90/10 Sırrını Keşfedin

90/10 gizemini keşfedin: Bu yaşamınızı değiştirecek.

90/10 gizemi mucizevidir! Çok azımız bunun farkındadır. Sonuç? Pek çok insan afaki yere stresten, tasalardan, problemlerden ve başağrısından acı çekmektedir.

Bu gizem nedir? Yaşamın %10’u, sizin başınıza gelenlerden oluşur. Yaşamın öteki %90’ına ise sizin bu başınıza gelenlere nasıl davrandığınızla karar verilir.

İnsanlar anlamsız şeyler söyler ve yaparlar. İnsanlar hastalanır. Arabalar bozulur. Uçaklar geç kalır ve tam tasarılarımızı alt üst ederler. Trafikte bir sürücü canımızı sıkabilir v.s. Bu 10’luk kısım tamamen bizim kontrolumuz dışında gerçekleşir.

Öteki %90’lık kısım farklıdır.
Öteki %90’lık kısmı siz belirlersiniz.
Nasıl? Vakalara yaklaşımınızla!

Bir misal verelim. Ailenizle kahvaltı yapıyorsunuz. Kızınız, kahve fincanına çarpıyor ve bir fincan kahve gömleğinizin üzerine dökülüyor. Biraz evvel olan hadise üzerinde hiç bir hakimiyetiniz yok. Sonradan olacaklar ise sizin tutumunuza göre belirlenecek.

Lanet ediyorsunuz. Kahveyi üzerinize döktüğü için kaba bir biçimde kızınızı fırça atıyorsunuz. Kızınız üzülüyor ve ağlamaya başlıyor. Kızınızı fırça attıktan sonra eşinize dönüyor ve kahve fincanını masanın kenarına çok yakın koyduğu için tenkit etiyorsunuz. Eşinizle kısa bir kavga yaşıyorsunuz. Hiddetle üst kata çıkıyor ve gömleğinizi değiştiriyorsunuz. Alta indiğinizde kızınızı, ağlamaktan dolayı kahvaltısını tamamlayamamış ve mektep için hazırlanamamış bir halde buluyorsunuz. Kızınız otobüsü kaçırıyor. Eşinizin işe gitmek için hemen çıkması gerekiyor. Hemen çabukla otomobilinize koşuyorsunuz ve kızınızı mektebe yetiştirmek üzere hareket ediyorsunuz. Geç kaldığınız için, sürat sınırlaması olmasına karşın fazla süratle gidiyorsunuz. 15 dakikalık gecikmeden ve sürat limitini aştığınız için ödediğiniz trafik cezasından sonra mektebe erişiyorsunuz. Kızınız size “Hoşçakal” demeden binaya koşuyor.

Ofise 20 dakika gecikmeyle geliyorsunuz ve doküman çantasını evde unuttuğunuzu anlıyorsunuz.
Gününüz vahim bir biçimde başladı!
Devam ettikçe, kötüleşiyor, daha da kötüleşiyor sanıyorsunuz. Konuta gitmeyi dört gözle bekliyorsunuz.
Konuta eriştiğinizde eşiniz ve kızınızla olan ilişkilerinizde araya sıkıştığınızı sanıyorsunuz.
Neden? Sabahleyin nasıl tepki verdiğinize bağlı olarak!
Neden kötü bir gün geçirdiniz?

A Kahve neden oldu
B Kızınız neden oldu
C Polis neden oldu
D Siz neden oldunuz

Doğrusu, yanıt “D” şıkkı. Kahvenin dökülmesinde sizin bir hakimiyetiniz yoktu. Sizin gününüzün kötü geçmesine o 5 saniye içindeki tutumlarınız neden oldu. Olabilecek ve olması gereken ise şöyleydi: Üzerinize kahve atladı. Kızınız ağlamak üzere. Siz zarifçe “Tamam tatlım, bir dahaki sefere azıcık daha dikkatli olman gerek” diyorsunuz. Havluyu kaptığınız gibi üst kata çıkıyorsunuz. Gömleğinizi değiştirip, doküman çantasını aldıktan sonra alta iniyorsunuz ve aynı anda pencereden kızınızın otobüse bindiğini görüyorsunuz. Kızınız geri dönüp el sallıyor. Siz ve eşiniz işe gitmek için beraber çıkmadan evvel öpüşüyorsunuz. 5 dakika evvel işe geliyorsunuz ve çalışma dostlarınıza sevinçli bir biçimde selam veriyorsunuz. İşvereniniz ne kadar hoş bir günde olduğunuz hakkında konuşuyor.

Farka bakın!

İki değişik senaryo. İkisi de aynı başladı. İkisi de değişik bitti.

Neden?

Nasıl tepki verdiğinize bağlı olarak.

Gerçekten olanların %10’unda hiçbir hakimiyetiniz yok.
Öteki %90’ı ise sizin tepkinizle tanımlanır.

Bir cevap yazın