Akdeniz insanının uzun hayata gizemi zeytin yaprağı çayının bereketleri

Akdeniz insanının sıhhatinin bu meyveye bağlı olduğu da düşünülüyor. Zeytin toplama zamanının sonlarına yanaştığımız bu yarıyılda zeytin yapraklarının atılmaması, kullanılması nasihat ediliyor.  Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü tarafından doğal antibiyotik olarak nasihat edilen ve Canan Karatay, Ahmet Maranki, Fatma Baysal Yusuf ve İbrahim Saraçoğlu gibi uzmanlar tarafından da önerilen bu çayın yararlarını derleyerek tasvirini sizler için paylaşıyoruz.

Zeytin yaprağı kan tazyikini düşürücü tesirleri ile en iyi öğreniliyor, ancak son çalışmalar faydalarının bunun ötesine geçtiğini ortaya koyuyor. Zeytin yaprağı; anti-inflamatuar ve antioksidan özellikler, ateroskleroz, diyabet, kanser, nörodejeneratif hastalıklar ve hatta artritle çabada da umut vermektedir.  İşte Akdeniz insanının uzun hayata gizemi olan zeytin yaprağı çayının 15 verimi:

1- Bakterileri pakler Zeytin yaprağında bulunan antibakteriyel özellik sayesinde bedenimizdeki bakterilerin arınılması sağlanıyor.

2. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, Antiviral özelliği sayesinde virüslerle savaşarak bağışıklık sistemimizi kuvvetlendiriyor ve hastalıklara tutulma tehlikemizi eksiltebiliyor ya da iyileştirebiliyor.

3. Mantar yaradılışını maniler Zeytin yaprağı çayı, bedenimizde oluşan mantarların yaradılışını yasaklamada ve oluşan mantarları yok etmede tesirli olabiliyor.

4. Mideyi hafifletir Sindirim sistemini tertip ederek midemizi rahatlatabiliyor.

5. Kimyevilerle savaşaşır Antioksidan özelliği sayesinde bedenimize giren kimyevi maddelerin devirici tesirleriyle savaşarak bağışıklık sistemimize gözetiyor, hücre yenilenmesine de takviyeci olarak daha genç kalmamızı sağlıyor.

6. Vitamin ambarıdır, Tıpkı bazı sebze ve meyvelerde olduğu gibi bütün bir vitamin ve mineral ambarı. Vitaminin en hoş hali olabilir.

7. Kan şekerini kumpaslar, İnsülin mukavemetini çoğaldırarak kan şekerine tertip ediyor. Özellikle şeker hastalarının doğru harcaması halinde fayda sağlayabileceği söyleniyor fakat tüketiminizin kesinlikle hekim hakimiyetinde olması gerekiyor.

8. Yüksek tansiyonu düşürür Zeytin yaprağı çayı, tansiyon düşürücü özelliği saysinde yüksek tansiyonu düşürüyor. Ayrıca kalp hastalılarına karşı da gayret veriyor.

9. Kemikleri güçlendirir, Kemik hücrelerinin oluşmasına takviyeci olarak kemik erimesi, romatizma gibi rahatsızlıkları rehabilitasyon edici olabiliyor.

10. Stresi eksiltir; Zeytin yaprağı çayı stresin eksilmesinde tesirli olabiliyor. Bence siz yeniden de hafifletici egzersizlerinizden bırakmayın ama bu çayı da harcamayı ilgisizlik etmeyin.

11. Makûs kolesterolü düşürür; Makûs kolestrol seviyesini düşürerek daha sıhhatli bir bünye yaratabiliyor. Natürel nasıl olsa çay içiyorum diyip gelsin tereyağlar, ballar demiyoruz.

12. Bedene enerji verir; Bitkinliği önleyip doping tesiri yaratarak her etrafta depar atmanızı sağlıyor.

13. Yaraları süratlice iyileştiri; Bedeninizde oluşmuş yaralar mı var? Merak etmeyin zeytin yaprağı çayı onların da iyileşmesi için elinden geleni yapıyor.

14. Zayıflamaya takviyeci olur, Bazı uzmanlara göre zeytin yağrapı çayı hafifletmenin yanında zayıflamaya da takviyeci oluyor.

15. Ateş düşürücü etsiki vardır. 19. asırda ateş düşürücü olarak kullanılan zeytin yaprağı, sıtma hastalığının iyileştirilmesinde de kullanılıyor. Fakat böyle rahatsızlıklarınız varsa kesinlikle hekiminize danışmanızı nasihat ediyoruz. Zeytin Yaprağı Çayı Tasviri: Porselen bir demliğe bir tutam kuru veya taze zeytin yaprağı koyduktan sonra üzerine kaynar su döküyoruz ve 10 dakika kadar demliyoruz.

Günde 2-3 çay kadehi zeytin yaprağı çayını, isteğe bağlı limon sıkarak harcıyoruz. İsteğe bağlı soğuk veya sıcak olarak içebilirsiniz. Anekdot: Gebelerin, bebek emzirenlerin ve kronik rahatsızlığı olanların kullanmaması ya da hekim hakimiyetinde kullanması öneriliyor.

Bir cevap yazın