Acilen Magnezyuma Lüzumunuzun Olduğunun 13 İşareti

Bedenimize magnezyum kadar sıhhatli çok fazla şey yoktur. Magnezyum, 300’den fazla enzime tesir eder. Hücrelere, adalelere ve asaplara fayda sağlar. Kan tazyikinizi kumpaslar. Metabolizmadaki protein ve kalsiyum oranını dengeler. Saydıklarımızın hepsinin sıhhatli bir ferdin bedeninde olması gerekir.

Magnezyum beceriksizliği sebebiyle ortaya çıkan rahatsızlar bir hayli fertte görülür. Magnezyum ve beceriksizliği gidişatında oluşan rahatsızlıklar hakkında bilgilenmek için okumaya devam edin.

Neden magnezyum beceriksizliğine maruz kalıyoruz?
Daha Öncekinden günlük lüzumumuz olan magnezyumu yediğimiz gıdalardan rahatlıkla alıyorduk.

Fizlyoloji uzmanı Rune Eliasson, endüstriyel çiftçilik sebebiyle yediğimiz gıdalardaki magnezyum oranının ciddi biçimde düştüğünü ifade ediyor.

Eliasson, ABD’de yaptığı çalışmada 1914 ile 1992 seneleri arasında bir elmanın besleyiciliğinin %82 oranında eksildiğini söylüyor.

Magnezyum yetersizliğinin bir öteki sebebi de insanların beslenme biçimlerini değiştiriyor olmaları. İnsanlar artık seyrek fasulye, balık, ceviz vb. gibi besleyici mahsuller tüketiyorlar.

Magnezyum yetersizliğinin 13 işareti

1- Adale tutulması

Eğer bacağınızda yer alan adalelerin olduğu bölgede yakalanmalar yaşıyorsanız, bedeniniz magnezyum yetersizliğinden dolayı sizi uyarıyor demektir.

Uyumadan evvel magnezyum kapsayan şeyler yemeyi veya içmeyi deneyin. Hem rahat yatarsınız hem de kasılma yaşamazsınız.

2- Astım

Yapılan araştırmalara göre kanınızdaki magnezyum oranı çoğaldığında daha rahat soluk alındığı görüldü.

Ünlü tıp mecmuası The Lancet’ta yayımlanan yazılarda da bedene giren magnezyum çoğaldığında astım bulgularının gözlü görülür biçimde eksildiği yazıldı.

3- Uyuşukluk

Vikipedi’de belirtilenlere göre tembelliğin en büyük sebebi magnezyum beceriksizliğiymiş. Bedeninizde sık sık anlaşma seziyorsanız magnezyum kapsayan yiyecekler harcamanız önerilir.

4- Migren

Magnezyum beceriksizliği nedeniyle adaleleriniz gerilmeler neden olur ve bu da migrene dolaylı olarak neden olur.

Aşırıdan magnezyum desteğinin ise bulantı ve ışığa karşı duyarlılık gibi migren bulgularını ortadan kaldırdığı öğreniliyor.

5- Kabızlık

Bağırsaklarınızın işlevlerini yerine getirebilmesi için magnezyuma lüzumu vardır.

Magnezyum beceriksizliği kabızlığa neden olur. Magnezyum dışkıyı yumuşattığından beceriksizliği halinde kabız olmak olasıdır.

6- Kalp ritim bozukluğu

Magnezyum beceriksizliği sebebiyle kalp ritim bozuklukları görülebilir.

Magnezyum, damarları gözettiğinden beceriksizliği halinde bu cins rahatsızlıklar görülmesi olasıdır.

7- Depresyon

Magnezyumun, beyninizin işlevselliği ve ruh halinizi direk olarak etkilediği öğreniliyor. Bazı uzmanlar, günümüzdeki besleyici olmayan ve az magnezyum bulunan gıdaların insanları bunalıma soktuğunu iddia ediyor. 2015 senesinde 8.800 bireyin yer aldığı bir araştırmada, 65 yaşından minik ve yeterince magnezyum kapsayan gıdalar harcamayan fertlerin bunalıma girme tehlikesinin %22 daha fazla olduğu kanıtlandı.

