Aftı anında geçiren usul

Ağzımda Aft Çıktı, Nasıl Geçer?

Ağız içerisinde minik yada büyük şekilde görünen adı da ağız içi yarası olan aft nedenleri ve aft sebepleri suallerine Bilgi Hekimi olarak söyleme getirdik.

Dil üstünde, damakta ve yanakların iç yerlerinde oluşan aftların bir ekip nedenleri bulunur. Orta kısmı beyaz şekilde ve çevreyi de kırmızı renkli görünen aftların sebepleri uzmanlarımız tarafına söylendi. Hafif çukur bir görüntüye sahip ve ekseri 2-3 mm çapındaki aft nedenlerini altta okurlarımızla paylaşıyoruz.

Aft Nasıl Oluşuyor? Bağışlamalar bazen yoğun bir şekilde, bazen de oldukça kocaman boyutlarda tesadüfülebiliyor. Ufak ebattaki aftlara minör, kocaman ebattaki afltara ise major adı verilmektedir. Aynı zamanda bir de herpetiform ismini verdiğimiz şekilleri olabilmektedir.

Aft Bulaşıcı mıdır? Aft sebepleri ne olursa olsun alana gelen bu problem bulaşıcı değildir ve çıktığı yerlerde kaşıntı ile kızarıklık şikayetlerine neden olmaktadır.

Ağızda Aft Yarası Neden Çıkar?

– Stres dolu bir hayat

– Asitli gıda tüketimi

– Hijyenik olmayan ağız içi

– Fazla sigara tüketimi

– Bir ekip bağırsak hastalıkları

– Folik asit ve B12 vitamin alımında yetersizlik

– Bir ekip kalp, Romatizma ilaçları

– Dil, dudak, yanak kısmındaki travmalar,

– Dudak veya yanağı ısırmak,

– Yumuşak olmayan diş fırçası kullanımları.

AFT YARASINA YOĞURT OTU VE LİMON SUYU REHABİLİTASYONU İBRAHİM SARAÇOĞLU KÜRÜ

B12 kapsayan limon ve yoğurt otu kürü

Kürün hazırlanması: 1 bardak suda bir tutam yoğurt otunu 5 dakika kaynatın. 1 çay kaşığına limonun suyunu sıkın. Bereketini en iyi biçimde görmek için limonun suyunu taze sıkıp kullanmak gerekiyor.

Kürün uygulanması: Hazırladığınız yoğurt otu çayını ağızda gezdirip içilecek. Ardından 1 çay kaşığı taze limonu sıkıp ağızda dolaştırın. Günde 2 kez uygulanır. Arada sırada da papatya çayı içilmesi önerilir.

Aft Yaralarına Karşı Yapabileceğiniz Konutta Rehabilitasyon Usulleri

1. Dut suyu ağız yaralarına karşı tesirli bir natürel ilaçtır. Aft iyileşene kadar her sabah 1 bardak dut suyu içebilirsiniz.

2. Zerdeçal tozunu su ile karıştırarak merhem haline getirin ve aft yaranızın üzerine sürebilirsiniz.

3. Bir çay kaşığı kadar sodyum bikarbonatı su ile karıştırıp gargara yapın ve tükürün. Yaranız iyileşene kadar günde 3-4 defa yineleyebilirsiniz.

4. Tatlı kaşığı kaya tuzu ile ılık bir bardak suyu karıştırarak natürel antiseptik bir gargara suyu elde edebilirsiniz. Günde 3-4 kez bu gargara ile ağzınızı 30 saniye çalkalayın ve tükürün.

5. Süratli bir iyileşme süreci için sabah ve akşamları fesleğen yaprağı çiğneyebilirsiniz.

6. Aft üzerine nane yağı uygulamak ağrınıza gevşetecektir.

7. Aft yaranızı uyuşturmak ve sızısını rahatlatmak için karanfil tanelerini aft üzerine uygulayın.

Bir cevap yazın