3 Adet Hurma 1 Meyve Yerine Geçiyor – Bir Avuç Pide İse…

Güllacı, hurması, pidesi… Onlar Ramazan’ın sembolü haline gelmiş, üç lezzeti… “Ramazan hiç onlarsız olur mu?” denilenleri…

Bu üç sembol, lezzetlerinin yanı sıra suçsuz görüntüleriyle de öne çıktığından, şahıs hiç farkına varmadan gereğinden fazla harcayabiliyor; farkına varsa dahi “Nasıl olsa senede bir ay gıdam, bir şey olmaz” diyerek hasarlarını göz arkasını edebiliyor.

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Hazal Çatırtan, her şeyi olduğu gibi onları da miktarlı harcamak, fazlaya kaçmamak gerektiğini belirterek “Ramazan sürecinde ne kadar dikkat etmeye çalışsanız da katıldığınız iftar yemekleri, uzun süren açlığın arttan baskınlaşan yeme lüzumu gibi gidişatlar sizi zorlayabilir.

En çok zorlanmanıza neden olanlar da Ramazan’ın sembolü haline gelmiş olan pide, hurma ve güllaç üçlüsü olacaktır. Bu yiyecekler suçsuz görünseler de miktarını kaçırdığımızda hakikatinde öbür tüm yiyecekler gibi bize bereketten çok hasarları değebiliyor, sıhhatimiz açısından ciddi meselelere davetiye çıkarabiliyor” diyor.

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Hazal Çatırtan, güllaç, hurma ve Ramazan pidesi tüketiminde dikkat etmemiz gerekenleri anlattı; bu üç lezzeti konutta hazırlayabileceğiniz pratik ve sıhhatli tasvirler verdi.

1 AVUÇ PİDE, 2 İNCE DİLİM EKMEĞE DENK

Ramazan pidesi, beyaz unla yapılan mayalı bir ekmek çeşidi. 1 avuç içi pide 4 boğum 2 ince dilim ekmeğe denk geliyor. Çoğunlukla Ramazan sürecinde sofralara taşındığı için “Bir ay gıdayız nasıl olsa; bir şey olmaz” görüşü ağır basıyor.

Gün içerisinde uzun süreli açlığın tesiri ile de pek çok şahıs harcarken kendine hudut koymuyor. Oysa beyaz undan yapıldığı için kan şekerini basit yükseltebilen, glisemik indeksi yüksek bir yiyecek olan pideyi; insülin mukavemeti, diyabeti ve kilo meseleyi olan bireylerin daha da dikkatli harcaması şart.

Hele de çorba, pilav, makarna gibi içerik istikametinden kendine eş besinler harcanacaksa çok daha az harcanmalı. Konutta hazırlayacağınız bütün hububatlı pide ile hem tokluk zamanınızı artırabilir hem de kan şekerinizi balansta tutabilirsiniz.

3 ADET İNCE, UZUN HURMA 1 MEYVE YERİNE GEÇİYOR

Birçok bireyin oruç açmak için suya dahi seçim ettiği hurma, yüksek lif ve yüksek potasyum içeriği ile ön tasarıya çıkıyor.

Tokluk hissi sağlamada da dayanak olan bu Ramazan lezzetinin karbonhidrat içeriğinin ise yüksek olduğunu öğrenmek gerekiyor. Ülkemizde muhtelif hurmaları bulmak muhtemel olduğundan, bu kadar çeşit içinde aynı porsiyondan laf etmek muhtemel değil.

Buna rağmen 3 adet ince, uzun hurma 1 meyveye denk geliyor. Medine hurması gibi büyük ve tombul hurmalardan ise 1 tane yemek ideal olanı.

1 İNCE DİLİM GÜLLAÇ 200 KALORİ

Uzun süreli açlık, üzerine yenen yemekler ve ardından gelen tatlı isteği. Ramazan süresince hakikatleşmesi en mümkün döngü. Tatlı dendiği zaman perhizlerde sıklıkla seçim ettiğimiz sütlü tatlıların Ramazan sürecinde akla gelen çeşidi ise güllaç.

Güllaç, darı nişastası ile hazırlanmış özel yaprakların şeker, süt ve gül suyu ile nemlendirilmesiyle yapılıyor. Bazıları cevizli, fındıklı, bazıları meyveli seçim ediyor. Beslenme ve Perhiz Uzmanı Hazal Çatırtan “Güllaç ve sütlü tatlılar ne kadar suçsuz gibi de görünse de şeker içeriği ile kan şekerinde dalgalanma ve karın bölgesinde yağlanmaya neden olurlar.

Bu sebeple haftada 1-2 kere tüketimi seçim edilmelidir. Şeker ile yapılmış 1 ince dilim güllaç takribî 200 kaloriye başka bir deyişle; 1 dilim ekmek + 1 porsiyon meyve + 1/2 su kadehi süte denk. 1 avuç içi kadar ölçü yeterli olacaktır” diyor.

Bir cevap yazın