16 Şöhretli Marka Logosunun Saklı Anlamları

Dünyadaki en tanınmış logoların kimilerinin kolay hoşluklarından öte saklı anlamlarının da olabileceği hiç usunuza kazanç miydi?. Drsağlık takımı olarak sizler için bunları araştırdık.

İşte daha evvel hiç fark etmediğimiz saklı anlamlara sahip 16 şöhretli logo.

16. Hyundai

Birçok şahıs, Güney Koreli konglomera Hyundai’nin logosunun sadece soy isminin ilk harfi olduğunu düşünüyor. Ancak reelinde, ‘Н’ harfi iki şahsın alıcının ve firmanın temsilcisinin el sıkıştığını simgelemektedir.

15. Adidas

Adı Adidas kurucusu Adolf Dassler’in türevi. Firmanın logosu zaman içinde değişti, ancak her zaman üç şerit vardı. Mevcut yapılandırma, beraber üçgen oluşturan bir açıdaki üç şerit olduğunu görürüz. Reelinde Bu şeritler, tüm atletlerin üstesinden gelmek zorunda olduğu güçlükleri temsil eden birer dağı simgeler.

14. Apple

Dünyaca şöhretli Apple firma logosunu yaratan tasarımcı Rob Yanov, görüşü nasıl bulduğunu açıkladı: “Bir adaleye elma aldım, bir koliye koydum ve onları bir hafta süresince çizdim, görüntüyü kolay bir şeye çevirmeye çalışıyorum. Elmanın tadını çıkarmak da deneyin bir parçasıydı ve tamamen kazara ‘ısırmanın’ bilgisayar terimide ‘bayt’ ile aynı anlama geldiğini fark ettim.”

13. Sony Vaio

Sony Vaio logosunun ilk iki harfi, analog simgeyi temsil eden bir dalga oluştururken son iki harfi 1 ve 0 numaralarına eş – bir dijital sinyalin sembolleridir.

12. Amazon

İlk bakışta, Amazon’un logosunda özel bir şey yokmuş gibi görünüyor. Fakat firmanın felsefesi düşünülerek planlandı. Turuncu ok, firmanın alıcılarının hoşnut kalmasını istediği için bir tebessümmeye benziyor. Ok, akla gelebilecek her mahsulü ‘A’dan Z’ye’ satan bir ipucu ile “A” ve “Z” harfleri arasında uzanıyor.

11. Toyota

Birçok şahıs Japon araba üreticisi Toyota logosunu normal şapkalı bir kovboyun görseli olduğunu varsayıyor. Ama reelinde bir iğnenin ucunun stilize edilmiş görüntüsünü temsil eder ve bu iğnenin içinden geçirilen bir iplik bulunur. Bu, firmanın geçmişinde – dokuma cihazları ürettiğini göstermek için bir ipucu. Aynı zamanda, logonun ayrı kısımları firmanın isminin harflerini de yazmaktadır.

10. Continental

Şöhretli araba lastikleri üreticisi Continental’in logosunun ilk iki harfi, bir arabanın tekerleğini simgeliyor.

9. Formula 1

‘F’ harfi ile Formula 1 logosundaki kırmızı çizgiler arasındaki boşluğa dikkatlice bakarsanız, 1 numaralı sayıyı görebilirsiniz. Logonun kırmızı çizgileri, aynı zamanda, elde edilen süratin grafiksel bir temsilini ifade eder. Formula 1 arabaları.

8. Pinterest

İnsanlar, internetten istedikleri fotoğrafları toplamak ve çevrimiçi haber tahtasına ‘yakalatmak’ için kullandıkları popüler internet sitesinde Pinterest’in logosu, P harfine saklanmış bir kalem görüntüsüne sahiptir.

7. Beats

ABD merkezli bir ses donanımları üreticisi olan Beats, ‘B’ harfinin kulaklık takmış bir şahsa benzeyen bir logo kullanıyor.

6. Tobleron

Bern, İsviçre’de bulunan şöhretli çikolata firmayı olan Toblerone, Bern kentinin bazen ayılar şehri olarak adlandırıldığı aslı sebebiyle logosunda bir ayı silueti içeriyor.

5. BMW

Sıklıkla, BMW logosunun orta kısmının, firmanın havacılık teknolojisinin ilk tarihe uygun olarak bir uçağın dönen kanatlarını simgelediği düşünülse de, reelinde Bavyera sancaklarının bir parçasıdır – Almanya’nın bulunduğu bölge kökenlidir.

4. LG

Güney Koreli elektronik firmayı LG’nin logosu şahsın suratının stilize bir görüntüsüdür. Firmaya göre, bu, alıcıları ile sıradan, insan ilişkileri sürdürme hevesini temsil ediyormuş.

3. Evernote

Fillerin, vakaları anımsama kabiliyetleri de dahil olmak üzere etkileyici hatıralara sahip oldukları öğrenilir. Bu sebeple, Anekdot alma uygulaması olan Evernote’un logosunun bir parçası olarak hayvanın bir görüntüsü kullanılır. Üstelik filin kulağının köşesi, üzerinde okudukları noktayı anekdot etmek için bir kitabın içindeki bir sayfanın köşesi direnir gibi katlanmıştır.

2. Coca-Cola

Coca-Cola Company’nin dünyaca şöhretli logosunda, ‘O’ ve ‘L’ harfleri arasındaki boşlukta, Danimarka sancağını sarihçe görebilirsiniz. Tamamen rastla, firma yeniden de İskandinav ülkesindeki pazarlama kampanyalarının bir parçası olarak kullanıyor.

1. Pepsi

İnanmak güç, ama Pepsi saklı anlamlarıyla bu özel logoyu yaratmak için bir milyon doları tüketti. Yeni özel tasarım, Dünyanın manyetik alanı, Feng shui, Pisagorlar, jeodinamik, görelilik kuramı ve altın oran gibi sırlı ve saklı temalar üzerine ipucu veriyor. Tasarımcı, bu logonun Mona Lisa, Parthenon ve hatta René Descartes’e atıf yaptığına söyledi. Kırmızı, beyaz ve mavi renkler her zaman Amerikan sancağını temsil etmiştir.

Bir cevap yazın