20 Yaşındaki Genç Uykuda Makarna Suratından Son Soluğunu Verdi, Makarna Yiyerek Nasıl Bir Kusur Yaptığını Hekimi Söyledi

2008 senesinde Journal of Clinical Microbiology’de yayımlanan bir çalışmada, akşam yemeği yedikten saatler sonra yaşamını kaybeden bir şahıstan bahsedilmişti.

Aradan 10 sene geçti ve felaketin detayları yine gündeme geldi. Haberi bu defa ‘Dr. Bernard’ adındaki şahıs YouTube kanalında paylaştı.

Videoyu milyonlarca şahıs izledi. Aynı şeyin bir başkasının başına gelmemesi ismine insanlar hadiseye dair haberleri ve videoları paylaşmaya devam ediyorlar.

Vaka 2008 senesinde asıllaştı. Belçikalı 20 yaşındaki talebe, salçalı makarnayı mikrodalga fırında ısıtıp yedi. Sonradan makarnanın beş gün süresince oda sıcaklığında bekletildiği ortaya çıktı.

A.J. adındaki şahıs yemek yedikten sonra spor yapmak için dışarıya çıktı.

Bir saat geçmeden A.J. konuta dönmek zorunda kaldı.

Başı ağrıyordu, bedeninin değişik yerlerine kramp girmiş, ishal olmuştu ve kusuyordu. Buna karşın acile gitmedi ve su içmekle kanaat etti.

A.J. bulguların geçeceğini düşündü. Gece yatağına yattı ancak bir daha kalkamadı.

A.J. sabah uyanmayınca anne ve babası yatağının baş ucuna gitti. Oğullarını hakimiyet ettiklerinde soluk almadığını farkettiler.

Sonradan vefat sebebinin ‘Bacillus cereus’ adındaki bakteriden kaynaklanan yiyecek zehirlenmesi olduğu söylendi.

Karaciğeri iflas etti

Metro’dan aktarılanlara göre otopside bakterinin çocuğun karaciğerini iflas ettirdiği görülmüş.

Dr. Bernard şimdi hazırlanmasının ardından günler geçmiş olan ve muntazam muhafaza edilmeyen yemekler hakkında herkesi uyarıyor.

“Hemen herkes makarna yiyor. Bir ya da iki gün bekletirseniz pasta hasar vermez. Ancak makarnayı birkaç saatten fazla dışarıda bekletirseniz risktesiniz. Zati makarna çok kötü kokmaya başlıyor” dedi.

Reelinde mesele yemeğin ısıtılması değil. Pişirmenizin üstünden ne kadar müddet geçtikten sonra yemeği tekerrür yemeniz.

Özellikle makarna gibi yemekleri oda sıcaklığında uzun müddet bekletmemeniz gerekiyor.

Haberi Facebook’ta paylaşarak herkesin makarnanın bu riskinden haberdar olmasını sağlayın.

Belki de bir yaşam kurtarabilirsiniz.

Bir cevap yazın