8- Uyku meseleyi

Uyumakta eforluk sürüklüyor ve yatınca da en minik seste uyanıyor musunuz?

Bunun sebebi de magnezyum beceriksizliği olabilir. Daha iyi bir uyku için daha fazla magnezyum kapsayan besin harcamanız gerekiyor.

ABD’de yapılan bir araştırmada magnezyum alımı yüksek olan fertlerin rahatça uykuya daldıkları kanıtlandı.

9- Tatlıya düşkünlük

Bedeninizde yeterince magnezyum yoksa ve bedeniniz sizi uyarmaya çalışıyorsa, bunu şekerinizin düşmüş olabileceği hatasıyla karıştırmanız olası. ‘Tatlı krizim yakaladı’ dediğiniz anlarda ceviz, fındık veya meyve yemeyi deneyin. Yanıldığınızı anlayacaksınız.

10- Yüksek tansiyon

Yüksek tansiyon günümüzde hemen herkesin karşılaştığı yaygın bir sorun.

Magnezyum, doğal bir kalsiyum kanal blokeri gibi davranarak tansiyonunuzu dengelemeye takviyeci olur.

Britanya’da 2013 senesinde yapılan bir araştırmada, magnezyum alımının çoğaldırılması halinde tansiyonun dengelendiği kanıtlandı.

11- Eklem sızısı

Bazıları, değişiklerinden daha fazla ve anormal bir biçimde eklem sızısı çeker.

Magnezyum alımını çoğaldıran ve daha öncekinden eklem sızısı meseleyi yaşayanlar, magnezyum alımından sonra eklem sızılarının geçtiklerini belirtiyorlar. Aşırıdan magnezyum alımının yok denecek kadar az yan tesiri olduğundan ve hasarsız olmasından dolayı, ekstra magnezyum tüketimi sınamaya değerdir.

12- Kronik bitkinlik

Kronik bitkinlik belirtiyi olanlara hekimler tarafından magnezyum kapsayan gıdalar harcamaları öneri edilir.

Brezilya’da yapılan bir araştırmada, aşırıdan magnezyum tüketiminin koşucuların performansını çoğaldırdığı ve yaşlılardaki bitkinlik hissini eksilttiği görüldü.

13- Kalsiyum beceriksizliği

Magnezyum beceriksizliği aynı zamanda kalsiyum beceriksizliğine neden olur. Zira bedenin kalsiyumu emmesi için magnezyuma lüzumu vardır.

Magnezyum alımını çoğaldırma yolları
Magnezyum yardımı, hekiminizin reçetesi dahilinde eczanelerden temin edilebilir.

Magnezyum klorür Tadı acıdır ancak çok tesirlidir, magnezyum sitrat Kalp çarpıntınız varsa bunu kullanmak daha sıhhatlidir ve magnezyum sülfat Küvetinize döküp gevşemek için idealdir eczanelerde bulabileceğiniz takviyelerdendir.

Kadınların günde en fazla 280 mg, erkeklerin ise 350 mg magnezyum alımı yapması gerekir. Natürel ki evvel hekiminize danışmanız gerekiyor!

Magnezyum açısından zengin yiyecekler:

  • Kakao: Bitter çikolataların her 100 gramında 100 miligram magnezyum bulunur.
  • Koyu yapraklı sebzeler: Pazı, marul, ıspanak
  • Meyve: Muz, kayısı, avokado, şeftali ve erik
  • Badem, kaju, ceviz
  • Baklagiller: Fasulye ve mercimek
  • Esmer pirinç, darı, yulaf
  • Patates,
  • Kabak

Magnezyumun bedenimize olan katkısı ve beceriksizliği halinde karşılaşabileceğimiz hastalıklar hakkında derlediğimiz eğitici haberi dostlarınızla paylaşmayı ilgisizlik etmeyin.

Bir cevap yazın