Akşam yemeğinde patlıcan yemeniz için 4 neden

Patlıcan sıhhatimiz için oldukça yararlı bir yiyecek. Patlıcanın %92’si sudan oluştuğu için özellikle ramazan ayında iftar ve sahurda harcandığında su gereksiniminin büyük bir kısmını karşılamaya takviyeci olur.

Patlıcan sebzesi beden sıhhati için oldukça yararlı bir yiyecek. Bu sebeple akşam yemeklerine bir ölçü patlıcan ilave etmek sıhhatinize muhtelif faydalar sağlıyor. Üstelik kalori ölçüleri de öbür sebzelere göre oldukça az. Bir gün salatanıza bir yemeğinize patlıcan ilave ederek hem yemeklerinizi lezzetlendirebilir hem de sıhhatinize muhtelif faydalar sağlamış olursunuz.

Patlıcanı kumpaslı harcadığınızda sıhhatinize sağladığı faydalar şu biçimdedir;

Karaciğer detoksu

Patlıcan harcadığınızda gece süresince hayati işlevleri yerine getirmiş olursunuz. Aynı zamanda patlıcan bedeninizin geceleri karaciğer detoksu yapmasını sağlar.

Kolesterol seviyesini dengeler

Yüksek kolesterol teşhisi aldığımızda iyileşmeye nereden başlayacağımızı öğrenmeyiz. Bu vaziyette izin verilen ve yasaklı besinler kapsayan bir yemek listemiz olur. Ama her zaman sanki en çok hoşlandığımız yemeği yiyemiyormuşuz gibi hissederiz.

Ancak patlıcanı haftada en az üç defa akşam yemeğinde yerseniz, kolesterol seviyeleriniz zaman geçtikçe azalacaktır.

Uzun vakit tokluk hissi sağlar

Patlıcanın içerisindeki zengin lifler süratli bir biçimde kilo vermenize aynı zamanda tok yakalamaya takviyeci olur.

Kalbinize gece bakımı yapar

Patlıcan kalbiniz için bulunmaz bir nimettir. İçeriğindeki zengin potasyum, B6 vitaminİ gibi muhtelif vitamin ve mineraller sıhhatli kalp için olmazsa olmazlardandır.

Aynı zamanda patlıcandaki antioksidanlar, kan tazyikinizi düşürmeye ve bedeninizdeki hür radikallerle savaşmaya takviyeci olur.

Bir cevap yazın