Adım Adım Kilolulukla Savaşın!


Obezite, şahsın boyuna oranla fazla kilolu olma halidir ve beden kitle indeksinin 30’un üzerinde olması ile belirlenir. Beden kitle indeksinin yanı sıra bedendeki yağ dağılımının da sıhhatle ilişkili olduğu öğrenilmektedir. Özellikle bel çevresinin fazla olması diyabet, kalp hastalığı ve bazı kanserlerle ilişkili bulunmuştur. Prof. Dr. Füsun Uysal obezitenin sıhhati tehdit eden ehemmiyetli bir gidişat olduğuna dikkat sürüklüyor ve obezitenin her şeyden evvel ehemmiyetli bir sıhhat meseleyi olduğunu vurguluyor. Bu sebeple amaç, biran evvel kilo vermek ve beden yağ dağılımını bayağı hudutlara eriştirmek olmalıdır.

HAYATI FAAL BİR BİÇİMDE SÜRDÜRÜN…

İnsan adale iskelet sisteminde rastgele bir adalenin hareketiyle ortaya çıkan hareket bir etkinlik olarak kabul edilir. Bu gidişatta gün süresince hayatı sürdürmek emeliyle yaptığımız etkinlikler sırasında bedenimiz devamlı hareket eden ve bizi yerçekimine karşı gözeten bir makine gibi çalışır. Ancak bu günlük etkinliklerin sıhhatimizi destekleyecek yeterlikte olabilmesi için emin bir seviyenin üzerine çıkması gerekir. Şayet günlük etkinliğimiz yalnızca soluk almak, öz bakım etkinlikleri, beslenme ve asgari seviyede yer değiştirerek hareket etmeyi kapsıyorsa obezite kaçınılmazdır.

Bu hayat biçimi durağan hayat olarak adlandırılır. Kilo hakimiyeti için lüzumlu olan ise, gün içerisinde her fırsatı hareket için değerlendirmek, başka bir deyişle faal bir hayat sürmektir. Ancak obezite ile gayrette yalnızca faal olmak yetmez, ayrıca kumpaslı egzersiz yapmak da ehemmiyetlidir. Misalin gün süresince büyük bir özveriyle ev işleriyle uğraşan bir birey faal bir hayat sürse de hakimiyetli bir kilo kaybı sağlayamaz.

EGZERSİZİ HAYATIN ODAK NOKTASINA İŞLEYİN…

İnsan bedeninin emin bir amaç için tasarlanmış, yineleyici ve kumpaslı bir program içerisinde hareket etmesine egzersiz denir. Egzersiz rastgele bir kilo verme programının kaçınılmaz bir parçası olmalıdır. Yalnızca kalori alımını kısıtlayarak sıhhatli bir ağırlığa erişmek muhtemel değildir. Hakikatinde ehemmiyetli olan, faal hayatı ve egzersiz yapmayı yalnızca kastedilen bir kiloya erişmek için değil bir hayat stili haline getirebilmektir. Aksi taktirde erişilen sıhhatli vaziyetin korunması da olası olmayacaktır.

Egzersizin bedene faydaları saymakla bitmez: En esas olanlar; kalori tüketimini artırarak kilo vermeyi sağlamak, adale eforunu artırmak, kan dolaşımını tertip etmek, kalp ve akciğer işlevlerini geliştirmek, stres seviyesini eksiltmek, dikkat seviyesini artırmak, bunalım ve evham ihtimalini eksiltmek, uykuyu tertip etmek ve diyabet, yüksek tansiyon, kolesterol ve bir hayli kanserden korunmayı sağlamaktır.

UNUTMAYIN: HAREKET ETMEYİ CÜMBÜŞLÜ HALE GETİRMEK ELİNİZDE…

Hafta sonlarını televizyon karşısında geçirmektense tüm ailece yapılabilecek bir etkinlik bulunabilir. Hep beraber yürüyüşe çıkmak, çocukları parka götürüp salıncakta sallamak, dans kurslarına yazılmak veya güzelimize gidecek rastgele bir etkinlik, harekete geçmek için çok iyi bir başlangıç olabilir. Sevmediğimiz bir etkinliği lüzumluluk sebebiyle yapıyor olmak obezite ile çaba sürecinde önerilmez. Etkinliğin vücutsal ve ruhsal iyilik hali oluşturması halinde egzersiz kumpaslı hale gelebilir ve birey isteyerek bu kumpası gözetmeye çalışır.

