256 Yaşındaki adam can vermeden evvel dünyaya şok edici gizemini anlattı

Çinli kavga et sanatları ustası ve uzun hayat analisti olarak ün salan Li Ching-Yuen’i tanıyor musunuz?

Mucizevi ama reel. Çinli Li Ching-Yuen’in 256 yaşında can verdiği iddia ediliyor. Üstelik bu iddia dünyanın en prestijli mecmuası olan Time’da dahi yer buldu. Mecmua Yuen’in 256 yaşına kadar yaşamasının gizeminin ‘Köpek – güvercin – kablumbağa’ üçlüsünde olduğunu yazdı.

Çinli bir nebat bilimci, kavga et sporcusu ve strateji veren olan Li Ching-Yuen, 1736’da doğduğunu söylese de kayıtlarda 1677 olarak gözüküyor. Bu doğum tarihlerine göre 1933 senesinde can verdiğinde ya 197 ya da 256 yaşında olması gerekiyor. İki halde de dünyanın en çok yaşayan insanı.

‘Li Ching-Yuen 1677’de Chyi Jiang Hsie, Szechuan köyünde doğmuş olması gerekiyor. Yaşamının çoğunu dağların eteklerinde nebatlar toplayarak ve uzun hayatın gizemlerini inceleyerek geçirdi.

1748 yılında 71 yaşındayken Çin ordusuna kavga et hocayı ve strateji danışmanı olarak katılmak üzere Kai Hsien’e taşındı. 1927’de kendisi komutan Yang Sen tarafından davet edildi. Komutan yaşına karşın onun gençliğinden, eforundan ve mertliğinden oldukça etkilenmişti.”

Konuta döndükten bir sene sonra can verdi. Kimileri onun natürel nedenler suratından can verdiğini söylese de kimileri dostları can vermeden evvel ‘Bu dünyada yapmam gereken herşeyi yaptım. Artık konuta gidiyorum’ dediğini iddia ediyor.

Uzun hayatın gizemi sorulduğunda Akılda Li’nin yanıtı her zaman şunlardı:

-Pak bir kalbin olsun
-Bir kaplumbağa gibi otur
-Bir güvercin kadar yaşam dolu yürü
-Bir köpek gibi uyu.

İşte dünyada en uzun müddet yaşamış insanlar ve verdiği nasihatler..

Bir cevap yazın