30 Yaşına Gelmeden Evvel Her Kadının İzlemesi Gereken 10 Film

Yalnızca bayanlar değil, elbette tüm fertler izlesin ama özellikle de yaşamının bir yarıyılında pek çok bayana esin olabilecek 10 filmi sizin için derledik. İyi seyirler…

1. Annem Hakkında Her Şey Todo Sobre Mi Madre

Madrid’te yaşayan yalnız bir anne olan Manuela, henüz 17 yaşındaki oğlunun doğum gününde yaşamını kaybetmesine şahit olur. Genç Esteban, galibiyetli bir yazar olmayı ve bir gün babasının kim olduğunu bilebilmeyi umarak yaşamıştır. Oğlunun günlüğünü okuduktan sonra Manuela, Barcelona’ya gidip oğlunun babasını aramaya koyulur. Bu süreç yaşayacakları aşk, arkadaşlık ve efkâr dolu anlara neden olur.

İspanyol sinemasının bile rejisörü Pedro Almodovar’ın beynelmilel arenada da büyük akustik uyandıran, hatta Oscar kazanan eseri son derece kederli ve de cümbüşlü bir şaheser.

2. Milyon Dolarlık Bebek Million Dollar Baby

Milyon Dolarlık Bebek, tavizsiz asıllık çıkarımı ile baştan sona büyüleyici bir film. Hayatın asıl şiddetini ve gaddarlığını sarihçe gözler önüne seriyor. Hayat bazen sadece kararlı, fobisiz, azimli bireylerin baş edebileceği çabalar getirebiliyor.

3. İblis Marka Giyer The Devil Wears Prada

Moda dünyası, münazarasız hoş. Ama aynı derecede de acımasız. En minik yanılgı dahi, tepeden düşüşün habercisi olabilir. Filmin imalcileri, didaktik bir film iddiasında değiller elbette. Değişik komedi-dram filmleri ile eşlikler gösteriyor. Yeniden de mükemmel bir üretim – hafif, cümbüşlü ve orijinal bir film.

4. Selvi Boylum Al Yazmalım

Kamyon sürücüyü İlyas, İstanbul’dan Asya’nın kaldığı köye kazanç. Birbirlerine aşık olup evlenirler. Çocuklarının ismini Samet koyarlar. İlyas, kamyoncu olduğu için sık sık yollara çıkar ve Asya, Samet’le yalnız kalır. Bir gün yeniden yola çıkan İlyas, konuta dönmez ve Asya’yı bir sekreter ile kandırır.

Asya bunu pencerede görür ve İlyas’tan kaçar. İşleri bozulan İlyas, Asya’nın karşısına öyle çıkmak istemez ve depresyona girerek Asya’yı terk eder. Asya, bu acıya sabredemez ve oğluyla beraber yollara düşer.

Yolda Cemşit isminde bir adamla karşılaşır. Cemşit onlara kol kanat gerer. Beraber yaşamaya başlarlar. Bir gün İlyas karşılarına çıkar. Asya şimdi büyük aşkı ve kendisine güç gününde kucak açan Cemşit arasında bir seçim yapmak zorunda kalır. Ve “sevgi emektir” diyerek kendisine ve çocuğuna emek veren Cemşit’i seçer.

5. Mona Lisa Gülüşü Mona Lisa Smile

Mona Lisa Gülüşü, sinemanın en derin hallerindendir. Bu film, size gururun, cesaretin ve emel sahibi olmanın bedelini öğretecek. Ama hakikat ehemmiyetli olan bu değil; film, şahsın aslen kendinin ne kadar ehemmiyetli olduğunu anlatıyor.

6. Kraliçe The Queen

Kraliçe, İngiliz Krallık ailesinin Prenses Diana’nın vefatı ile beraber girdiği efor yarıyılı, son derce doğru bir biçimde betimliyor. Yerici tenkitlerin havalarda uçuştuğu bir civarda, kraliçelik nasıl yapılır? Halkın temennileri karşısında, duygulara yenik düşmemek ya da baskıya boyun eğmemek olası mı?

7. Hayallerin Peşinde Revolutionary Road

İki çocuklu bir çiftin şahsi krizlerine odaklanan bir filmin izleyiciye esin kaynağı olamayacağını düşünüyorsanız şayet, yanılıyorsunuz. Hayallerin Peşinde’nin sonunda, az evvel kendinizi izlemişçesine, oturduğunuz yerden kalkmakta zorlanacaksınız.

8. Ye, Dua Et, Beğen Eat, Pray, Love

Bu filmi listeye ilave etmezsek olmazdı. Film, depresyonun üstesinden gelmeye kolay bir metot öneriyor: İ harfiyle başlayan ülkelerden birini seç, hemen oraya git ve kendini keşfet.

9. Elizabeth: Altın Çağ Elizabeth: The Golden Age

Bir kraliçenin güç yaşamını anlatan başka bir müthiş film daha. Ancak bu, tarih ya da krallığı irdelemekten çok, bir ferdin yaşamını betimlemeyi seçim ediyor. Rakipsiz senaryosu, lüks kostümleri ve kişilikler arasındaki harika etkileşimleri ile epik bir film.

10. Marilyn ile Bir Hafta My Week with Marilyn

Marilyn Monroe rolünü kabul etmek, her zaman azıcık cesaret gerektiren bir iş olacaktır. Ama bu filmde, Michelle Williams, rolün hakkını mükemmel bir biçimde vererek, hem kendinden emin ve nazlı hem de içinde yaşadığı dünyadan korkan minik bir kız olan 20. asrı ikonunu harikulade bir biçimde yaşama geçiriyor.

Bir cevap yazın