OBEZİTEDE EGZERSİZ PROGRAMINA DİKKATLİ BAŞLAYIN!

Obezitenin bir sıhhat meseleyi olduğunu kabul ettiğimize göre rehabilitasyonunun kesinlikle doktor hakimiyetinde olması gerektiği sarihtir. Obez bireylerin egzersiz programının bir ilaç reçetesi gibi düşünülmesi, bedende o güne kadar oluşmuş meseleleri koruyacak biçimde planlanması ehemmiyetlidir. Özellikle başlangıçta egzersiz programının ana maksadı aerobik egzersizler olmalıdır.

Bunlar bedendeki büyük adale gruplarının hep beraber çalıştığı ancak kalp süratini çok fazla artırmayan egzersizlerdir. En hoş misalleri, yürüyüş, yüzme, dans gibi egzersizlerdir. Genel olarak haftada 4-5 gün, 30-60 dakika süreli aerobik egzersizler kastedilir. Ancak birey daha evvel çok hareketsiz bir hayat sürdürdü ise başlangıçta 10 dakikalık kısımlar halinde güne dağılabilir ve toplamda 30 dakikadan fazla önerilmez.

Aerobik egzersizler müddet uzadıkça daha fazla yağ yakan egzersizlerdir. Bu sebeple müddet, zaman içerisinde artırılarak günlük egzersizi tek seansta bitirmek kastedilir. Ancak eklemlere binen yükün fazla olmaması için kesinlikle çok iyi bir yürüyüş pabucu ile düz tabanda ve maksimum 60 dakika olacak biçimde tasarlanır. Zaman içerisinde ufak ağırlıklarla ve çok tekerrür olacak biçimde güç çalışmalarına başlanabilir. Beden adale dokusunun çoğalması, tartıdaki kilo kaybını maskeleyebilir ancak adalelerin tükettiği kalori daha fazla olduğundan kilo verme kolaylaşır.

EGZERSİZ SEANSINI YAVAŞ BAŞLAYIP YAVAŞ TAMAMLAYIN!

Egzersiz seansının ilk 5 dakikasını yavaş yakalamak ve bedenin egzersize hazırlanmasına fırsat vermek ehemmiyetlidir. Egzersizin yoğunluğu şahsın fazla zorlanmadan görüşebileceği bir tempoda olmalıdır. Ancak yeniden de takım halinde yürüyüşlerde konuşarak ritmi bozmamak ve kumpaslı bir soluk ve adım ritmi tutmak ehemmiyetlidir. Başlangıçta egzersizin yoğunluğu değil süresi daha ehemmiyetlidir. Amaçlenen zamana eriştikten sonra tempo zaman içerisinde artırılabilir. Egzersizin son 5 dakikasında ise yavaşlamak, bedenin istirahat vaziyetine geçmesi için ehemmiyetlidir. Egzersizi germe egzersizleriyle tamamlamak son derecede bereketli olacaktır.

EN EHEMMİYETLİ ANAHTAR: FİZİKSEL ETKİNLİĞİ GÜNLÜK HAYATA AKTARMAKTIR!

Gün içerisinde fiziksel etkinlik fırsatları karşımıza çıkar. Merdivenleri seçim etmek, otomobili uzağa park etmek ya da toplu erişimden bir durak evvel inmek, öğlen tatilinde ufak bir yürüyüşe çıkmak, televizyonu kapatmak bize faal kalmak için ebedî fırsatlar sunabilir. İnsanların egzersiz yapmaya müddeti yoktur. Egzersiz için lüzumlu müddeti kendimiz oluştururuz. Egzersiz günümüzün bir parçası olduğunda obezite yaşamımızı tehdit edemeyecektir.

Bir cevap yazın