2650 Liralık Sağlık Kurumu Faturası 158 Liraya İndi

2650 liralık özel sağlık kurumu faturası 158 liraya İndi Şikayet etti, 2650 liralık fatura 158 liraya düştü. Uzmanlardan yurttaşlara kritik ihtar…Özel sağlık kurumularla alakalı şikayetler devam ederken en yoğun şikayet yurttaşların ödediği yüksek rehabilitasyon fiyatları oldu.

En Fazla 2 Katı Olabilir

Oysa ki özel sağlık kurumuların, Sıhhat Bakanlığı’nın tanımladığı tarifenin en fazla iki katı aşırısını arz etmesi gerekiyor. Uzmanlar yurttaşları bu mevzuda uyarıyor Özel sağlık kurumularla alakalı şikayetler sıkça medyada yer alıyor. Hemen hemen herkesin şikayetinin ana görüşü, “Bir tetkik, bir kan incelemeyi, bir ultrason için benden binlerce lira aldılar”, “X sağlık kurumunda MR fiyatı 100 lira, Y sağlık kurumunda 600 lira”, “Endoskopi olacağım 400 lira istiyorlar”, “Emekliye fiyatsız tetkik var’ diyorlar ama gittik ‘sistem arızalı, bayağı tetkik fiyatı ödeyeceksiniz’ dediler” üzerine. Hastaların ve hasta yakınlarının yaptığı en kritik kusur ise bu noktada başlıyor. Şikayet hakkını kullanmayanlar fahiş sağlık kurumu faturalarını ödemeye devam ediyor.

Konuyla alakalı görüşüne müracaat ettiğimiz Harcayıcı Müracaat Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Bazı sağlık kurumular emeklilere fiyatsız göz tetkiki hizmeti verdiklerini söylüyorlar ama gidilince de ‘provizyon alamıyoruz’ ya da ‘buluşmanız sistemde görünmüyor’ diyerek bayağı tetkik fiyatı istiyorlar” biçimindeki şikayetlere ilişin olarak “Bunlar özel sağlık kurumuların pazarlama stratejileri” yorumunu yaptı.

30 LİRALIK FİYAT EN FAZLA 60 LİRA OLABİLİR

Ağaoğlu, acile giden hastalardan gelen bireyin vaziyetinin acil olmadığı bahanesiyle bir ekip fiyatlar istenebildiğine dikkat sürükleyerek, “Üstelik mevzuata göre kamunun yurttaşlara uyguladıkları fiyatın 2 katından aşırısını alamamalarına karşın faturalar çıkaranlar oluyor. Sıhhat Bakanlığı’nın internet sitesinde hangi hastalık rehabilitasyonunun, yapılan muayenelerin maliyet listesi var. Misalin bir rehabilitasyon için Sıhhat Bakanlığı 30 lira maliyet tanımlamışsa, en lüks sağlık kurumularda bu fiyat 60 lirayı geçmemeli. Yani bakanlığın belirttiği fiyatın iki katından aşırısını özek sağlık kurumu alamaz. Ya da bir MR maliyeti bakanlık tarafından 60 lira olarak tanımlanmışsa devlet özel sağlık kurumuna ’60 lirayı benden alırsın, üzerine 60 lira alabilirsin’ diyor. En lüks sağlık kurumularda da bu böyle. Vasat sağlık kurumu da bir katını alır bu fiyatın” dedi.

ŞİKAYETİNİZİN TAKİPÇİSİ OLUN

Aşırıdan ödenen sağlık kurumu fiyatları için yurttaşların bulunduğu ilçelerdeki harcayıcı hakem kurullarına müracaat etebileceği gibi internet üzerinden de harcayıcı hakem kurulu sistemine girip şikayetlerini yapabileceklerine değinen Ağaoğlu, “İlçe harcayıcı hakem kurullarının 4 bin 570 liraya kadar verdikleri 6 bin 860 lira arasında verdikleri kararlar duruşma kararları gibidir. Eş kasvetlerle istismar edilen harcayıcılar mevzuyu kesinlikle Sıhhat Bakanlığı nezdinde şikayet ederek takip etmeliler” diye yurttaşları uyardı.

