Akciğerlerdeki Balgamdan Kurtulun

Şifalı nebatlardan yapılan buğu soluma rehabilitasyonu ile akciğerlerdeki balgamı yumuşatmanın yanısıra, balgam imalini çoğaldıran bazı besinlerden de sakınmalısınız. Balgam söktürücü olan gıdaları seçim etmelisiniz.

Hasta olduğumuzda ve hastalığımızı muntazam biçimde iyileştiremediğimizde, genellikle akciğerlerimizde balgam yaradılışı başlar ve bu da tıkanıklığa, öksürüğe, solunum problemlerine, acıya ve daha bir çok istenmeyen gidişata neden olur. Bu yazıda, akciğerde oluşan balgam probleminden, evde uygulayabileceğiniz natürel rehabilitasyon usulleri ile nasıl sakınacağınızı ve varolan balgamdan nasıl kurtulacağınızı anlatacağız.

Balgamı Yumuşatın

Akciğerledeki balgamdan kurtulmanın ilk adımı onları yumuşatmaktır. Zira balgam ne kadar sert olursa, bedeninizden atmanız bir o kadar güç olacaktır.Bunu muvaffak olmanın en iyi yolu, kaynatacağınız şifalı nebatların buğusunu solumak olacaktır.

Bunu Nasıl Yapabilirim?

İki litre kaynayan suya, birkaç şifalı nebat ilave edin. Nebat olarak size nasihatimiz; çam, kekik, biberiye, okaliptüs ve papatyadır. Bazı aktarlarda, bu rehabilitasyon için kullanılabilecek nebatsal karışımlardan bulmanız mümkündür.

Karışım beş on dakika kadar kaynadıktan sonra, su üzerinden aromatik bir buğunun yükseldiğini göreceksiniz. Kaynattığınız kabı ocaktan alın ve önünüze yerleştirin. Başınızı bir havlu ile sarın ve suratınızı bu buğu üzerinde dolaştırın. Bunu yaparken fazla buğu ile kendinizi yakmadığınıza emin olun.

Burnunuzdan derince soluk alın, bir burun deliğinizi tıkayarak öbürü ile soluk alın, sonra operasyonu tersine çevirin ve bu biçimde yineleyin. Ayrıca ağzınızdan da soluk alın.

Bu rehabilitasyonu gün içinde birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Balgamı Sıvılaştırmak

Balgamın incelmesi ve su gibi bir kıvama gelmesi çok ehemmiyetlidir. Bu sayede bedeniniz balgamı daha basit atabilir. Bunu muvaffak olabilmek için bir hayli natürel usul mevcuttur.

  • Sebzelerin suyunu içmek: Soğan, pırasa, lahana, sarımsak, havuç, şalgam ve kereviz kullanılabilir.
  • Öğünler arasında kekik ve okaliptüs çayı içmek.
  • Un ve süt mahsulleri gibi balgam yaradılışını çoğaldırıcı gıdalardan kaçının.Akciğerlerinizdeki balgamdan davacı olduğunuz müddet süresince; nebatsal meşrubatları ve dekstrin ekmekleri seçim faktörüz daha sıhhatli olacaktır.
  • Yemekler arasıında, günde en az iki litre su için.

Balgamı Sökün

Balgamı yumuşattıktan ve akışkan kıvama getirdikten sonra da, bedeninizin bu akışkanı natürel yollarla atabilmesine destekçi olmanız gerekmektedir. Bunun en basit yolu, birinin sırtınıza hafifçe vurmasıdır.

Bunu yapacak şahıs, elini düzleştirerek, sırtınızın üst kısmına kesintisiz olarak vurmalıdır. Bu hareket, balgamın akciğerlerinizden ve bronşlarınızdan ufalamasına destekçi olacaktır. Bu masaj, özellikle çocuklar için çok tesirlidir. Zayıflamış kemiklerden yakınan daha yaşlı insanlar için, masajı uygularken çok fazla baskı uygulanmamasına dikkat edilmelidir.

Bağırsaklarınıza İyi Bakın

Bağırsaklarınız, akciğerlerinizde olup bitenlerle yakından ilgilidir. Dolayısı ile, akciğerlerinizle alakalı bu problemi çözmeye ve tekerrür oluşmasını yasaklamaya çalışıyorsanız, bu ilişkiyi usunuzda bulundurmalısınız. Akciğerlerdeki balgam, harcanan bazı besinlerin iyi hazmedilememesi ile alakalı da olabilir. Çocuklar henüz hazmedemeyecekleri gıdaları -işlenmiş un gibi- harcadıklarında, akciğerlerinde oluşan balgamdan dolayı acı çekerler.

Yatağınızın Başına Bir Soğan Koyarak Uyuyun

Bu natürel rehabilitasyon usulünü, balgam yaradılışının başında iken uygulayabilirsiniz. Tüm yapmanız gereken, bir adet soğanı ortadan ikiye kesmek ve bunu başucunuzdaki komodinin üzerine koyarak tüm gece bekletmektir.Uyuduğunuzda, soğan içinde bulunan verimli içerikleri soluyarak solunum sisteminizin arınılmasına destekçi olmuş olacaksınız.

Soğanı her gece değiştirmelisiniz. Şayet balgamınız çok yoğunsa, bu rehabilitasyon işe yaramayabilir.

Vantuz

Bizim kullandığımız ismi ile “bardak sürükleme”. Oldukça daha önceki bir rehabilitasyon usulü olan bardak sürükleme, artık profesyonel olarak uygulanmaktadır. Bu terapinin orijini Ananesel Çin Tıp bilimine direnmektedir. Bunun için minik sırça bardakları, bedene vantuz yapmakta kullanabilirsiniz. Kadehler dayanağıyla teni ve adalelerin bir kısmını sürükleyerek, gözenekler açar ve kan ve lenfatik dolaşımın çevrelerinden gezmelerini sağlarsınız.

Bu rehabilitasyon, cerahat söktürücü tesir ile uzuvların tıkanıklıklarının açılmasına destekçi olur. Bizim burada bahsedeceğimiz uzuv akciğer. Bunun için, akciğerlerinizin iki kısmına da birer kadehi, omuzlarınız arasında bir yere yerleştirin. On dakika kadar bekletin. Sonrasında bu bölgelerde kırmızı bir halkanın oluştuğunu görebilirsiniz; ancak evham etmeyin, bu geçecektir. Bunun için bardak sürükleme seti alabilir ve evde kendiniz uygulayabilirsiniz veya gidip profesyonel birinden takviye isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın