Adım Adım Konutta Organik Limon Yetiştirin, Hastalıklara Veda Edin

Yaz günlerinin neşesini çıkarmanın en iyi yollarından biri sarih havada oturmak, güneş ışınlarının size değmesine izin vermek ve buz gibi bir limonata içmektir.

Belki de onun yerine buzlu bir çay seçim edersiniz ama içine bir dilim de limon atarsanız muhteşem olur. Belki de yalnızca bir bardak soğuk su içmek isterseniz. Peki suyu hoşlaştırmanın en iyi yolu nedir öğreniyor musunuz? Tabiki limon :

Hiç evinizde kendi limon ağacınızı yapmayı hayal ettiniz mi? Elbette ettiniz zira etmemiş olsaydınız şu an burada olmazdınız diye varsayım ediyorum. Peki konutta limon ağacı yapmak sanıldığı kadar güç ve ciddi bir bilgi gerektirir mi?

Bu yazımızdan sonra yalnızca püf noktalarını bilerek evinizde limon ağacı yetiştirebilirsiniz.

Limon sıhhatimiz için çok bereketlidir ve dahası zamanınızın ve gayretinizin bir kısmını ayırarak basitlikle kendi limon ağacınızı yapabilirsiniz. Ne zaman limona lüzumunuz olursa, ağacınıza uzanıp bir tane koparır ve tadını çıkarırsınız. :

Limon sadece besin ve meşrubatlarımıza lezzet katmakla kalmaz, aynı zamanda sıhhatimize bir hayli bereketleri de vardır. Yapılan bir araştırmaya göre, limonun içindeki C vitamini kalp sıhhatinizi geliştirmeye destekçi olur.

Beslenme kumpasınıza ilave ettiğiniz limonun başka bir verimi ise böbrek taşlarının yaradılışını önlemesidir. Yeniden yapılan bir çalışmaya göre limonun içinde bulunan sitrik asit idrar yoğunluğunu artırır ve böbrek taşlarının yaradılışını engeller.

Limon aynı zamanda kansızlık hastalığında da dayanakçınızdır. Limonun içindeki demir oranı az olsa da kapsadığı sitrik asit ve C vitamini sayesinde bedenin öbür besinlerden aldığı demir emilimini artırır.

Faydalarını say say tamamlayamayız, bu surattan sözü uzatmayalım ve hemen başlayalım.

Peki kendi limon ağacınızı nasıl yetiştirebilirsiniz?

Gerçeğinde sandığınızdan daha basit. Alttaki adımları izleyip limon ağacınızı geliştirerek uzun vadede bereketlerini görebilirsiniz. Limon ağacını kapalı alanda da yetiştirebilirsiniz ancak doğru ısıyı ve yetiştirme şartlarını ayarlamak için azıcık daha uğraşmanız gerekebilir.

1. Limon ağacı yetiştirmek için lüzumunuz olan ilk şey tabi ki bir limon tohumu.

Mayer limonu hem sarih hem kapalı alanda yetiştirmeniz için en iyi tercihtir. Aynı zamanda toprağınızda çimlenmesi daha basit olacağından organik bir limon seçmelisiniz.

2. Sıradaki adım doğru toprağı seçmek.

Tohumlarınıza saldıran bakterilerden sakınmak için pastörize toprak kullanmalısınız. Toprak karışımının içinde yer turba, perlit, vermikülit ve organik gübre bulunmalı.

3. Sırada limon ağacınızı dikmek için bir kap ya da saksıya lüzumunuz var.

Limon ağacı için en uygun ebat 20 santim genişliğidir. Bu ufak gibi görünebilir ancak toprağın nem oranın en doğru seviyede kalmasını sağlayacaktır.

Şayet ağacınız iki-üç sene süresince gelişmeye devam ederse 25-30 santim genişliğinde bir saksıya da geçirebilirsiniz. Saksınızın dibinde drenaj deliği olduğundan da emin olun.