AYRINTILI FATURA İSTEYİN, ŞİKAYET EDİN

Bazı harcayıcıların özel sağlık kurumu çıkışında “Detaylı fatura istiyorum, aşırıdan alınan fiyatı şikayet edeceğim” diyerek, sağlık kurumulardan fazla alınan fiyatları tahsil edebildiğini ifade eden Ağaoğlu, “Hakkınızı harcayıcı hakem kurullarında, şehir sıhhat müdürlüklerinde arayın. 184’ü arayıp şikayet edebilirsiniz, SABİM’e şikayet edebilirsiniz. Sıhhat Bakanlığı’na yapacağınız şikayetlerin sonuna “Müracaatımın neticesini 4982 rakamlı bilgi edinme yasayı kapsamında tarafıma da bildirilmesini arz ediyorum” derseniz 15 gün içinde size geri dönüş yapılacaktır” diye konuştu.

2 BİN 650 LİRALIK ÖDEME 158 LİRAYA DÜŞTÜ

Bir otoparkta ayağı kayıp düşen bir hasta, gözlüğü kırılmış ve kaşı yarılmış bir halde özel sağlık kurumuna müracaat etiyor. Özel sağlık kurumunda bir misyonlu “Sizin yaşınızdan dolayı MR çekilmesi gerekiyor, gidişatınız riskli olabilir. SGK uyuşmamız yok, o sebeple ödeyeceğiniz sayı 2 bin 650 lira” diyor. Hasta birey de “Ben boş bir kağıt istiyorum” diyor ve kağıda “Sağlık Kurumunuzun SGK uyuşması olmadığı için rehabilitasyonu yalanlıyorum” diye bir bildirimde bulunuyor. Görevli şahıs vaziyeti sağlık kurumu yetkililerine bildiriyor ve hasta yurttaşa “Size SUT uygulanacak, 158 lira ödeyeceksiniz” diyor. Bu misal üzerine Ağaoğlu, “Yurttaşların bilgiye erişmesinin ehemmiyeti büyük. Ne Yazık Ki bir ekip özel sağlık kurumular yurttaşları istismar edebiliyor. Bu sebeple yurttaşlar haklarını kesinlikle harcayıcı hakem kurullarında, Sıhhat Bakanlığı’nda aramalılar “ dedi.

ACİLDE İMZALATILAN EVRAKLARA DİKKAT

Mevzuata göre sosyal güvenlik kapsamında olsun veya olmasın sağlık kurumuların acil servisinde rehabilitasyon olan hastalardan hiçbir ilave fiyat alınmaması gerekirken, çoğu özel sağlık kurumunda acil vaziyetin sona erdiğine ait taahhütname imza attırılıyor. Sosyal Güvenlik Yasası, Sıhhat Uygulama şartnameyi SUT, Sıhhat Bakanlığı Yönetmeliği ve Başbakanlık genelgesi uyarınca acil servise kaldırılan hastalardan SGK katılım hisseyi ve ilave fiyat alınmaması gerekiyor. Şahıs sosyal güvenlik kapsamında olmasa dahi rehabilitasyonunun yapılıp faturasının SGK’ya sevk edilmesi yeterli görülüyor. “HASTANIN VAZİYETİ İSTİKRARLI, FATURA 2 BİN 800 LİRA” Tarafımızı arayan bir okur, kızının havale geçirdiğini ve havale nöbeti sırasında bir özel sağlık kurumunun acil servisine müracaat ettiğini ifade ederek, “Hemen rehabilitasyona alındı. Sonrasında bir ekip dokümanlar imza attırıldı. ‘Hasta istikrarlı, rehabilitasyonu bayağı serviste devam edecek’ yazılı bir evrak gördük, ama panik halinde imzaladık. İki gün de sağlık kurumunda kalındı, toplam 2 bin 800 lira ödedik. Fatura ayrıntısında acil hizmetlerde 596 lira yazıyordu” biçiminde şikayetini bildirdi. Uzmanlara göre acilde misyonlu hekim “Bu hasta yeşil alan hastası”, derse faturayı ödemek gidişatında kalıyorsunuz.

