Sızı Kesici Yerine Kırmızı Biber Harcayın

Eklem sızıları her yaştan insanın kabusu haline geldi. İngiliz beslenme uzmanı Shona Wilkinson, hemen sızı kesicilere sarılmak yerine bol bol kırmızı biber harcamak gerektiğini söyledi

Günümüzün en büyük meselelerinden biri olan hareketsiz hayat ve obezite, eklem sızılarına davetiye çıkarıyor. Romatizma, bazı vitamin noksanlıkları, dolaşım bozuklukları, asap ucu iltihaplanmaları, spor yaralanmaları, kırık veya çatlakla ayrı ayrı birer sızı sebebi olabilir. Bazen de bu sızıların orijini psikolojiktir. Gerçeğinde natürel çözümlerle bu sızıları gevşetebilirsiniz. Yemeklerimizin bırakılmazı kırmızı acı biberin bereketlerini İngilizler de keşfetti.

Beslenme uzmanı Shona Wilkinson “Avuç avuç ilaç içmek yerine sızılarınızı natürel usullerle kesebilirsiniz” dedi. Acı biberden elde edilen madde olan capsaicinin sızıları kestiğini söyleyen Wilkinson, “Kırmızı acı biberin eklem irini ve sızılarına karşı gevşetici tesiri vardır. Yapılan bir çalışmada şiddetli eklem sızısı sürükleyenlere capsaicin enjekte edilmiş ve hastaların sızıları büyük oranda geçmiştir. Bu sebeple acı biberi, salatalarınızdan sandviçlerinize kısacası tüm yemeklerine ilave edebilirsiniz” önerisinde bulundu.

Kırmızı biberin yararları saymakla bitmez:

Mide rahatsızlığı, bağırsak gazını tertip etme, mide sızısını kesme, diyare rehabilitasyonu ve mide kramplarında natürel bir takat olarak sindirime takviyeci olmak için kullanılır.

Zayıf dolaşımın iyileştirilmesi, fazla kan pıhtılaşmasının tersine çevrilmesi, yüksek kolestrolün düşürülmesi ve kalp hastalığının yasaklanması gibi şartlar için de kullanılır.

Cilt üzerine uygulandığında çok güçlü sızı giderici özelliklere sahiptir.

Beyin, sızı iletileri taşıyan kimyevi maddenin tesirini azaltır.

Meme, prostat, yemek borusu, mide, mesane, karaciğer ve akciğer gibi bir hayli kanser hücresini öldürdüğü tespit edilmiştir.

Kırmızı biber C vitamini açısından zengindir. C vitamini oranı limondan daha çoktur.

Natürel metabolik sürati artırma özelliğine sahip olmakla birlikte bu özelliği ile aynı zamanda iştah açıcı tesir de göstermektedir.

Kolera ve gut hastalıklarının rehabilitasyonunda kullanılmakta, kramp sızılarının geçirmede tesirli olmaktadır.

Terlemeyi artırarak bedenden zehirli madde atılmasına takviyeci olmaktadır.

ÖNEMLİ UYARI!

Sızı çok şiddetli değil ama uzun zamanlıysa ve bir cinsli geçmiyorsa kronik bazı hastalıkların neticeyi olabilir. Bu vaziyette zaman kaybedilmeden kesinlikle bir doktora müracaat etmeli ve sızının altta uyuyan sebebi için muhtelif muayeneler yaptırılmalıdır. Sağ omuza veya bele vuran sızıların altından kalp krizinin dahi çıktığı belirlenmiştir.

BU YÖNTEMİ DENEYİN

Masaj için özellikle susam yağı iyi bir baz yağdır. Bu yağın içine kırmızı pul biber özü, nane yağımenthol, melisa yağı, karanfil yağı gibi karışımlar ilave ederek sızılı bölgeyi hafifletebilirsiniz. Kırmızı pul biber özlü yağlar ısıtıcı, sızı kesici ve antiromatizmal tesiriyle faydalıdır. Şayet üşüme değil de yanma varsa, o zaman da tersine soğutucu tesirli menthollü yağlar daha iyidir.

BÖĞÜRTLEN MUCİZESİ

Shona Wilkinson böğürtlenin de cildin elastikiyetini iyileştirdiğini söyledi. Ünlü uzman özellikle çayının her tasaya çare olduğunu belirtti. İşte kurutulmuş böğürtlen yapraklarından hazırlanan çayın yararları…
* Fazla adet sızılarını keser
* Bağırsakları çalıştırır
* Uyku bozukluğuna iyi kazanç
* Fazla duyarlılığı giderir
* İdrar yolu enfeksiyonu rehabilitasyonunda kullanılır
* Eklem sızılarına iyi kazanç
* Kanı pakler
* Soğuk algınlığı ve grip hastalığına iyi kazanç 6 Rinit rehabilitasyonunda kullanılır
* Ten döküntüsü zamanı içilir

* Hipertansiyona iyi kazanç
* Ateroskleroza iyi kazanç
* Kanamayı durdurur
* Terletici tesire sahiptir
* İdrar söktürür
* Diyabet hastalarının metabolizmasını artırır
* İştah artırır
*Hafif bir antibakteriyal özelliklere sahiptir

Takvim

Bir cevap yazın