Akciğer Kanserinin Bulguları Nelerdir?

AKCİĞER KANSERİN EHEMMİYETLİ SEBEBİ SİGARA

Dünyada hayati riske en fazla neden olan kanser cinsi olarak öğrenilen akciğer kanseri, bedende alana gelen ufak farklılıkların umursanması ile erken yarıyılda teşhis edilebiliyor. Bulguları tanımak ve akciğer kanserinin en ehemmiyetli sebebi olan sigaradan uzak durmak, hastalık ile gayrette büyük rol oynuyor.

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Emin Gökhan Kandemir, akciğer kanserinin bulguları ve rehabilitasyonu hakkında bilgi verdi.Erkeklerde en sık görülen kanser cinsi olan akciğer kanseri, kanserden vefat sebepleri arasında birinci sırada yer almaktadır.

Günümüzde kanser hadiselerine bakıldığında kalın bağırsak, meme ve prostat kanseri sebebiyle hayatını yitirenlerin toplamından daha fazla birey akciğer kanseri sebebiyle yaşamını kaybetmektedir.

Dünyada her sene 1.3 milyon birey akciğer kanseri nedeni ile yaşamını kaybetmektedir. Akciğer kanserinde erken tanı ehemmiyetlidir; zira akciğer kanseri sıklıkla kemik, karaciğer, beyin ve böbrek üstü bezlerine yayılım göstermektedir.

BU BULGULAR AKCİĞER KANSERİNİ İŞARET EDEBİLİR!

  •  Aralıksız soluk darlığı, hırıltılı solunum
  • Geçmeyen ve giderek kötüleşen öksürük
  •  Kanlı balgam
  •  İştah kaybı ve zayıflama
  •  Göğüs sızısı
  •  Ses kısıklığı
  •  Yutma güçlüğü

TEHLİKE YAŞLA BİRLİKTE ARTIYOR!

Akciğerlerin her ikisinin ya da birinin dokusunda, anormal hücrelerin hakimiyetsiz gelişmeleri ve artması ile büyüyen kötü mizaçlı urlar, akciğer kanseri tablosunu ortaya çıkarmaktadır. Akciğer kanserinde yaş ehemmiyetli bir etkendir. Yaş ilerledikçe görülme sıklığı çoğalmaktadır. Akciğer kanseri, 45 yaş altında seyrek ortaya çıkabilirken, genellikle 50-70 yaşlarında tanı konulmaktadır. Akciğer kanserinin bayanlarda görülme sıklığı da giderek çoğalmaktadır.

SİGARAYI BIRAKIN TEHLİKENİZİ YÜZDE 50 AZALTIN!

Önlenebilir bir hastalık olan akciğer kanserinden korunmak için öncelikle içiliyorsa sigara vazgeçilmelidir. Sigarayı vazgeçmekle tehlike eksilmeye başlar ve takribî olarak 10 sene sonra akciğer kanseri oluşma tehlikeyi takribî olarak yüzde 50 eksilmiş olur.

Sigara içmemek ve sigara içilen civarlardan uzak durmak akciğer kanserini önlemenin en kolay yoludur. Akciğer kanseri olaylarının yüzde 85’inden sigaradan kaynaklanmaktadır. Günde harcanan 1 kutu sigara, akciğer kanseri tehlikesini 20 kat daha artırmaktadır.

DOĞRU BESLENME, KORUNMA VE REHABİLİTASYON İÇİN EHEMMİYETLİ

Akciğer kanseri mevzusunda yapılan bir hayli çalışma, günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze harcayan şahıslarda akciğer kanseri tehlikesinin daha düşük olduğu göstermektedir. Akciğer kanseri tehlikesini eksilten temkinler kadar kanser tehlikesini artırabilen unsurlar da mevzubahisidir. Misalin sigara içen bireylerin “A vitamini ve beta karoten” doğrultusundan zengin besinler harcamasının tehlikeyi artırdığı bilinmektedir.

ERKEN SAFHADA BAŞARI İLE REHABİLİTASYON EDİLİYOR

Akciğer kanserinin bulguları ile karşılaşıldığında kesinlikle hekime müracaat etilmelidir. Detaylı tetkik, aile hikayesinin alınması ve uygun muayenelerle tanı konulabilmektedir. Akciğer kanseri erken safhalarda tespit edildiğinde zaferle rehabilitasyon edilebilmektedir.

Akciğer kanserinde rehabilitasyon biçimi; kanserin tipi, urun büyüklüğü, meskeni, yaygınlığı ve hastanın genel vaziyetine göre tanımlanmaktadır. Günümüzde çağdaş rehabilitasyon usulleri sayesinde hastaların hayat niteliği ve süresi çoğalmış vaziyettedir.

Bir cevap yazın