5 HADİSE ACİL YANİ FİYAT ALINMAMASI GEREKEN DURUM

Acil Sıhhat Hizmetlerinde Yeşil Alan Uygulaması” mevzulu genelgesine göre;

 • 1 Her ne ebatta olursa olsun travma hadiseleri,
 • 2 Acil servis müracaatları sonrası sağlık kurumuna uyuyuşu yapılan olaylar,
 • 3 Tıbbi müdahale uygulanan olaylar,
 • 4 Müşahede altına alınan olaylar,
 • 5 Başka bir sıhhat hizmet sunucusuna sevk edilen ya da başka bir sıhhat hizmet sunucusundan sevkli gelen olaylar, acildir ve fiyat alınmaz.

FİYAT ARZ EDİLİRSE YAPMANIZ GEREKENLER

Derhal Şehir Sıhhat Müdürlüğü’ne şikayette bulununuz.-Eğer bir ödeme yapmışsanız, ödediğiniz değerin fişini de bu şikayete ilave ediniz. -Sağlık Kurumu bu değeri geri ödemez ise sağlık kurumunun bulunduğu yerdeki İcra Müdürlüğü’ne müracaat eterek sağlık kurumuna icra takibi gönderiniz. Bu takibe bir doküman ilave etmenize gerek yoktur.

DIŞARIDAN SATIN ALINAN MUAYENELERDE FİYAT ALINMAZ

Diyelim ki bir özel sağlık kurumuna müracaat ettiniz. Bu sağlık kurumunda yapılamayan bir test istendi ve bu testin dışarıda yaptırılacağı söylendi. Özel Sağlık Kurumu Mevzuatı’na göre, özel sağlık kurumunun hizmet satın alması gidişatında; muayene neticeleri, hizmet satın alınan müessese veya kuruluş tarafından gecikmeksizin tehlikesiz bir biçimde sevk edilir ve muayene yapılacak müessese veya kuruluş tarafından hastadan muayene için ayrıca bir fiyat arz edilemez. Hizmetin, satın alma yoluyla gördürülmesi halinde, hizmeti alan sağlık kurumu ile hizmeti veren müessese veya kuruluş, bu uygulamadan ve neticelerinden müştereken sorumludur.

Bunun yanında özel sağlık kurumularda kullanılan ilaç ve tıbbî malzemeler ile ayrıca verilen meşrubat, gazete, kitap, telefon konuşması ve eşi lüzumlar için alınacak fiyat, piyasa rayiç kıymetlerinin üzerinde olamaz. Özel sağlık kurumular, hastalar tarafından istenildiğinde, kullanılıp değeri hastadan alınan ilaç ve sarf malzemesinin cins ve ölçüsünü gösteren listeyi; adlî olaylara ait olanların hakikatleri verilmemek kaydıyla, özel sağlık kurumunda veya dışarıda yapılan ve değeri hasta tarafından ödenen her türlü muayene, analiz ve görüntüleme neticeleri, dışarıdan satın alınan ilaç ve malzemenin reçeteleri, hastaların muayenehane ve laboratuvar belirtileri, hastalığın teşhisi, seyri, yapılan analizler ile rehabilitasyon ve neticesine ait rehabilitasyonu yapan doktor tarafından tertip edilecek çıkış özetini vermek zorunda.