4. Limon ağacınızı çok fazla güneş alabileceği bir yerde yetiştirmeniz gerek.

Bir limon ağacı günde 12-14 saatlik güneş ışığına lüzum dinler. Ağacınızı güneş ışığının bol olduğu bir yere koyabilir ya da güneş ışığına ek olarak 40 wattlık floresan lambalarından alabilirsiniz.

5. Güçlü bir limon ağacı yetiştirmenin anahtarı toprağınızdaki nemdir.

Çok fazla nemli olmaması gerekir zira bu tohumunuzun çürümesine neden olur. Toprağınızı evvelden ayrı bir kovada suyla karıştırıp nemli olduğundan emin olabilirsiniz. Ancak çok ıslak olmamasına dikkat edin. Toprak iyice ısladıktan sonra saksınıza aktarın ve üzerinde bir santimlik bir boşluk bırakın.

6. Sıradaki harekâtımız ise limon tohumuyla.

Tohumu tüm suyu ve posası çıkana kadar soğuk suyla yıkayın, zira bunlar tohumunuzun çürümesine neden olabilir. Filizlenme talihini artırmak için birden fazla tohum ekebilirsiniz. Tohumların ekilme safhasına kadar nemli kaldığından emin olun.

7. Tohumunuzu toprağın yüzeyden bir santim kadar altına ekin.

Tohumun üzerini toprakla kapattıktan sonra yeniden üzerini nemli yakalamak için sprey şişeyle su sıkın.

8. Sıradaki adım saksınızı hava geçiren bir naylonla kaplamak.

Şayet hava geçiren naylon bulamazsanız, streç film kullanıp bir kürdanla üzerinde delikler açabilirsiniz. Streç film nemin hapsolmasını ve delikler de tohumunuzun soluk almasını sağlayacaktır.

Saksınızı iyi güneş ışığı alan bir yere koyun ancak çok da sıcak olmadığından emin olun. Şayet toprak üst taraftan kurumaya başlarsa azıcık su ilave edin ama toprağınızı balçık haline getirmekten kaçının.

9. Buraya kadar olan operasyonları doğru bir biçimde yaptıysanız, tohumun topraktan filizlendiğini göreceksiniz.

Bunu gördüğünüzde naylonu kaldırabilir ve saksınızı daha fazla sıcak ve güneş ışığı alabileceği bir yere koyabilirsiniz. Toprağın nem seviyesine dikkat ettiğinizden emin olun.

10. Tohumunuza iyi bakarsanız, toprağın nemli kalmasını sağlarsanız ve 12-14 saat süresince güneş ışığı aldığından emin olursanız gelişmeye devam edecektir.

Yeterince geliştiğinde daha büyük bir saksıya geçirebilirsiniz. Kökler drenaj deliklerinden çıkmaya başladığında yeterince geliştiğini anlayabilirsiniz.

11. Artık tek yapmanız gereken ağacınızın sıhhatli olmasını sağlamak.

Limon ağacınız yapraklarını verdikten sonra organik gübre ya da kompost kullanabilirsiniz. Solucan kompostu en iyisidir.

Ağacınızın dip tarafında bir çukur kazın ve burayı gübreyle doldurun. Çok fazla kullanmamanız ehemmiyetlidir. Bu süreci senede bir ya da iki defa yinelemelisiniz. Toprağınızın hep nemli olduğundan emin olun.

12. Ağacınızı her iki-dört haftada suda çözünebilir bir gübreyle sulamalısınız.

Gübrenin potasyum ve magnezyum açısından zengin olduğundan emin olun. Aynı zamanda ağacınızı ayda bir, üç litre su ve bir yemek kaşığı İngiliz tuzu karışımından oluşan bir solüsyon ile sulamalısınız.

Ağacınız hala minikse, suyun bir kısmını gizleyin. Ağacınızın kumpaslı olarak meyve vermesi birkaç seneyi bulabilir. Ancak ona iyi bakıp beslerseniz gelişecek ve sizi bol ve natürel limonlarla mükâfatlandıracaktır.

Bir cevap yazın