6 Koltukaltı Sinyali

Bedenimizin bazı kısımlarına gereken bakımı yapıyoruz, fakat bazen ufak bölgeleri göz arkasını ediyoruz. Koltuk altı gibi bu ufak kısımların ehemmiyetini küçüksememek gerekli…

Sizin için, koltukaltı bölgenizde görülen ve göz arkasını etmemeniz gereken 6 problemi toparladık.

Koku

Koltukaltında olan ekşi koku gayet olağan bir vakadır. Bu mesele, bazı bakteriler sebebiyle ortaya çıkar. Tabiki de bu sualin çözümünü hepimiz öğreniyoruz. Bir duş almak ve sonrasında deodorant kullanmak. Fakat koltukaltınızda hala bir koku bulunuyorsa, bu bir sıhhat problemi olabilir.

Bu geçmeyen koku probleminin sebebi, hormonal bir kasvet veya tiroid disfonksiyonu olabilir. Ve bu koku şayet çürük meyve veya oje kokusunu anımsıyorsa probleminiz metabolizmanın şeker kaybından ortaya çıkan diyabetik ketoasidoz olabilir.

Kaşıntı

Tıraş sonrasında yeni kılların çıkması sebebiyle oluşan bir kaşıntı yaşıyor olmanız gayet olağan. Şayet kaşıntı hiç durmuyorsa bu da bazı problemlerin göstergesi olabilir.

Bu kaşıntı, cildinizi traş ettiğiniz makine, giydiğiniz elbise ve sıktığınız deodorantın kapsadığı maddeler suratından tahrişe neden olabilir. Kızarma ve ölü hücreler genellikle kaşıntıdan dolayı oluşur. Şayet bu kasvetleri yaşıyorsanız alternatifiniz de var. Hekime görünmenizi öneri ederiz.

Döküntüler

Koltukaltı bölgesi, her zaman sıcak ve nemli olduğu için muhtelif maya enfeksiyonlarını üretmekte çok ısrarcı olabiliyor. Bir uzmana görünmeden sürüklediğiniz bu acının sebebini bilmek imkânsız.

Kızarıklık, kaşıntı, cildinizde olan döküntüler gibi meseleleri kavrayabilmek için gideceğiniz adres bütün olarak hekim olmalı. Bu cins cilt tepkinleri giyim, abuhava veya alerjilerden de kaynaklanabilir.

Acı

Hiçbir sebebi olmadan ansızın beliren koltukaltı sızıları hekime görünmeniz için ehemmiyetli bir neden. Bu acı, ağır cisimler taşıdıktan sonra veya güç bir egzersizin ardından ortaya çıkabilir. Şayet böyle bir sebebiniz varsa telaşlanmanıza gerek yok, yakında geçecektir.

Acı verici bu hisler uzun bir zaman devam ederse hekime müracaat etmeniz iyi olur.

Çıkıntılar

Koltukaltındaki lenf düğümleri tamamen görünmezdir. Fakat bir çıkıntı ve şişlik fark ettiyseniz, büyük olasılıkla lenf düğümleriniz, yeni ortaya çıkan bir enfeksiyon ile kendi başlarına savaşmaya çalışıyor demektir. Bu vaziyet bir zaman sonra normalleşecektir.

Şayet bir hafta içerisinde kendiliğindene geçmediğini fark ederseniz, o zaman ciddi bir kasvet olabilir. Zira lenf bezleri, ciddi bir enfeksiyon hatta bazen bir kanser problemi dahi ortaya çıkartabilir.

Bir cevap yazın