3 padişah 12 cumhurbaşkanı gören teyzenin gizemi

2. Abdülhamit yarıyılında Selanik’te dünyaya gelen ve çocuk yaşta ailesiyle Bursa’ya göç eden 118 yaşındaki Fatma Bingöl, yaşamının ikinci yüzyılını yaşarken tarihe de şahitlik ediyor.

Mustafakemalpaşa ilçesinde oturan ve 3 padişah ile 12 cumhurbaşkanı yarıyılına şahitlik eden Bingöl, senelere alan okuyor.

ELİNİ ÖPMEDEN GİTMİYORLAR

Kumkadı semtini ziyarete gelenler, en büyük torunu 61 yaşında olan, 2. Abdülhamit, 5. Mehmed Reşad ve son padişah Mehmed Vahdeddin ile Mustafa Kemal Atatürk’deri Recep Tayyip Erdoğan’a kadar 12 cumhurbaşkanının yarıyıllarına şahitlik eden Bingöl’ü görmeden, elini öpmeden gitmiyor.

Nerede doğduğu dışında daha öncekine dair fazla bir şey andıramayan Bingöl, sorulan suallerin bir haylisini cevapsız vazgeçiyor.

Mahalleyi ziyarete gelenler, en büyük torunu 61 yaşında olan, 2. Abdülhamit, 5. Mehmed Reşad ve son padişah Mehmed Vahdeddin ile Mustafa Kemal Atatürk’deri Recep Tayyip Erdoğan’a kadarki 12 cumhurbaşkanının yarıyıllarına şahitlik eden Bingöl’ü görmeden, elini öpmeden gitmiyor.

Nerede doğduğu dışında daha öncekine dair fazla bir şey andıramayan, ikinci yüzyılını yaşayan Bingöl, sorulan suallerin bir haylisini cevapsız vazgeçiyor.Bingöl ile birlikte yaşayan 80 yaşındaki kızı Cemile Baltacı, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı söylemede, annesine 2 yıldır baktığını anlattı.Kendi eşinin de seneler evvel ölüm ettiğini belirten Baltacı, “Annemin 6 çocuğundan 4’ü öldü.

Ben ve 60 yaşında bir kardeşim yaşamdayız. Bunun dışında 17 torununun tamamı sağ.” dedi.

“113 yaşına kadar tarlalarda çalıştı” Mahalle Muhtarı Mustafa Ateş de Fatma Bingöl’şöhret 20 sene evvel eşini kaybettiğini söyledi.

Ateş, muhtarlık olarak kendisine dayanakçı olmaya çalıştıklarını vurgulayarak, “Fatma ninemiz 118 yaşında ve 5 sene evveline kadar domates bahçesinde çalışıyordu. 113 yaşına kadar tarlalarda çalıştı. Erken evlenmiş, 6 çocuğu olmuş onları anlatıyordu.

Bu eksantrik bilgiyi hoşlandıysanız hoşlandıklarınızla paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın