Adaçayının Yararları

Adaçayı Bunalıma İyi Kazanç: Çağımızın en ehemmiyetli hastalıklarından olan stres ve bunalıma karşı çok tesirlidir. Kapsadığı diosmetin, apigenin ve luteolinin gibi antioksidanların bol ölçüde bulunması, bunalım ve stres ile çaba sağlar. Günde vasati bir adaçayı içmeniz bunalımdan kaynaklanan negatif düşüncelerle çaba etmenizde size fantastik katkı sağlayabilir.

Alzheimer  Hastalığına Karşı Adaçayı: Adaçayı, kumpaslı olarak kullanıldığında belleği kuvvetlendirir. Bunun yanında hafif Alzheimer hastalığı dahil olmak üzere muhtelif hafıza kaybı gidişatlarında rehabilitasyon için önerilmektedir. Bununla beraber ihtiyarlamaya bağlı olarak alana çıkması olası unutkanlık, bunama gibi zekasal meselelerden korunmaya takviyeci olur.

Adaçayının Diyabete Yararları: Adaçayı üzerinde yapılan bir hayli çalışma, diyabet hastalığı ile çaba eden bireylerde kolesterolü düşürme potansiyeli olduğu ortaya konulmuştur. Adaçayının yaprak ekstralarının antihiperglisemik özelliklere sahip olduğu öğrenilen bir şeydir.

Romatizmadan kaynaklanan ve öbür enfeksiyon hastalıklarına karşı yararlıdır: Adaçayının kapsadığı vitamin ve elementler çok iyi derecede antioksidanlar kapsar. Bu surattan enfeksiyonlara karşı tesirlidir. Romatizmadan kaynaklanan irinlere karşı tesirlidir. Aynı biçimde astım ve bronşit hastalıklarından kaynaklanan enfeksiyonlara iyi kazanç. Astım hamlelerinin şiddetini eksiltici eforu vardır.

Adaçayı Kalp Sıhhatini Korur: İki tatlı kaşığı adaçayı vasati 20 mg kalsiyum ve potasyum kapsamaktadır. Günlük olarak harcanan adaçayı kardiyovasküler sistemin muntazam çalışması ve kalp ritminin sıhhatli bir biçimde devam etmesi için iyi kazanç. Ayrıca kolesterolü dengeleyen sodyum kapsadığı için dolaylı olarak kalp sıhhatine katkı sağlar .

Sindirim sistemini korur ve ishale iyi kazanç: Genel anlamda lif kapsayan tam nebatlar sindirim sistemi için ehemmiyetlidirler. Adaçayının kapsadığı lifler mideyi güçlendirir, ishale karşı iyi bir şifa kaynağıdır. Ayrıca fazla terlemeye karşı tesirli bir gıdadır. Sindirim sistemi bozukluklarını düzenler.

Adaçayı Yaşlılığı Geciktirir: Adaçayının yaprağı kan dolaşımının süratlenmesini sağlar.  Hücrelerin yenilenmesinde ve zararlı hücrelerin onarılmasında büyük rol oynar. Hücrelerin yenilenmesinde çok ölçüde kapsadığı kalsiyum ve A vitamini ehemmiyetli rol oynar. Kapsadığı antioksidanlar ciltte alana gelen çizgileri ve buruşuklukları gidermeye fayda. Adaçayı, özgür radikallerin düşmanıdır. Kısaca bu müthiş nebat, cilt sıhhatinizi korur, genç kalmanızı sağlar ve pürüzsüz cilt sahibi olmanıza katkıda bulunur.

Selülit için adaçayı:  Yukarıyada söylediğimiz gibi kan dolaşımını çoğaldırıcı özelliği vardır. Kan dolaşımının yüksek olduğu bedende zehirli maddeler daha ivedi atılacaktır. Böylece selülit meseleleri asgariye indirgenecektir.

Adaçayı Saç Sıhhatini Korur: Adaçayı yapraklarından çıkarılan yağ saç sıhhati için ehemmiyetli bir şifa kaynağıdır. Daha sıhhatli saçlar için bu yağ ile kafa tenine masaj yapabilirsiniz. Böylece dökülmeyen ve daha sıhhatli saçların sahibi olabilirsiniz. Ayrıca yaşlılığın en büyük göstergesi olan beyaz saçlar için de adaçayı yağı kullanılabilir.

Metabolizmayı ve ruh sağlığına gözetir: Kapsadığı zengin gıda kaynaklarıyla genel anlamda metabolizmaya katkıda bulunur. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklara ve salgın hastalıklara karşı tesirlidir. Bunun yanında ruh sıhhatimize katkıda bulunur. Serinletici bir meşrubat olan adaçayı beyin hücreleri için ehemmiyetli olan bir hayli elementi kapsamaktadır. Asap sistemini yatıştırıcı özelliği vardır. Uyku meseleyi olanlar için yararlı geldiğini korunan uzmanlar var.

Bir cevap yazın