4 Ayda karaciğeri arınıyor!

Kumpaslı içki kullanımı ve fazla yağlı besinlerin tüketimi karaciğer yağlanması, hepatit ve siroz gibi karaciğer hastalıklarına yol açabilmektedir. Karaciğer sıhhatinde ilk adım, harcanan besinlerin dikkatle seçildiği bir balanslı beslenme programı olmalıdır. Doğru yiyecekler antioksidan tesirleri ile karaciğeri pakler ve gözetir.

Karaciğer nasıl arınılır suali günümüz şartlarında yanıtı en çok aranan sualler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Zira karaciğer uzvu sindirim sisteminin en ehemmiyetli uzvu ve sindirim vakasında en fazla misyonu üstlenen parçasıdır. Bedenimize beslenme ile aldığımız katı yada akışkan yiyecekler, kullandığımız ilaçlar ile giren maddeler karaciğer nasıl arınılır sualin esasını oluşturmaktadır. Karaciğer nasıl arınılır sualine yanıt aradığımızda karşımıza iki yol çıkar. İlki ve üzerinde en çok durulması gereken usul mevzusunda uzman bir hekimden takviye alarak bazı rehabilitasyonlar uygulamaktır. Karaciğer nasıl arınılır mevzusunda uygulanabilen ikinci usul şifalı nebatlardan faydalanmaktır.

Zeytin Yağı Limon Kürü: Doğru yiyecekler antioksidan tesirleri ile karaciğeri pakler ve gözetir. 4 ay süresince her sabah kahvaltıdan sonra 1 yemek kaşığı sızma zeytin yağ içersine 3 damla limon damlatılıp içilir . Pak bir karaciğerle kendinizi netlikle yaşama yine formatlanmış sezeceksiniz!

Karaciğer Sıhhati İçin Önerilen Yiyecekler

Sebzeler: Sülfür kapsayan gıdalar karaciğeri pakler ve yiyecekler yoluyla, etrafsal etkenler ya da ilaçlar sebebiyle bedene giren kimyevilerden daha kısa vakitte kurtulmamızı sağlar. Sülfür bakımından en zengin sebzeler soğan, sarımsak ve lahanadır. Ayrıca brokoli, Brüksel lahanası harcayarak karaciğeri arınacak oranda sülfür alabilirsiniz. Natürel yalnızca bu sebzelerle kendinizi sınırlamayın ve genel sıhhatiniz açısından günde 3-4 servis taze sebze harcamaya çalışın.

Meyveler: Antioksidan bakımından zengin meyveler karaciğerin basmakalıp işlevlerini yerine getirmesine destekçi olurken hasarlı zehirli maddelere karşı koruma sağlar ve bu zehirli maddelerin bedenden atılma sürecini süratlendirerek genel sıhhatimize katkıda bulunur. Zehirli Maddeleri arınma misyonu olan karaciğer, meyvelerden gelen antioksidanlarla beraber çalışır ve karaciğerin üzerindeki yük bu sayede eksiltilebilir. Kivi, çilek, yaban mersini ve kızılcık gibi meyveler antioksidan bakımından oldukça zengindir. Portakal, greyfurt gibi narenciye, erik, armut, elma gibi meyveler karaciğeri gözetir. Hali hazırda bir karaciğer rahatsızlığınız varsa karaciğer zararını çoğaldırabilecek A vitamini kapsayan kavun gibi meyveler tüketmeyin.

Tahıllar: Bütün hububatlı yiyecekler düşük yağ oranı ve kompleks karbonhidrat içeriği ile sıhhatli bir karaciğer için lüzumlu gıdalar arasında yer almaktadır. Ayrıca antioksidan misyonu gören ve beden için lüzumlu vitaminleri, mineralleri kapsayan bütün hububatlı yiyecekler arasında buğday ekmeği, kepek, ve yulaf gevreğini sayabiliriz.

Protein: Bedenin enerjisini sağlayan ve adale dokusu yaradılışını destekleyen protein sıhhatli bir karaciğer için zorunludur. Ancak fazla protein karaciğeri yorabileceğinden uzmanlar tarafından önerilen günlük dozlarda harcanması gerekir. Proteini yağlı et gibi karaciğer için pek de bereketli olmayan gıdalar yerine az yağlı yoğurt, peynir, soya fasulyesi, ıspanak, bezelye gibi seçenek kaynaklardan alabilirsiniz. Karaciğer hastalıkları bulunanlara hekim tarafından protein tüketimini hudutlandırmaları önerilebilir. Böyle bir vaziyette doğru protein ölçüsünü tanımlamak için hekiminize danışmalısınız.

Lif: Lif kapsayan yiyecekler yemeklerle alınan fazla yağın bedenden atılmasına destekçi olur. Gıda lifi aynı zamanda karaciğere dayanak olarak bedenin arınılması harekâtına katkı sağlar. Mercimek, ıspanak, yulaf ezmesi, kepek, siyah fasulye, kuru fasulye gibi besinleri beslenmenize ilave ederek almanız gereken lif ölçüsünü alabilirsiniz. Frambuaz, armut, elma ve muz gibi meyveler de lif bakımından zengindir.

Kaçınılması Gereken Yiyecekler

Bazı yiyecekler karaciğere iyi kazançken kimileri karaciğer sıhhatini bozabilir. İçki bu listenin ilk sırasında yer almaktadır. Şayet karaciğeriniz sıhhatliyse günde 2 kadehten fazla içki harcamamalısınız. Karaciğer hastalığınız bulunuyorsa içkiyi tamamen vazgeçmeniz önerilir. Yeniden karaciğer hastalarının A vitamini tüketimini hakimiyet altında yakalamaları gerekmektedir. Basmakalıp olarak alınan A vitamininin genel olarak karaciğere bir hasarı yoktur ancak fazla A vitamini karaciğer hücrelerinde tahribata yol açabilir. Yüksek oranda A vitamini kapsayan yiyecekler arasında havuç, yağlı süt, yumurtayı sayabiliriz.

Karaciğer zararını önlemek için doymuş yağ tüketimini eksiltmek gerekmektedir. Kırmızı et, margarin, kızartılmış yiyecekler doymuş yağ kapsar ve yalnızca karaciğer için değil kalp ve damar sıhhati açısından da hasarlıdır. Yağlı et yerine tavuk, hindi eti veya balık harcayabilirsiniz. Yemeklerde doymuş yağ içeriğini eksiltmek için zeytinyağı kullanabilirsiniz. Yumurta yerken kolesterolü düşürmek ve yağ birikimini yasaklamak için sarılarını ayırabilirsiniz. Bazı karaciğer hastalıkları karaciğerin protein birleşimini yapmasını önleyerek damarlardan akışkan sızmasına ve değişik dokularda akışkan birikmesine neden olabilir. Fazla tuz tüketimi bedenin yakaladığı su ölçüsünü çoğaldırdığından dokularda biriken akışkanlar ödem yaradılışına yol açabilir. Tuz alımını sodyum hakimiyet altında tutarak akışkan birikimini ve şişliği eksiltebilirsiniz. Yüksek oranda sodyum kapsayan yiyecekler arasında konserve yiyecekler, fast food mahsulleri, şarküteri mahsulleri, işlenmiş etler, hazır çorbalar sayılabilir.

Bir cevap yazın