu düşünürseniz dostlarınızla paylaşmayı bakımsızlık etmeyin.

1- Yumurta

Eğer evinizde fazla yumurta varsa bunları gizlemenin en iyi yolu yumurtaları buz kalıbına koyup tuz ve şeker ilave ederek dondurucuda bekletmek.

2- Süt

Sütünüzü daha açmadınız ve son kullanma tarihi yanaştı mı? Hemen dondurucuya koyun. Süt, dondurucuda üç aya kadar bekletilebilir. Tek dikkat faktörüz gereken şey dondurucuda yeterince boşluk olması. Aksi halde süt şişesi patlayabilir. Sütü tekerrür kullanmak için dondurucudan çıkardıktan sonra buzdolabına koyun. Dondurucudan direk olarak dışarıya çıkarıp çözülmesini beklerseniz süt bozulur.

3- Soğan

Kulağa ilginç gelse de soğanları fileli çorapta muhafaza ederek ömürlerini altı ay uzatabilirsiniz. Dikkat faktörüz gereken şey filenin ilk kısmına birden fazla soğan koymak, burayı sıkıca bağlamak ve aynı prosedürü file çorabın sonuna kadar devam ettirmek.

4- Domates Sosu

Makarnayı domates sosu olmadan yiyemeyenlerdenseniz bu çözüm şahane. Domates soslarını gizleme poşetinin içine koyun ve dondurucuya yerleştirin. Domates sosu donmaya başlarken bıçağın tersiyle sosu parçalara ufalan.

5- Kıyma

Tıpkı domates sosu gibi kıymayı da dondurucuda bu biçimde gizlemek olası. Kıymayı gizleme poşetine koyun ve dondurucuya yerleştirin. Donmaya başlayınca yeniden bir çubuk desteğiyle kıymayı göz kararı porsiyonlara ufalan. Lüzumunuz olduğunda çıkartın ve kullanın.

6- Muz

Bununla hepimiz karşılaşmışızdır. Marketten aldığınız muzlar daha tamamlayamadan kötü olmaya başlamıştır. Bunun çözümü ise muzları aldıktan hemen sonra saplarına streç film sarmak. Artık muzlarınız koyulaşmayacak.

7- Baharatlar

Kimi baharatları taze beğenir bazılarıysa çekilmiş. Taze sebzeler, nebatlar ve baharat yaprakları basitçe bozulabilir. Tek yapmanız gereken onları dondurmak. Yaprakları buz kalıbına yerleştirin ve üzerine zeytin yağı ilave edip dondurucuya koyun. Lüzumunuz olduğunda yemeklerinize ilave edin.

8- Kereviz ve Brokoli

Kereviz ve brokoli gibi sebzeler taze olmadıklarında yemeğe tat katmazlar. Bu usulle kereviz ve brokolinin ömrünü bir aya kadar uzatabileceksiniz. Tek yapmanız gereken kereviz ve brokoliyi alüminyum folyoya sarmak ve buzdolabına atmak.

9- Salata

Salata da yalnızca taze yenilebilir. Aksi halde tat vermez. Yemeğinden ardından çok fazla salata mı kaldı? Tek yapmanız gereken salatanın suyunu iyice süzmek ve salatayı kâğıt havluya sarmak. Kâğıt havlu salatadaki sebzelerin ıslamasını önleyecektir.

10- Pasta

Misafir gelecekken kaç karakter pasta yapmak mevzusunda tereddüt kalırsınız. Son olarak büyük bir pasta yaparsınız ve pastanın yarısından çoğu kalır. En kötüsü de pastanızın son kestiğiniz yerden itibaren bayatlaması ve tadının değişmesidir. Bunun da çözümü var. Pastanızı son kestiğiniz yerlere dilim ekmek koyun ve pastaya iyice yapıştırın. Ekmek nemi alacaktır ve pastanız kurumayacaktır.

11- Çilek

Yaz geldiğinde bolca çilek alırız ve daha yiyemeden çürümeye başlarlar. Bunun da çözümü var.

Çileklerinizi büyük bir kaba koyun. İçine dokuz su kadehi su ve bir su kadehi beyaz şarap sirkesi ilave edin. 15 dakika bekledikten sonra çilekleri süzün ve buzdolabına koyun. Bu sayede çileklerdeki mikro organizmalar ve küf sporlarında kurtulacaksınız ve çileklerinizin ömrü iki katına kadar uzayacak.

Bu usulleri uygulayarak hem para hem de besin israfından kurtulabilirsiniz.

Akıllıca usulleri dostlarınızla paylaşmayı unutmayın.

Bir cevap yazın