Ağız İçi Yarası İçin Pratik Rehabilitasyonlar

Aft, ağızda, beyaz, sarı veya sarih gri renkli çıkan ülserlerdir. Aft, pamukçuk olarak da öğrenilmektedir. Aftlar, bulaşıcı değildir ve çoğunlukla dil kenarı, yanak ve dudak iç kısmında oluşur. Bayanlarda erkeklere göre 2 kat daha fazla sıklıkla görülür. Neden oluştuğu kesin olarak öğrenilmemektedir. Ancak yaş, irsiyet,

stres, yiyecek alerjisi, kötü beslenme, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi tehlike etmenleri aft gelişiminde rol oynadığı düşünülmektedir.

Aftlar pamukçuk, hiç bir rehabilitasyon yapmadan, bir hafta on beş gün içinde kendiliğinden iyileşir. Ama aftın neden olduğu, yanma ve sızıyı evde kendi uygulayacağınız bazı rehabilitasyonlarla eksiltebilir kasvetleri azaltabilirsiniz.

Aft İçin Natürel Çözümler

  • Aftın pamukçuk neden olduğu, yanma, tahriş, sızı, şişlik gibi rahatsızlıkların gevşetilmesinde evde uygulayabileceğiniz bazı teklifleri altta sizinle paylaşmak istiyorum:

  • Natürel balı aftın üzerine uygulayın. İyileşmenin süratlenmesi ve şikayetlerin gevşemesi için bunu günde 2-3 kere uygulayın. Bal hem anti bakteriyel özelliği hem de anti inflamatuar özelliği ile bağışlamaların iyileşmesinde ve şikayetlerinin gevşemesinde yardımcıdır.
  • Aleo vera yaprağı veya aloe vera jel, sızının gevşetilmesi veya giderilmesinde oldukça tesirlidir. İyileşme sağlayana kadar günde bir iki kere tekrarlayın.
   Çay, aftların sızısını eksiltmede ve yaraların iyileşmesinde takviyeci TANEN kapsamaktadır. Aft üzerine ıslak çay poşetini bir kaç dakika uygulayın.
  • Elma sirkesi aftların sızısının giderilmesinde tesirli başka bir usuldür. Gün içerisinde sık sık uygulayabilirsiniz. Başlangıçta sirke daha çok sızı yaratabilir ama aftların sızısının giderilmesinde aktifliğini göreceksiniz.

 • Kabartma tozu da natürel aft rehabilitasyonlarından birisidir. Dolaysız aftın üzerine kabartma tozu karbonat uygulayabileceğiniz gibi, su ve kabartma tozu ile bir hamurda oluşturup uygulama yapabilirsiniz.
  Aft üzerine dolaysız tuz uygulayabilirsiniz. Bu çok sızılı olabilir. Seçenek olarak günde iki kere tuzlu su ile hazırladığınız solüsyonla ağzınızı çalkalayabilirsiniz.

Bir cevap yazın