Akciğerinizdeki o hastalık için bol bol harcayın!

Ailemiz ve beğendiklerimizle birlikte uzun bir ömrü sıhhatle, mutlulukla paylaşmak en büyük isteğimizdir. Peki bunun için sıhhatimize ne kadar dikkat ediyoruz? Yaşamımızı tehdit eden unsurları ne kadar kendimizden uzaklaştırabiliyoruz? Son 20 yıldır dikkat çekici biçimde çoğalan akciğer kanseri pek çok şahsın yaşamını tehdit ediyor. Kalp hastalıklarından sonra dünyada vefat sebepleri sıralamasında ikinci sırada yer alan akciğer kanseri, bizi beğendiklerimizden ayırıyor.

Bu hastalığın görülme sıklığındaki çoğalışı; sigara tüketimi, etraf lekeliliği ve havadaki kanserojenler oluşturuyor. Akciğer kanseri, çoğu zaman bedende suskun bir biçimde ilerliyor ve geç fark ediliyor. Belirti ve şikayetlerin yakından takip edilmesi ve bu bulgulardan şüphelenen şahısların müddet kaybetmeden hekime müracaat etmesi gerekiyor. Bu sebeple hastada rehabilitasyon kısmeti ehemmiyetli oranda düşüyor. Erken tanı ve rehabilitasyonun ehemmiyetine değinen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Levent Kart, yaşamımızı kısıtlayan, bizi ailemizden, arkadaşlarımızdan koparan ve sinsi biçimde ilerleyen hastalık hakkında bilgilerini paylaşıyor.

AKCİĞER KANSERİ NEDİR?

Akciğer kanseri akciğerdeki hücrelerin hakimiyetsiz artması ile başlayan bir hastalıktır. Hakimiyetsiz artan bu hücreler klasik akciğer hücresi gibi çalışmaz ve klasik büyüme göstermezler. Bütün tersine akciğer dokusunda bozulmalara neden olarak akciğer işlevlerini etkilerler.

AKCİĞER KANSERİNİN GENETİĞİ

Vücuttaki tüm hücreler Deoksirübo Nükleik Asit dediğimiz genetik materyal kapsar. Klasik olgun hücreler ikiye ufalanarak sıhhatli Deoksirübo Nükleik Asit yapısında iki orijinal yeni hücre oluşturur. Beden bu biçimde kendini yeniler. Kanser Deoksirübo Nükleik Asit dediğimiz moleküllerde; etrafsal etmenler, sigara içimi, asbest soluma, radon gazına maruziyet gibi nedenler neticeyi bozulma ile başlayan bir süreçtir. İleri düzeylerde işlevi bozulmuş değişik hücreler kan ve lenf yolu ile başka uzuvlara taşınarak yerleşirler ve metastaz denilen süreç başlar.

AKCİĞER KANSERİNDE BELİRTİ VE ŞİKAYETLER

Öksürük, özellikle uzun zaman kalıcı öksürükler,

Göğüs sızısı, omuz ve sırt sızısı,

Balgam renginde ve ölçüsünde farklılık,

Soluk darlığı,

Ses farklılığı, horlama,

Sık zatürre geçirmek,

Kanlı balgam,

Kan tükürmek.

Radyolojik muayenelerde CT, MR, PET kanserden şüphelenildiği taktirde dokudan ufak parça almak için biyopsi operasyonu yapılmalıdır. Bu operasyon değişik usullerle olmaktadır. Bazı hastalarda iğne ile dışarıdan girerek, bazı hastalarda ise bronkoskopi bir aygıtla endoskopik olarak yapılmaktadır. Bronkoskopide ultrason ve ultrasonsuz olarak iğne ve penslerle hastalar yattırılarak biyopsi yapılmaktadır.

Kanser hücreleri dokuda tespit edildiğinde en uygun rehabilitasyonu tasarlamak için genetik inceleme yapılmaktadır.

AKCİĞER KANSERİNİN TİPLERİ VE EVRELERİ

İki ana tıp vardır. Ufak hücreli ve ufak hücreli dışı akciğer kanserleri. Aşamalama ise kanserin dağılması ve büyüklüğü ile doğru orantılıdır.

