40 Günlükken Konuta Gelen Davetli Öptü Manili Oldu

Ankara’da yaşayan 9 yaşındaki Ecrin Aydın, iddiaya göre 40 günlükken konuta gelen davetlilerden birisinin öpmesi neticeyi ‘pnömokok’ virüsü kaptı. Virüs de menenjit hastalığına yol açtı. 3 operasyon geçiren ve vefattan dönen Ecrin Aydın, ağır manili oldu. Yürüyemeyen, konuşamayan Ecrin Aydın, zamanla gördüğü rehabilitasyonun tesiriyle kısıtlı da olsa hareket etmeye başladı.

‘KİM OLDUĞUNU ÖĞRENMEDİĞİMİZ BİRİ ÖPTÜ’

DHA’nın haberine göre; Bilnur Aydın, kızının 40 günlükken konuta bebek görmeye gelen bir bireyin öpmesi neticeyi yüzde 100 manili hale geldiğini söyledi. Aydın, “Kızım, davetlilerimizden kim olduğunu öğrenmediğimiz, ağzında uçuk olan veya zatürresi olan birinin öpmesi neticeyi ‘pnömokok virüsü’ kaptı. Ondan dolayı da menenjit geçirdi ve şu anda yüzde 100 ağır manili” dedi.

‘ADIM ATMAYA, AYAKTA DURMAYA BAŞLADI’

O süreçte kızının 3 defa kalbinin durduğunu belirten Bilnur Aydın, “Sonra tekerrür çalıştırdılar, ‘yaşamaz’ dendi; ama şu an hekimleri dahi Ecrin’in son halini görünce afallıyor. Çok hoş ilerlemeler kaydolduk. Geçen yıl ağır bir operasyon geçirdi. Omurganın çarpıklığı ile alakalı bir operasyon. Boynunu yakalayamazdı. Geçen yıl operasyonumuzu yaptırdık. Şu anda fizik rehabilitasyon süreci devam ediyor. Ondan sonra gelen takviyelerle de kesintisiz fizikli rehabilitasyonunu yaptırabiliyoruz. Bir hayli ilerleme kaydolduk. Kızım şu anda kısıtlı da olsa hareket edebiliyor. Adım atmaya ve ayakta durmaya başladı. Operasyon evveli bunlar yoktu. Bunun yaşamımıza çok artısı oldu” dedi.

‘KONUTTA YEMEK YAPIP SATIYORUM’

Ortaokul ve lise talebesi iki oğlu daha bulunan Bilnur Aydın, konutta yaptığı yemekleri sosyal medya üzerinden satarak kızının rehabilitasyonuna katkı sağladığını, belediyede emekçi olan eşine de yardım olduğunu söyledi.

Aydın, “Gelen siparişlere göre yemekler yapıp satıyorum. Yaprak sarması, erişte, tarhana ve reçeller üzerinden oluyor genelde satışlar. Buradan gelen para ile de çocuğumun rehabilitasyonunu karşılıyorum. Zira olağanda aldığımız fizik rehabilitasyon yeterli olmuyor. O surattan da biz üzerine bir şeyler katmaya çalışıyoruz. Eşim minimum fiyatlı çalışan bir emekçi olduğu için tek bir ücret rehabilitasyona yetişmiyor” biçiminde konuştu.

‘ENFEKSİYONLARA SARİH OLUYORLAR’

Ecrin’in hekimi Nöroloji Uzmanı Dr. Zeynep Selen Karalök ise Ecrin’in 1,5 aylıkken geçirdiği menenjit neticeyi ‘serebral palsi’ tanısı ile rehabilitasyon gördüğünü anlatarak şunları söyledi: “Menenjitin sebebi ‘pnömokok’ bakterisi. Bundan sonra hasta ağır manili olarak kısmımızda takibe alındı. Kendisi sara hastası, mukavemet nöbetleri zaman zaman olabiliyor. Ayrıca bunların dışında bir hayli meseleyi de var. Hem kalçayla alakalı, hem de omurgayla alakalı operasyonlar oldu. Bebeklerin bağışıklık sistemleri, ilk aylarda özellikle çok düşük olduğu için enfeksiyonlara çok sarih oluyorlar. Ve şayet dışarıdan özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalığı olan şahıslar tarafından bebekle yakın temasta bulunulursa, bu mikrop bebeğe geçiyor ve sonrasında da beyin irini gibi gidişatlara neden olup Ecrin gibi çocuğu manili vazgeçebiliyor. Ve bu cins hastalıkların yüzde surat rehabilitasyonu olmuyor.”

Bir cevap yazın