8 Yevmiye Alışkanlığınızı Zararını Öğrenseydiniz Asla Yapmazdınız

Hasar verici alışkanlıkları terk etmek güç olabilir. Sıradanda bize yararlı olduğunu düşündüğümüz şeyleri vazgeçmemiz daha da güçtür, vücudumuza sonradan hasar verdiğini bilsek bile…

Dr.Sağlık , hasarlı olmadığını düşündüğünüz 8 yevmiye alışkanlığınızı bir araya getirdi.

Hapşırığı Tutmak

Ağızımızı kapattığımızda ve burunlarımızı sıkıştırarak aksırmayı yasakladığımızda, kafa içi tazyikimiz ehemmiyetli miktarda çoğalır. Beynimize giden kan akışı bozulur, kan damarlarımız ve asap dokuları sıkıştırılır. Bu, baş sızılarına, damarlarda zarara ve hatta duyma meselelerine yol açabilir. Asla aksırmanızı durdurmayın hür bırakın.

Parfüm kullanma

Parfüm imalinde genellikle, daha eforlu kokular ürettikleri ve natürel yağlardan daha ucuz oldukları için Sentetik maddeler kullanılır. Bu maddeler baş dönmesine, mide bulantısına ve miskinliğe neden olabilir. Ayrıca gözleri, boğazı ve cildi tahriş ederler. Parfümlerin yerine uçucu yağları seçim etmek veya bunları yalnızca iyi havalandırılmış bir odada uygulamak daha iyi bir fikirdir.

Yatmadan evvel uslu telefon kullanma

Geceleri suni ışık, uyku ve cingözlüğü tertip eden hormon melatoninin imalini baskılar. Düşük melatonin bunalım, kanser, obezite, kalp hastalıkları ve alıngan bağışıklık sistemi ile sonuçlanabilir. Böylece telefonla uğraşmadan erken yatmak sıhhatinizi iyileştirmek için mantıklı bir seçimdir.

Plastik kaplarda besin gizlemek

Birçok plastik kutu, ftalat ve bisfenol gibi elastikliklerini gözetmeye destekçi olan suni kimyevi maddeler içerir.Gıdalar Plastik kolilerde uzun zaman yakalanırsa, bu maddeler besine bulaşabilir. Endokrin sistemi üzerinde bir tesiri olabilir.

Yiyecekleri sırça, paslanmaz çelik veya seramik malzemelerden yapılmış kaplarda gizlemek daha iyi bir fikirdir.

Yedikten sonra dişlerini fırçalamak

Diş doktorları, dişlerinizi yemekten en az 30 dakika sonra fırçalamanızı öneri ediyorlar. Muhtemelse, bir saat sonra fırçalamak daha da iyidir. Besin ve meşrubatların – özellikle yüksek oranda asidik olanların- dişin mine ve bunun altındaki tabakaya dentin tesiri vardır. Diş fırçanızın hareketi asidi daha derine ve dentin yakınına iter. Bu fazla hassasiyete ve emaye hasar verebilir.

Antibakteriyel sabun kullanma

Cildimizin yüzeyinde çok rakamda verimli bakteri bulunur, bunlar bedenimizin korunmasında büyük rol oynar. Antibakteriyel sabunu çok sık kullanırsak, ellerimizi steril ederiz, bu da hasarlı bakterilerin bedenimize girmesi için fırsatlar yaratır. Dermatologlar kesikler, çizikler ve sıyrıklar için antibakteriyel sabun kullanmanızı önerir. Ellerinizi haftada iki kere antibakteriyel sabun kullanmadan yıkayın.

Dar kot pantolon giymek

Modaya uygun olsalar da, dar kotlar cildinize ve asap uçlarına aralıksız olarak baskı uygularlar. Bu, asap sistemi ile alakalı meselelere yol açabilecek aralıksız bir rahatsızlık hissi yaratır. Bacağınıza giden hava akışının eksilmesi kaşınmaya ve karıncalanmaya neden olabilir ve neticede bacaklarınızı uyuşturabilir.

Taze bunalmış meyve suyu

Herkes taze bunalmış meyve suyunun herkes için çok yararlı olduğunu düşünür. Bazı hastalıklar mevzubahisi olduğunda, meyve suları bedeninize ciddi hasarlar verebilir. Misalin, fazla kilolu olanlar veya diyabetliler için üzüm suyu önerilmez. Dahası, meyve suları eforlu alerjenlerdir. Onları çocuklara vermek mevzusunda dikkatli olmalısınız: onlara yalnızca ufak ölçülerde verin ve muhtemelse bir hekime müracaat etin.

Bir cevap yazın