7 Değişik Erişim Vasıtasında En Tehlikesiz Koltuklar

Rastgele bir seyahat mevzubahisi olduğunda, çoğu zaman seyahat sırasında konforu daha çok düşünüyoruz. Ancak emniyeti de unutmamalıyız, zira her taşıt bir kazada yaralanmayacağımız koltuklara sahiptir.

Drsağlık , size muhtelif çalışma ve istatistikler esasında emniyetli olarak tanımlanan, 7 değişik erişim vasıtasında tehlikesiz koltukların bir listesini toplandı.

7.Araba

 • Tehlikesiz koltuklar: Sürücünün arttaki arka koltuklardır ve taşıtın bu kısmı istatistiklere göre kazalarda en az deforme olan kısmıymış.
 • Riskli koltuklar: En beğendiğimiz Sürücünün yan koltuğu, zira şöför kaza geçirirken kaçmayı sınar ve yanındaki birey de haliyle riskte olacaktır.

6.Minibüs

 • Tehlikesiz koltuklar: Ani bir frenlemeyle başınızın arda dayanacağınızdan, seyahat istikametine karşı konumlandırılmış olan koltuklar daha tehlikesizdir.
 • Riskli koltuklar: Sırçaların ve kapıların yanındaki kırık sırçalar sizin kazada dışarıya fırlatabilir. Otomobilde olduğu gibi sürücünün yanındaki koltuklardan sakınmak daha iyi olacaktır.

5. Otobüs

 • Tehlikesiz koltuklar: Holün sağ sırasındaki sağdan sürüş gidişatında yanaşmakta olan taşıt sola doğru ilerlediğinden ve yaralanma kısmetinin az olması sebebiyledir. Sırtları ile seyahat doğrultusunda konumlandırılmış olan kabinin ortasındaki koltuklar da tehlikesiz kabul edilir.
 • Riskli koltuklar: Minibüslerde olduğu gibi sırça kırıklarından muzdarip olmamak için pencerelerin ve kapıların yanındaki koltuklardan sakınmak daha iyidir.

4. Kentler Arası Otobüsler

 • Tehlikesiz koltuklar: Genelde sağ şeritten gidip yoğun trafikten daha uzakta kaldıkları için, kabinin ortasındaki bulunan en sağdaki koltuklar daha tehlikesizdir.
 • Riskli koltuklar: Yabancı nesnelere ve parçalar sarih amaç olan ilk iki koltuk sırası,. Aynı şey, pencerelerin ve kapıların yanındaki yerler için de geçerlidir. En arka 4lü koltuk  sırası otobüsün arkadan çarpması gidişatında tehlikelidir.

3. Tren

 • Tehlikesiz koltuklar: Trende de ortada olan vagonlar daha tehlikesizdir. Bir çarpışmada trenin ortasına daha yakın olan 5. veya 6. taşıyıcıları seçmek daha anlamlıdır, ilk ve son Vagonlar deforme olur ya da raylardan çıkarlar.
 • Riskli koltuklar: Ani bir frenleme ile düşe öğrenme olasılığınız az olsa da seyahat doğrultusunda koltuklar.

2.Gemi

 • Tehlikesiz koltuklar: Güverte ve kabinler, geminin üst kısmı olduğundan en son batacak olanlardır dolayısıyla en tehlikesiz yerlerdir.
 • Riskli koltuklar: Alt kabinler, bir delik olması gidişatında her taraftan sular altında kalabilir ve dışarı çıkmak çok daha zordur.

1. Uçak

Uzmanlar, yeniden de, uçağın hangi kısmında en tehlikesiz koltukların bulunduğu mevzusunda uyuşamıyor. Ancak uzmanların çoğu , uçağın arka tarafının öndeki ilk sıralardan daha az riskli olduğunu söylüyor .

Bununla beraber en ehemmiyetli şey serinkanlı kalmak, güvenlik prensiplerini andırmak ve toplu taşıma taşıtlarında yol ve tutum kaidelerini izlemektir. Bu vaziyette, bir kaza geçirme olasılığı asgariye indirilecektir.

Bir cevap yazın