Akciğeri arınıyor, balgam söktürüyor öksürüğe birebir

öksürük

Son senelerde, şifalı nebatlara olan alaka çoğalıyor ve bugün daha fazla insan sıhhat meselelerine tabiattaki aromatik otlardan çözüm buluyor. Fitoterapist Dr. Serdar Özgüç, kekik otunun az öğrenilen şifasını anlatıyor…

Kekik çok değişik şifa özellikleri taşıyor. Yalnızca mutfaktaki lezzetten çok öte nebat olan bu şifalı otun 41 değişik cinsi olduğunu öğreniyor muydunuz? Mikrop, virüs ve bakteri öldürücü özellikleriyle gripte, soğuk algınlığının takviye rehabilitasyonunda ehemmiyet taşıyor “bodur kekik” olarak tanınan cinsi. Timol oranı yüksek olduğu için hem tıbbi çaylarıyla hem de uçucu yağlarıyla beraber balgamlı ve kramplı öksürükte de oldukça tesirli.

Bu bilgileri paylaşan fitoterapist Dr. Serdar Özgüç, kekik uçucu yağının ağız yoluyla alınmasıyla inatçı öksürüğe bağlı oluşan krampları giderebileceğini anlatıyor.

Akciğerlere arkadaş olan kekik hakkında Dr. Serdar Özgüç şunları söylüyor: “Kekik, solunum yollarında dışarıya dalgalanma hareketi yaparak akciğerlerde paklik yapan kirpiksi hücreleri uyaran çok ehemmiyetli bir nebat. Ayrıca solunum sisteminde sümüksü bir doku oluşturarak etrafı ıslatan kirpiksi hücreleri uyaran kekik, balgamın da sıvı hale gelmesini ve atılmasını sağlıyor. Bu özellikler için ‘bodur kekik’ olarak tanın cinsi daha çok şifalı. ”

Natürel yolla balgam söktürücü olarak kullanılan mahsullerin en başında kekik geliyor Özgüç’e göre. Bazı tıbbi nebatlarla beraber kullanılması kekiğin daha eforlu ve daha süratli tesir göstermesini sağlıyor.

“Bunlardan bir tanesi ıhlamur” diyor uzman ve sebebi hakkında şunları ilave ediyor: “Aromatik tadı oldukça güzel olan yaz ıhlamurunun çiçekleri kullanılır. Ihlamurun içeriğinde bulunan ağdalı ve yapışık maddeler öksürük düşmanıdır. Özellikle kuru öksürükte tesirli olan ıhlamur, kekik ile beraber kullanıldığında da balgam sökücü özelliğiyle takviye olur”

Şifalı nebatlarda ince ayarlar

“Bodur kekik” cinsi özellikle bu hastalıkta ehemmiyetli kekikle beraber kullanılabilecek tıbbi nebatlardan bir başkası ise Hatmi. Hatminin yaprakları ve kökleri kullanılıyor ve kuru öksürüğün tahrişinin giderilmesinde tesirli oluyor. Fakat Fitoterapist Özgüç, bazı nebatlarda değişik kısımların bereketli olduğu bilgisini veriyor:

“Misalin hatmi’nin yaprak kısımları solunum sistemi hastalıklarında seçim edilmeli. Hatmi tıbbi nebatı, kuru öksürükte kullanılacaksa kaynatma usulü, balgam söktürücü olarak kullanılacaksa demleme usulü hazırlanıp içilmeli. Şifalı nebatlarda ince ayarlar var. Bunları inceleyip öğrenmek veya uzmanına sormak gerekir.”

Çuha çiçeğinin tuhaf gizemi

Şifalı nebatların faydaları hakkında senelerce araştırma yapan ve onların şifa veren istikameti hakkında bir çok gizemi sarihe çıkaran Fitoterapist Dr. Serdar Özgüç, bodur kekik otu ile alakalı çok az öğrenilen bir uygulamaya daha dikkat sürüklüyor: “Çuha tıbbi nebatının kökü ve açmış olan çiçekleriyle beraber kullanılması kekiğin faalliği artırır. Mevzu ile alakalı son zamanlarda yapılan bilimsel araştırmalar bunu gösteriyor.

Damar yollarında hafifletici ve eforlu yangı giderici tesir gösteren çuha çiçeği, bodur kekik ile beraber balgam söktürücü olarak kullanıldığında, gece hırıltısını da ortadan kaldırarak, bronşların hafiflemesini sağlıyor. Aynı zamanda bu iki nebatın karışımı, balgamı seyrelterek, solunum yollarında oluşan rahatsızlığı da kısa zamanda yok ediyor.”

Öksürüğe karşı ev çareleri

Öksürükle birlikte izleyen ve şahısta sıkıntılılık yaratan grip rahatsızlığı için özel bir tıbbi çay tasviri veriyor Uzman Özgüç: Malzemeleri şöyle: 15 gram Laden yaprağı, 10 gram Kekik bodur cinsi otu, 20 gram Akdiken yaprağı ve çiçeği, 20 gram ıhlamur çiçeği, 15 gram Melisa yaprağı ve 5 gram portakal kabuğu.

Hazırlanışı iki evreli olan bu özel şifa çayının nasıl yapılacağını uzmandan biliyoruz: “Evvel laden yaprağı bölünür ve 1 yemek kaşığı alınır, üzerine 200 ml su ilave edilir. Hafif ateşte kaynamaya başladığında ocaktan alınır. Kaynatma usülü 2-3 dakika demlendirilir ve hemen süzülür, bir kenarda bekletilir.

Kekik, akdiken, ıhlamur, melisa ve portakal kabuğu ise yukarıyada tanımlanan ölçülerde karışım biçiminde demleme usulü olarak hazırlanır. Bu karışım şayet taze kullanılacaksa kocaman kıyılmış, kuru ise kaba toz edilmiş olarak hazırlanır. Karışımdan 1 silme yemek kaşığı alınır, kulplu bir sırça kadehe konulur, üzerine 150 ml sıcak su dökülür. 10 dakika ağzı kapalı bir biçimde demlendirilir. Daha evvel süzülüp ılıtılmış olan ve içerisinde Laden bulunan karışım ile birebir oranında karıştırılır ve ılık olarak yudum yudum içilir. Günde 2 kere yinelenir.

Arzu edildiği takdirde içine meyan balından 1 çay kaşığı ilave edilir ve karıştırılır. Böylece hazırlanmış olan tıbbi çay hem tatlandırılmış olur hem de meyan balının boğazı ve göğsü yumuşatıcı etkisinden faydalanılır.” Ayrıca bu yöntem akdiken nebatı kapsadığı için ağır gribal enfeksiyona bağlı oluşabilecek kalp yükünü de eksiltecektir.

Bir cevap yazın