17 senelik şeker hastalığından operasyonla kurtuldu!

Diyabet hastası Mustafa Çakıroğlu, kapalı usul metabolik cerrahi ile sıhhatine kavuştu. Çakıroğlu, “Operasyon sonrasında kullandığım ilaçların hepsini vazgeçtim” dedi.

17 yıldır şeker hastası olan 55 yaşındaki Mustafa Çakıroğlu, Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kerim Hoş’in yaptığı kapalı usul metabolik cerrahi ile sıhhatine kavuştu. Op. Dr. Hoş, yapılan operasyon hakkında bilgiler verdi.

İHA’nın haberine göre; Op. Dr. Kerim Hoş, 17 yıldır şeker hastası olan 55 yaşındaki Mustafa Çakıroğlu’na yaptığı kapalı usul metabolik cerrahi ile sıhhatine kavuşmasını sağladı. Çakıroğlu, operasyon sonrası kullandığı ilaçları ve insülini vazgeçtiğini ve ideal kilosuna eriştiğini söyledi. Op. Dr. Hoş, operasyonun kimlere yapılacağını, nasıl bir operasyon olduğunu ve operasyonda galibiyet oran hakkında söylemelere bulundu.

Şeker hastalığının rehabilitasyonunun ilk başta ilaç rehabilitasyonu biçiminde olduğunu belirten Op. Dr. Hoş, ”Peşine insülin kazanç ama hasta perhizine ve egzersizine uyması gerekir. İlaçla, insülinle ve medikal rehabilitasyon ile hakimiyet altına alınamayan özellikle Tip 2 şeker hastalarında metabolik cerrahi operasyonlarıyla hastanın kan şekeri aktif biçimde hakimiyet altına alınabilmektedir” dedi.

”OPERASYONLAR KAPALI BİÇİMDE YAPILIYOR”

Türkiye dışında yurtdışından da hastaların Türkiye’ye geldiği bilgisini veren Op. Dr. Hoş, ”Türkiye’nin hemen hemen her yer yerinden operasyonunu reelleştirdiğimiz hastamız olduğu gibi yurtdışından da çok rakamda hastamız var. Bu hastalarımız, bizi sosyal medya ve internet civarında buluyor. Daha sonra Samsun’a getirip ameliyatlarına reelleştiriyoruz. Metabolik cerrahi operasyonları ehemmiyetli. Şeker hastası, kan şekerini ve en ehemmiyetlisi kiloyu hakimiyet altına alamıyorsa bu operasyonlar sayesinde hem kilo hakimiyet altına alınabiliyor hem de şeker hakimiyet alınabiliyor. Ayrıca şeker hastalığı bağlı alana gelebilecek uç uzuv zararlarının önlenmesine destekçi oluyor. Operasyonlar laparoskopik başka bir deyişle kapalı biçimde yapılmakta. Operasyon sonrası hasta, yaşamını çok güç biçimde yaşamamakta. 5-6 tane minik delikten yapılan operasyonlardır. Hasta sosyal yaşamına erken kavuşuyor ve işinin başına erken dönüyor” biçiminde konuştu.

”AMELİYATA UYGUN HASTALARDA GALİBİYET TALİHİ YÜZDE 85-90”

Türkiye’de metabolik cerrahi operasyonlarıyla uğraşan doktor rakamının azlığına dikkat sürükleyen Op. Dr. Hoş, ”Bu mevzuda ehemmiyetli ve tecrübeli bir merkez olması gerekiyor. Operasyonu yapacak cerrahın, laparoskopik cerrahiye egemen olması gerekiyor. Samsun’daki merkezimizde bu mevzuda yeterince tecrübemizi elde ettik ve yeteri kadar deneyimiz var. Operasyonların tamamını kapalı usulle yapıyoruz. Bu operasyonları kimlere yapmalıyız? Ehemmiyetli olan bu. Tip 2 şeker hastası olacak, uygun Tip 2 şeker hastası olsa dahi hala pankreasında insülin hormonu üretebilecek yeterli ölçüde hücre olması gereken hastalar. Bu hastalar operasyon olduğunda zaman galibiyet talihi yüzde 85-90’larda” diye konuştu.

İNSÜLİN VE İLAÇLARA VEDA ETTİ

Operasyonunu hakikatleştirdiği Mustafa Çakıroğlu hakkında bilgi veren Op. Dr. Hoş, ”Operasyon takribî 2 ay evvel hakikatleşti. Mustafa bey bize geldiğinde hem obezite problemi vardı hem de 17 yıldır diyabet hastasıydı ve insülin kullanıyordu. Hastaya operasyonunu kapalı usul ile metabolik cerrahi operasyonu reelleştirdik. 2 ay sonra kilosundan kurtuldu ve senelerce kullandığı insülin ve ilaçlara bu operasyon sonrasında veda etmiş oldu. Her şeker hastanın rehabilitasyonu ilk başta operasyon değildir. Öncelikle ilaç ve medikal rehabilitasyon sınamalı daha sonra operasyon gündeme gelmeli. Mustafa bey’in şekeri, ilaç rehabilitasyonu ve perhizine karşın hakimiyet altına alınamıyordu. Operasyon sonrası artık insülin kullanmıyor ve kilosu hakimiyet altına alındı. Kendisini daha sıhhatli ve faal seziyor” söylemelerinde bulundu.

”17 YILDIR KULLANDIĞIM İLAÇLARI VAZGEÇTİM VE SIHHATİM YERİNDE”

17 yıldır şeker hastası olan ve operasyonla sıhhatine kavuşan 55 yaşındaki Mustafa Çakıroğlu, ”17 yıldır şeker hastasıydım. Kerim öğretmenime geldim ve gereken analizleri yaptım. Bana operasyon olabileceğimi söylediler. Operasyonum asıllaştırdı. Operasyon sonrasında kullandığım ilaçların hepsini vazgeçtim. Evvelden fazla kilom vardı, bu kilolar gitti. Olağan kiloma geldim. Kullandığım şeker, tansiyon ve kolesterol ilaçlarının hepsinden kurtuldum. Şuanda ideal kilomdayım. Operasyonla alakalı bir kasvetim olmadı ve sıhhatim iyi. Tip 2 şeker hastası olan yurttaşlar gidip rahatlıkla operasyon olabilirler. Bunun çözümü var” dedi.

Bir cevap yazın