7 Bulgudan 4’ü Dahi Varsa Kan Şekeriniz Yüksek Demektir

Diyabet tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülme sıklığı süratle çoğalan ehemmiyetli bir sıhhat problemi. Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Özlem Sezgin Meriçliler, diyabetin 7 ehemmiyetli sinyalini sıralıyor.

Son yapılan araştırmalara göre; ülkemizde diyabetik hastalar tüm popülasyonun yüzde 13.5’ini oluşturuyor. Henüz diyabet tanısı almamış, ancak bozulmuş glukoz hoşgörüyü olan ve diyabete aday kabul edilen bireylerle beraber bu oran yüzde 33 gibi yüksek bir sayıya çıkıyor. Başka Bir Deyişle, Türkiye popülasyonunun onda birinden aşırısı şu anda diyabetik, onda ikisi de birkaç sene içinde diyabet tanısıyla karşılaşacak.

Hakimiyet altına alınamayan diyabet damarların yapısını bozuyor. Bunun neticesinde; kalp hastalıkları, böbrek yetmezliği, kalıcı görme kaybı başta olmak üzere tüm uzuvlarda karmaşıklıklar ortaya çıkabiliyor.

Bu kadar ciddi bir sıhhat meseleyi olan diyabet, sıhhatli beslenme alışkanlığı, medikal rehabilitasyon ve kumpaslı egzersizden oluşan bir hayat biçimiyle takip edildiğinde bu karmaşıklıklar önlenebiliyor. Ancak erken tanı ve rehabilitasyon için öncelikle diyabetin bulgularını tanımak ve zamanında doktora müracaat etmek çok ehemmiyetli.

Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Özlem Sezgin Meriçliler, diyabetin 7 ehemmiyetli sinyalini sıraladı.

1.AĞIZ KURULUĞU

Diyabet evveli yarıyıl erken fark edilip yeterli temkinler alınmazsa yorulan pankreas kan şekerini hakimiyet etmeye yetecek kadar insülin salgılayamaz hale geliyor. Bu vaziyette evvel toklukta kan şekerleri yükselmeye başlıyor. Ağız kuruluğu ve çok su içme bu sürecin ilk bulgularını oluşturuyor.

2.GECE İDRARA KALKMA

Ağız kuruluğuna bağlı çok su içmenin yanı sıra kanda yükselen kan şekerinin böbrek üzerinde yarattığı tazyik sebebiyle hastalar gece uykudan idrar gereksinimiyle uyanmaya başlıyor. Gecede bir kere idrara kalkmak banal sayılıyor. Ancak birden daha fazla rakamda uykunun idrar ihtiyacını parçalanıyor olması, akla diyabeti getirmeli.

3.BACAKLARDA KRAMP

İnsülin azlığı sebebiyle kanda şeker yükselirken hücre içine girip yakıt olarak kullanılamadığı için hücrelerde bir enerji açlığı ortaya çıkıyor. Halsizlik, bacaklarda kramplar, fazla tatlı isteği, sabahları güç uyanma, gün içinde uyku hali, konsantrasyon eksilmesi bu yarıyılda başlayan ve kandaki şeker yükseldikçe şiddeti çoğalan bulguları oluşturuyor.

Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Özlem Sezgin Meriçliler, bu cins şikayetleri olan şahıslarda açlık kan şekeri banal olsa dahi tokluk şekerlerinin takibinin ya da şeker yükleme testinin kesinlikle yapılması gerektiğine dikkat çekiyor.

4.UYUKLAMA

Kanda şeker yüksek olmasına karşın yakıt olarak kullanılamadığı için hücreler enerjisiz kalıyor. Bu gidişat beyin ve asap sistemi hücrelerinin enerji azlığına yol açınca; uyku hali, konsantrasyon azlığı ve gün içinde uyuklama şikayetleri ortaya çıkıyor.

5.KAŞINTI

Kandaki şeker yükselmeye başlayınca cilt kuruyor ve genel bir beden kaşıntısı başlıyor. Bu kaşıntı bayanlarda genital bölgede daha yoğun olabiliyor.

6.GENİTAL MANTAR ENFEKSİYONLARI

Beden akışkanlarında çoğalan şekerin mikropların üremesini basitleştirmesine bağlı olarak bayanlarda sık idrar yolu enfeksiyonları ve genital bölgede kaşıntıyla beraber yineleyen mantar enfeksiyonları gelişebiliyor.

7.KİLO KAYBI

Pankreasın insülin rezervi eksildikçe açlıkta da kan şekeri yükselmeye başlıyor. Şekerin kanda yükselmesine karşın kullanılamaması sebebiyle hücrelerin enerji açlığı çoğaldıkça hücreler enerjiyi yağ ve adale hücrelerinin ufalanmasıyla elde etmeye çalışıyor.

Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Dr. Özlem Sezgin Meriçliler, bu yarıyılda yukarıyadaki şikayetlere ek olarak kilo kaybının ortaya çıktığını belirtiyor.

Bir cevap yazın