Aç karnına harcanmaması gereken besinler

Aç olduğumuz zamanlar bazen bize suçsuz gibi görünen besinler hakikatinde bize oldukça hasar veriyor. İşte aç karnına harcanmaması gereken besinler…

Genelde açken açlığımızı bastırmak için yada sıhhatli ve bereketli olduğunu düşündüğünüz vitaminler, zamansız harcandığında sıhhatinizi negatif doğrultuda etkileyebiliyor.

Muzlu yoğurt

Bazı diyetisyenler Sabahları muzlu yoğurt yemenin kardiyovasküler rahatsızlıklara sebebiyet verebileceğini öne sürüyor. Ayrıca aç karna harcandığında yoğurt bereketlerini kısmen kaybediyor.

Portakal

Aç karna harcandığında portakal gastrit veya alerjik tepkinlere neden olabilir.

Hurma ve domates

Doğru öğrenilenin aksine hurma ve domates aç karna harcandığı zaman mideyi rahatsız ediyor.

Şeker

Aç karnına harcanan şeker, kana süratle karıştığından kan şekerini aniden yükseltir ve bir çok hastalığı birliktesi getirir.

İşlenmiş et

İşlenmiş etlerin kanser tehlikesini artırdığı gibi mideyi de rahasız etmesş nedeniyle yalnızca sabahları değil, her öğünde işlenmiş etlerden uzak durmak gerekiyor.

Asitli içecekler

Günlük yaşantımızda sınırlama getirmemiz gereken asitli meşrubatları açken içmekten sakınmakta fayda vardır. Bunun bedeninize hasarı ise pankreasın gereken insülin seviyesini ölçemeyeceği için kan şekerinde çoğalış görülebilmektedir. Bu aynı zamanda asit-baz balansını da bozabilir. Bu açıdan aç karnına sabah gazlı meşrubat içilmemesi daha doğru olacaktır.

Baharatlar

Yemeklere lezzet vermek mevzusunda oldukça tesirli olan baharatları aç karnına harcamak oldukça hasarlı.

Bir cevap yazın