Akciğeri arınan gıdalar

Akciğer kanseri dünyada vefatların 1 milyon 300 bin şahsın vefatına neden oluyor. Her soluğumuzda oksijen almamızı sağlyan akciğerlerimiz bedenimiz için hayati ehemmiyet taşıyor. Bu sebeple beslenmemize ilave edeceğimiz bir ekip yiyeceklerle akciğerlerimizi arınarak zehirli maddelerden temizlemesini sağlayabiliriz

SARIMSAK

Solunum sisteminin en ehemmiyetli uzvu olan akciğerlerin bütün bir kapasiteyle çalışmasını destekleyen yiyeceklerden biri de sarımsaktır. Antibiyotik tesir gösteren sarımsak, kapsadığı pek çok vitamin ile akciğer kanserine karşı koruyucudur.
Yemeklerin yanında bir adet ham sarımsak harcamanın akciğerleri arınıcı tesir gösterdiği bilimsel olarak kanıtlanmış.

ZENCEFİL

Kirli hava şartları sigara ve muhtelif etmenler akciğerlerde zehirli maddelerin birikmesine neden olur. Akciğerleri arınma eforu olan bir değişik yiyecekte zencefildir. Yarım baş zencefil ve bir tutam tere atılarak bekletilen bir litre sudan her gün 2 fincan kadar harcanması akciğerlerin arınılmasına katkı sağlayabilir.

TERE

Bütün bir vitamin ambarı olan tere akciğerleri arınma mevzusunda oldukça verimli olan bir vbesindir. Kapsadığı vitamin ve mineraller ile akciğerlerde hakimiyetsiz hücrelerin oluşmasını maniler ve kansere karşı gözetici tesir oluşturur. Salatalarınıza tere ilave ederek harcamak oldukça sıhhatli bir alternatif olacaktır.

KEREVİZ

Hazır mevsimide gelmişken bolca kereviz harcamak akciğerleriniz için oldukça bereketli olacaktır. Hele bir de sigara içiyorsanız mevsiminde kerevizi bol bol harcayabilirsiniz. Kerevizi salata olarak ve yemeklerde harcamak, akciğerlerinizi arınmaya destekçi olacaktır. Mevsiminde hafta 2 veya 3 kere harcanması öneri edilir.

ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ

Üzüm kadar üzümün çekirdeği de sıhhat açısından oldukça bereketlidir. Üzümşan çekirdeği natürel bir antioksidandır ve özellikle akciğer kanserine karşı gözetici tesir sağlar. Siyah üzümün çekirdeği sıhhat ambarıdır. üzümü belirli çekirdekleriyle harcamaya itina göstermelisiniz.

Bir cevap yazın