FAKİR HASTAYA FİYATSIZ REHABİLİTASYON

Vaziyeti iyi olmayan, sosyal güvenlik hakkı olmayan şahıslara özel sağlık kurumularda en az bir yatak olmak kaydıyla, yatakların yüzde 3’ü ayırılır ve bu sayı sağlık kurumu ruhsatlarında gösterilir. Fiyatsız rehabilitasyon için parçalayan bu yataklarda, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu Başkanlığınca öngörülen kriterlere uygun fakir ve yoksul şahıslardan, sağlık kurumunun bulunduğu yerdeki en büyük mülki amir veya müdürlük tarafından sevkedilen hastalar ile acil olarak başvuru eden ve başka bir müesseseye nakli tıbben olası olmayan fakir ve yoksul hastaların rehabilitasyonları fiyatsız olarak yapılır. Özel sağlık kurumular, tanımlanan yevmiye yatak fiyatı dışında bir fiyat uygulayamazlar.

ACİLDE EVVEL HİZMET SONRA FİYAT OLMALI

Özel sağlık kurumularda, acil sıhhat hizmeti verilmesi ve acil olayların hastanın sıhhat teminatı olup olmadığına veya ödeme eforu bulunup bulunmadığına bakılmaksızın kabul edilmesi ve lüzumlu tıbbi müdahalenin dikkatsiz-koşulsuz ve gecikmeksizin yapılması lüzumludur. Hizmet değerinin tahsiliyle alakalı harekâtlar, acil müdahale ve bakım sağlandıktan sonra yapılır. Özel sağlık kurumu, acil olarak gelen hastalara yeterli personeli veya teçhizatı olmadığı, alakalı üniteyi veya boş yatağı bulunmadığı, hastanın sıhhat teminatı olmadığı ve eşi nedenler ile lüzumlu acil tıbbi müdahaleyi yapmaktan kaçınamaz.

SIHHAT BAKANLIĞI’NIN REHABİLİTASYON FİYAT LİSTESİNDEN BAZI ÖRNEKLER

 • Diş doktoru tetkiki: 27 lira
 • Diş çekimi: 47 lira
 • Mide devireme: 27 lira
 • Yara pansumanı: 6 lira
 • 24 saat EKG: 90 lira
 • Kapsül endoskopi: 900 lira
 • Balonlu endoskopi: 756 lira
 • Total kolonoskopi: 178 lira
 • Rutin EEG Çocuk-büyük: 44 lira
 • Ultrasonlu göz tetkiki: 44 lira
 • Kan grubu testi: 14 lira
 • Mamografi: 26 lira
 • Akciğer grafisi: 20 lira
 • Kafa grafisi- dört istikamet: 24 lira
 • Genel ultrason: 13 lira
 • Bilgisayarlı tomografi beyin: 83 lira
 • Çoğu MR operasyonu: 98 lira
 • Kanda ferritin: 8 lira
 • Gebelik testi: 5 lira
 • Tam kan incelemeyi: 5 lira
 • Boğaz kültürü: 2 lira

“2650 Liralık Sağlık Kurumu Faturası 158 Liraya İndi” için bir yorum

 1. Oncelikle slm
  Ben simdi babamı manisada bulunan bi araştırma hastanesine boynunda bi yumruk kadar bi yağ bezesi için
  İkamet ettiğim yerdeki devlet hastanesine muayene için gittim fakat beni manisada bulunan araştırma hastanesine sevk etti gittim Mr falan çekildi 150 lira gibi bi muayene ücreti alındı bizden.daha sonra ameliyata girecek olan profesör doktor 2000 tl gibi bi hastane masrafi niz olucak Sayet bu parayı yatirirsak ameliyat yaparız dediler.durumumuz olmadığı için boynumuzu bükük hastaneden geri döndük.ama babam ameliyat olmazsa durumu kötüye gider. Dediler fakat doktorun dediği bu para hastane masrafların gidicek ben almıyorum dedi.beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim saygilar

Bir cevap yazın