AKCİĞER KANSERİ RİSKLERİ

Akciğerler, dışarıdaki havayı soluyarak bedene dağıtan uzuv olduğu için havadaki tüm maddeler sıhhati etkiletebilir. En ehemmiyetli tehlike etmeni sigara içimidir. Takribî akciğer kanserlerinin %87’si sigara ile ilişkilidir.

Pasif sigara içimi de akciğer kanseri tehlikesini artırmaktadır. Raporlara göre pasif sigara maruziyeti akciğer kanseri tehlikesini %20-30 artırmaktadır. Pasif sigara içimi ayrıca kalp hastalığını ve öbür sigara ilişkili hastalıkları da artırmaktadır. Öbür etrafsal maruziyetler de akciğer kanseri tehlikesini artırmaktadır.

Asbest ince saç kılına benzeyen yapısı ile toprak kayalıklarında bulunan bir mineraldir. Bina imalinde yalıtım materyali olarak kullanılır. Tozuna maruziyet muhtelif akciğer hastalıkları ve akciğer kanserine neden olmaktadır.

Radon kokusuz toprak ve kayalardan salınan uranyum kapsayan bir gazdır. Bazı konutlarda özellikle düşük seviyelerde bulunabilir. Radon gazı ölçüm kitleri ticari olarak satan işletmelerden temin edilebilir. Bazı konutlarda özellikle topraktan natürel materyallerle yapılan konutlarda yüksek oranlarda radon gazı bulunabilir.

Endüstriyel Maddeler: Arsenik, uranyum, berilyum, vinyl, chloride, nikel kömür mahsulleri mustard gazı, gasolin, disel egsoz gazları kanser tehlikesini oluşturmaktadır.

Radyasyon Maruziyeti: Göğüs bölgesinde sık ışınıma maruz kalan özellikle sigara içen hastalarda tehlike artmaktadır.

Hava Lekeliliği: Kömür mahsulleri, dizel egsoz gazı, öbür endüstriyel madde maruziyetleri tehlike oluşturabilir.

Tüberküloz: Sonrasında büyüyen skar dokusunda kanser büyüme tehlikeyi yüksektir.

Genetik: Ayrıca kanser gelişimi için tehlike etmeni maruziyetlerinde gen değişinimleri ile ehemmiyetli rol oynamaktadır.

BAZI TEDBİRLERLE KANSERLER ÖNLENEBİLİR

Bol taze sebze ve meyve harcayın. Un ve şekerden kaçının. Stresten uzak durun. İyi yatın. Etrafsal zehirli maddelerden ve sigaradan uzak durun.

Katkı maddesi ilave edilmiş, ambalajlanmış besinleri yemeyin. Hiçbir biçimde tatlandırıcı ve tatlandırıcı kapsayan ‘light’ hafif gıda ve meşrubat harcamayın.

Yeterli omega-3 alın: ayçiçeği, darı, soya, pamuk ve margarin gibi yağları perhizinizden çıkartın. Bunların yerine zeytinyağı ve natürel hayvanın yağları tereyağı, iç yağı ve kuyruk yağı yiyin.

Kefir, yoğurt, turşu, sirke, nar ekşisi ve boza gibi probiyotiklerden yararlı mikroplar zengin yiyeceklerle beslenin.

Pastörize sütlerden muhtemel olduğunca kaçının. Kutu sütü harcamayın. Muhtemelse mandıra sütü kullanın. Süt yerine süt mahsullerini yoğurt, peynir seçim edin.

Günde iki diş sarımsak ve/veya 1 baş soğan harcayın. Günde 1-2 tatlı kaşığı zerdeçal tozu harcayın Yeşil ve siyah çay harcayın şekersiz! D vitamini seviyelerinizi yükseltmek için balanslı bir biçimde güneşlenin ya da D vitamini yardımı alın. Yeterli derecede egzersiz yapın. İçki kullanmayın İşlenmiş soya mahsulü yemeyin.

Yemekleri ananesel usuller buğulama, buğuda pişirme ile pişirin. Turbo fırınlarda kullanılabilir. Süratli pişirme usulleri mikrodalga gibi yiyecek kayıplarına yol açar; ayrıca kansere neden olabilirler.

kaynak:http://www.sabah.com.tr/fotohaber/saglik/akcigerinizdeki-o-hastalik-icin-bol-bol-tuketin

Bir cevap yazın