Almanya’ya 50 Bin Türk Emekçi Alacak Kayıtlar Başladı İşte Aranan Koşullar

Almanya’nın Türkiye’den istediği yaşlı ve hasta bakımında çalışacak 50 bin Türk emekçi için kurs kayıtları başladı. Kurs sonunda Almanya’da katılacakları 3 senelik staj süresince aylık 950 euro kazanacaklar, barınma ve yeme gereksinimleri karşılanacak.

ALMANYA Sağlık ve Sosyal Hizmet Bakanlığı ile Türkiye Sağlık Bakanlığı ve Ulusal Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokolle Almanya’ya Türkiye’den alınacak 50 bin hasta bakıcısı için kurs kayıtları başladı.Türk gençlerine Almanya’da iş olanağı sunan proje kapsamında Adana’nın Kozan ilçesinde kurs düzenlenecek.

Kurs hakkında bilgi veren Kozan Sis Mesleksel Teknik ve Anadolu Lisesi Müdürü Ruhşi Gül, şunları söyledi: “Alman Sağlık ve Sosyal Hizmet Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı ve Ulusal Eğitim Bakanlığı arasında yapılan bir protokol gereği yaşlı ve hasta bakım hizmetleri için Almanya, ülkemizden 50 bin personel istiyor. İstenilen koşullar ise en az lise mezunu olmak, en fazla 36 yaşında olmak, iyi seviyede Almanca görüşebilmek.

”AYLIK 800 İLE 950 EURO “Üç senelik bir program ve önümüzdeki kasım ayı itibariyle başlayacak. Bu süreçte öğrencilerin Almanya’da staj yapacakları müessesede uyuma ve yeme gereksinimi karşılanacak. Aylık 800 ile 950 euro arasında fiyat alacaklar. Üç senelik stajı bitirenler hasta bakıcı olarak Almanya’da kalabilecek. Alman yurttaşlığı veya mesken hakkı elde edecek. İki senelik bir uzmanlık eğitiminı bitirdikleri zaman da ücretleri 2 bin 600 euronun üzerine çıkacak.”

İŞ GARANTİLİ Bu projenin hem mekteplerindeki hem Kozan’da hem de öbür bölgelerdeki gençlere iş olanağı sağlayacağını söyleyen Gül, “Zati kurslar iş garantili. Kesinlikle bu kursa katıldıklarında bir iş elde edecekler. İsteyenler müracaat etebilir. Bu ayın sonunda dil kursları başlayacak” diye konuştu.

“Almanya’ya 50 Bin Türk Emekçi Alacak Kayıtlar Başladı İşte Aranan Koşullar” üzerine 2 yorum.

  1. Merhabalar Üniversite son sınıf öğrencisiyim. 25 yaşındayım. İyi derecede İngilizcem var. Yeşil pasaporta sahibim.işinize talibim 🙂 iyi akşamlar, iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın